PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Liepos 18 d. 08:53

Patį aukščiausią šalies apžvalgos bokštą Birštone projektavo panevėžietis architektas

Kaunas

D. Malinauskas.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


91746

Praėjusią savaitę atidarytas aukščiausias Lietuvos apžvalgos bokštas, kuris iškilo ant kalvos Birštone. Bokšto idėja kilo architektams panevėžiečiui Donatui Malinauskui ir kauniečiui Vytautui Putnai. Pradžioje planuota, kad bokštas bus apie 40 m aukščio, tačiau vėliau nuspręsta statyti kiek didesnį.


Foto galerija:

1867-ab26dbaf4fcbf55be7f1c43630530afc.jpg
birstone-atidarytas-auksciausias-lietuvos-apzvalgos-bokstas-5d272ff0bc3f7.jpg
birstone-atidarytas-auksciausias-lietuvos-apzvalgos-bokstas-5d27363aaf9a5.jpg
birstone-atidarytas-auksciausias-lietuvos-apzvalgos-bokstas-5d2730397025c.jpg
bokstas-2-5d272fd703576.jpg
dsc07903.jpg

Ir dabar apžvalgos bokšto aukštis 45 metrai, norint užkopti ir pamatyti vaizdą nuo aukščiausio Lietuvoje apžvalgos bokšto Birštone teks įveikti 300 laiptelių. Bokšto statybos truko kiek mažiau nei vienerius metus, o konkursas vyko prieš šešerius metus.

Įpareigojo vieta

Birštono apžvalgos bokštą projektavęs architektas iš Panevėžio D. Malinauskas naujienų portalui JP pasakojo, kad tokią bokšto konstrukciją pasirinkti įpareigojo vieta, kurioje pastatytas bokštas.

„Tai Nemuno kilpų regioninis parkas ir tai vieta, kur žmogus gali suprasti savo aplinkos grožį ir išskirtinumą. Bokšto vieta parinkta ant Škėvonių gūbrio, mažai urbanizuotoje teritorijoje, 92 m virš jūros lygio. Čia, už 240 metrų teka Nemunas, pietrytinėje dalyje atviras laukas, šalia miškas, matosi Birštono panorama. Todėl ir į patį bokštą geriau žiūrėti iš toli – taip geriau matosi visa jo unikali konstrukcija“, – pradėjo pasakojimą D. Malinauskas ir tęsė:

„Šis darbas bendra kartu su kauniečiu architektu V. Putna. Esame bendrakursiai ir puikiai sutarėme, todėl prieš 6 metus ir nusprendėme dalyvauti konkurse. Beje, tuomet be Birštono buvo skelbti ir kiti apžvalgos bokštų konkursai – Biržų, Tytuvėnų, Labanoro. Mūsų projekto esmė – žvilgsnis į Lietuvos istoriją iš šiandienos perspektyvos. Pats bokštas primena ir varpinę, ir pilies kuorą, ir stogastulpį. Bokšto sienos sukonstruotos iš sukryžiuotų metalinių plokščių ir maumedžio tašų. Vienu kampu žiūrint bokštas neperšviečiamas, o kitų – permatomas. Bokštą galima vadinti Pasaulio medžio simboliu.“

Bokštas – saugus

Pasak architekto D. Malinausko, bokšto apžvalgos aikštelė sumontuota iš skaidrių konstrukcijų grūdinto stiklo berėmiai turėklai, kurie – labai tvirti ir saugūs.

„Vaikai ir aukščio prisibijantys lankytojai gali grožėtis gamtovaizdžiu iš tolėliau – turėklai neužstos jiems vaizdo. Lietuvoje tai pirmas apžvalgos bokštas, kuriame sumontuoti tokie skaidrių konstrukcijų turėklai. Nuo saulės lankytojus dengia keturšlaitis stogas – toks pat, kaip tradicinių senųjų medinių gynybinių pilių sargybiniuose bokštuose“, – aiškino bokšto konstrukcijų subtilybes D. Malinauskas ir paslaptingai tarė:

„Apžvalgos bokštas turi paslaptį – bokšto sienos „apvilktos“ maumedžio plokštėmis su trikampio formos langeliais, kurios suteikia koplytstulpio įvaizdį, o kartu simbolizuos žvaigždynus dangaus skliaute. Be to, čia yra įkomponuoti baltiški ženklai, kuriuos reikia surasti. Net pats jų, kai buvo bokšto pristatymas, neradau. Tai – bokšto mįslė. Dar kitas dalykas, maumedžio tašai laikui bėgant keis spalvą – maumedžio tašų ažūras veikiamas saulės spindulių ne tik taps atsparesnis mikroorganizmų ir atmosferos poveikiui, bet ir pasidengs sendinto medžio spalvų gamomis nuo pilkos iki saulės nudegintos rudos spalvos.“

Lipti patogu

Išgirdęs klausimą, ar įvertinus apžvalgos bokšto aukštį nebus sudėtinga užlipti į bokštą, architektas paaiškino:

„Apžvalgos bokšto laiptai sukonstruoti – patogiai, pakopų aukštis suderintas taip, kad ir sunkiai vaikštantiems bus nesudėtinga pasiekti viršutinės bokšto apžvalgos aikštelės. Be to, yra net šešios tarpinės aikštelės, kuriose galima pailsėti. Beje, kadangi bokštas labai aukštas, jį geriau apžiūrėti iš toli. Tuomet matosi jo didybė, o iš jo aukštybių gera matyti Balbieriškis, Prienai. Pats bokštas jau gerokai matomas prieš Birštoną, nes jis stovi ant kalvos.“

Faktai

Birštono apžvalgos bokštą statė UAB „Empower-Fidelitas“. Skaičiuojama, kad statant bokštą maumedžių tašų iš viso buvo sunaudota 38 kubiniai metrai. Jų bendras ilgis siekia apie 7 km, o visus juos pritvirtinti prireikė 10 tūkst. varžtų. Bokšto konstruktyvą sudaro erdvinė metalinių profilių konstrukcija. Šioms konstrukcijoms ir varžtiniams sujungimams sunaudota 111,6 tonų metalo.

Bokšto vieta buvo parinkta dar 1997 metais, kai Lietuvos Vyriausybė patvirtino Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemą. Planavimo schema – tai pagrindinis dokumentas, nustatantis priemones šiai unikaliai teritorijai saugoti, tvarkyti ir tinkamai naudoti. Jau tada buvo svajojama apie apžvalgos bokštą, kur žmogus galės suprasti savo aplinkos grožį ir išskirtinumą. Bokšto vieta parinkta ant Škėvonių gūbrio, mažai urbanizuotoje teritorijoje, 92 m virš jūros lygio.

Daugiau skaitykite: https://jp.lt/pati-auksciausia-salies-apzvalgos-boksta-birstone-projektavo-panevezietis-architektas/

jusupnv-03.jpg