Paukščių gripas – pirmą kartą Lietuvos komerciniame ūkyje

chicken-1884873_1280
Marijampolė
pixabay.com nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Lietuvos komerciniame ūkyje pirmą kartą nustatytas paukščių gripo virusas, pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Marijampolės rajono Liudvinavo seniūnijoje, 6,3 tūkst. kalakutų ūkyje masiškai pradėjus gaišti paukščiams jų mėginiai patvirtino, kad tai gripo H5N1 viruso potipis. 

Lietuvos vyriausias veterinaras Vaidotas Kiudulas teigė, kad dabar ūkio paukštides ir visą teritoriją reikės išdezinfekuoti, o aplink protrūkio vietą nustatytos trijų kilometrų apsaugos ir 10 kilometrų priežiūros zonos.

„Neatmetame, kad tai galėjo būti dėl tiesioginio ar netiesioginio kontakto su užsikrėtusiais laukiniais vandens paukščiais, kurie yra pagrindinis viruso šaltinis gamtoje. Šis pirmas po ilgos pertraukos viruso židinys įsisukęs į komercinį ūkį atneš ir didelius ekonominius nuostolius“, – pranešime teigė V. Kiudulas.

Lietuvoje gripo virusas anksčiau pastebėtas tik smulkiuose ūkiuose, kur paukščiai laikomi savo reikmėms. Paskutinį kartąj židinys fiksuotas kovą 34 paukščių ūkyje Varėnos rajone.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pirmadienį pranešė gavęs VMVT informaciją apie nustatytus paukščio gripo atvejus, nedelsiant ėmęsis visų prevencijos priėmonių.

„Išsiaiškinti visi sąlytį su nugaišusiais paukščiais turėję asmenys (darbuotojai), jiems nurodyta 14 dienų atidžiai stebėti sveikatą ir pajutus simptomus (karščiavimas, kosulys, dusulys), nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – teigiama pranešime.

NVSC sako, kad specialistai aktyviai stebės ūkio darbuotojus, periodiškai su jais susisieks dėl galimų simptomų.

Lietuvoje iki šiol nėra fiksuota žmogaus užsikrėtimo paukščių gripu atvejų.