Patvirtinti šių metų „Sidabrinės bitės“ laureatai

377914488_1677530016080879_5552110575320124037_n
Varėna
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Kitą sekmadienį, rugsėjo 24 d., Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje bus minimos 148-osios M. K. Čiurlionio gimimo metinės, taip pat „Sidabrinės bitės“ ženklu ir Varėnos rajono savivaldybės premija bus apdovanoti Varėnos rajono kultūrai nusipelnę žmonės.

Varėnos rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybos sprendimu šių metų „Sidabrinės bitės“ laureatais tapo Varėnos kultūros centro folkloro ansamblio „Žeiria“ vadovė, etnologė, etnomuzikologė Vaida Naruševičiūtė bei Naujųjų Valkininkų kaimo bendruomenės pirmininkas Vytautas Česnys.

Vaida Naruševičiūtė gimė Varėnoje, baigė Varėnos „Ąžuolo“ vidurinę mokyklą, Vytauto Didžiojo universitete įgijo etnologijos bakalauro laipsnį, o Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė etnomuzikologijos studijų programą ir įgijo muzikos magistro kvalifikacinį laipsnį. Baigusi studijas ir grįžusi gyventi į Senąją Varėną, Vaida įsidarbino Varėnos kultūros centre.

Etnokultūrine veikla susidomėjo būdama 13 metų, kai pradėjo lankyti dabartinėje Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinėje mokykloje veikusį folkloro ansamblį „Pucinėlis“, kuriam vadovavo lietuvių kalbos mokytoja Rūta Karvelytė. Kartu su ansambliu ne tik aktyviai dalyvaudavo įvairiuose rajoniniuose, regioniniuose ir respublikiniuose renginiuose, folkloro rinkimo ekspedicijose Varėnos r., tradicinių šokių vakaronėse ir mokymuose, tačiau ir atstovavo Varėnos rajonui Pasaulio Lietuvių dainų šventėse, tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Baltica“ Lietuvoje ir Latvijoje ir kt.

V. Naruševičiūtė daugiau kaip 10 metų nuolatos rengia tradicinių šokių vakarones ir naktišokius („Šv. Andriejaus naktišokiai“, naktišokiai „Kumeluko krikščynos“, „Atvelykio naktišokiai“), tradicinio dainavimo, muzikavimo ir šokių edukacijas, projektus, akcijas, konkursus. V. Naruševičiūtė Varėnos rajono ugdymo įstaigas subūrė dalyvavimui tradicinius šokius puoselėjančiame Lietuvos mokyklų konkurse „Visa mokykla šoka“, kurį nuo 2017 m. organizuoja Lietuvos nacionalinis kultūros centras. 2018 m. Varėnos r. ugdymo įstaigos laimėjo antrąją, o 2019 m. pirmąją vietą.

Vaida 2010 m. tapo besikuriančio Varėnos kultūros centro folkloro ansamblio „Žeiria“ vadove, kuriam iki šiol sėkmingai vadovauja. Ansamblis aktyviai koncertuoja įvairiuose rajoniniuose, regioniniuose ir respublikiniuose renginiuose Lietuvoje. Ansambliui 2018 m. suteikta I mėgėjų meno kategorija, o 2023 m. tapo „Aukso paukštės“ nominacijos „Geriausias krašto folkloro ansamblis ir jo vadovas“ laureatu.

Nuo 2013 m. V. Naruševičiūtės paruošti mokiniai bei suaugusieji pelno prizines vietas šiuose respublikiniuose ir regioniniuose konkursuose.

Vytautas Česnys, tikras dzūkas. Gimęs ir užaugęs Naujųjų Valkininkų kaime, mokėsi Naujųjų Valkininkų kaimo mokykloje, vėliau Vilniaus inžinerijos statybos institute įgijo inžinieriaus specialybę. Persikėlė gyventi į Vilnių, tačiau gimtojo kaimo ilgesys nugalėjo ir, tapęs senjoru, sugrįžo gyventi į savo tėvų namus. Nuo 2020 m. pirmininkauja Naujųjų Valkininkų kaimo bendruomenei.

Vytauto vadovaujama bendruomenė per šį laikotarpį įgyvendino ne vieną europinį projektą, teikė ir Europos sąjungos lėšomis įrengė bei 2023 metų pavasarį visuomenei pristatė tris skirtingo ilgio dviračių trasas „Miško dzyvai“, kurios juosia ne tik Naujųjų Valkininkų gyvenvietę, bet ir visą Valkininkų seniūniją.

Kasmet Naujųjų Valkininkų kaime V. Česnio iniciatyva viešose erdvėse puošiamos Kalėdų eglutės, pavasariais organizuojamos kaimo tvarkymo talkos ir pagrindinis dalyvis būna jose Vytautas, jis rūpinasi kaimo gerove ištisus metus.

V. Česnys yra stiprus visuomenininkas, kultūros ir meno puoselėtojas. Nupirkęs Naujuosiuose Valkininkuose 1969 m. statytą apleistą skalbyklą, 2021 m. joje įrengė „Menų skalbyklą“. Savo jėgomis ir lėšomis organizuoja garsių Lietuvos menininkų tapybos bei kūrybos parodas. Nuo 2021 metų V. Česnys prikalbino ir bendrus projektus parengė su bemaž 20 pasaulyje ir Lietuvoje žinomų menininkų, tapytojų, su 10 vietinės reikšmės kūrėjų.

2023 m. „Bobausių šventės“ metu Vytautas organizavo ir vedė ekskursijas po Naujųjų Valkininkų kaimą, kur buvo aplankytos ir svečiams pristatytos įvairios Naujųjų Valkininkų kaimo erdvės.

Vytautas ne tik medžiotojas, bet ir medžio mylėtojas, laisvalaikiu drožinėja įvairius medžio dirbinius. Jo rankose medis virsta ne tik meno kūriniu, Dargužių amatų centro informaciniu stendu, bet ir pjaustymo lentele, medaus kopinėjimo šaukšteliu, įspūdingu alaus bokalu. V. Česnys kuruoja ir savo internetinę svetainę www.dzukomedinukai.lt, kurioje eksponuoja savo medžio drožybos dirbinius.