PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Vasario 20 d. 15:08

Pasvalio rajone paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena

Pasvalys

Pasvalio rajono savivaldybės (Rūta Jaruševičienės) nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pasvalio rajono savivaldybė


292581

Praėjusią savaitę įvairiose Pasvalio rajono vietose buvo minima Lietuvos valstybės atkūrimo diena.

Vasario 14 dieną Pasvalio krašto muziejuje vyko parodos „Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios signatarai teisėjai“ pristatymas, kuriame dalyvavo parodos autorius, Lietuvos teismų istorijos ekspertas, vienintelio Lietuvoje Teismų istorijos muziejaus įkūrėjas ir globėjas Alfredas Vilbikas.

Vasario 15 dieną vyko Vasario 16-osios protmūšis Ustukiuose. Raubonyse ir Vaškuose vyko koncertai, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje visi norintys galėjo „Švęsti laisvę ir muziką!“: bibliotekos garso ir vaizdo įrašų studijoje buvo galima improvizuoti, kurti, dainuoti ir taip paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. O Valakėliuose tradiciškai ši šventė buvo švenčiama šokant visą naktį: nuo vėlyvo vakaro iki kito ryto vyko naktišokiai „Šokame Nepriklausomybę“.

Vasario 16 dieną Saločiuose vyko Valstybės atkūrimo dienos minėjimo renginys, Pumpėnuose buvo galima šventę sutikti kiek kitaip: vyko žygis (šventinė eisena nuo Kriklinių, Jurgėnų, Rinkūnų, Vilkiškių bendruomenių namų iki Pumpėnų bažnyčios), Šv. Mišios Pumpėnų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje – ir paramos koncertas „Kovojančiai sesei Ukrainai“, kuriame koncertavo folkloro grupė „TaRuta“ (Ukraina), Gabija Lukrecija Petrauskaitė (Kaunas), Remigijus Ruokis ir kiti atlikėjai. Koncerto metu buvo galima aukoti lėšas FPV dronams, skirtiems kovojantiems už laisvę Ukrainoje.

Pasvalyje Vasario 16-osios šventė prasidėjo kiek kitaip nei kasmet: šiais metais „Važiuotynės“, organizuojamos Pasvalio kultūros centro ir asociacijos „Aktyvus Pasvalys“, simboliškai prasidėjo Medinių kaime, brolių Vileišių gimtinėje. Susirinkusieji atvežė daugybę inkilų, skirtų kabinti į čia pat esantį Vileišių parką. Inkilų simbolis buvo pasirinktas neatsitikintai: šių metų birželio 29–liepos 6 dienomis vyksianti Lietuvos dainų šventė „Kad giria žaliuotų“ minės šimtmetį.

Šiuo pavadinimu siekiama priminti, kad mūsų šaknys – gamta, todėl visi kviečiami tausoti ir mylėti gamtą, rūpintis miškų, girių išsaugojimu. O kokia giria be paukščių? Žmonės kviečiami kelti inkilus ir kviesti paukščius apsigyventi inkiluose, giedoti ir mus supančią aplinką padaryti kuo gyvesnę, skambesnę.

Mediniuose susirinkęs tikriausiai gausiausias iki šiol „Važiuotynių“ dalyvių būrys buvo kviečiamas sugiedoti Tautišką giesmę, kartu laikant unikalią Raubonių vandens malūno-vilnų karšyklos-verpyklos mechanizmais paruoštą ir Raubonių bendruomenės narių rankomis išveltą Lietuvos vėliavą. Savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas pasveikino visus susirinkusius ir linkėjo visiems būti vieningiems, vertinti tai, ką turime, ir didžiuotis mūsų valstybe. Susirinkusieji sustojo bendrai nuotraukai, o vėliau mašinų kolonoje pajudėjo link Pasvalio. Mašinos, papuoštos istorinėmis ir tautinėmis Lietuvos vėliavomis, lėtai judėdamos į miesto centrą, sudarė įspūdingą vaizdą.

Pasvalyje, šalia Pasvalio kultūros centro, vyko iškilmingas koncertas. Šiemet šventė buvo dviguba – kartu su Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimu vyko ir Lietuvos dainų šventės žygio per Lietuvą dalis. Koncertą vedė Gerūta Griniūtė, koncertavo atlikėjas Merūnas Vitulskis kartu su Pasvalio rajono kolektyvais (chorai „Canticum novum“, „Atžalynas“ ir folkloro ansambliai „Rags“ ir „Bruknelė“), atlikęs gražiausius kūrinius iš Dainų šventės repertuaro.

Šalia scenos įrengtas ekranas intarpuose rodė įtraukiančius pasakojimus apie Pasvalio dainų švenčių tradiciją. Koncerto metu sveikinimo žodžius tarė Seimo narys Antanas Matulas, Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa, Savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas.

Besibaigiant šventei, Pasvalio rajono įvairių žanrų kolektyvų atstovai susirinko priešais sceną su savo kolektyvą simbolizuojančiu inkilu ir patupdė juos į instaliaciją, esančią šalia Pasvalio kultūros centro įėjimo – taip simboliškai kviesdami Pasvalio rajono gyventojus palaikyti Dainų šventės tradiciją ir kartu švęsti jos šimtmetį: kad giria ne tik žaliuotų, bet ir čiulbėtų.

Iš Vievio atkeliavęs Dainų šventės žygis per Lietuvą atnešė ir šauklį – didelį inkilą, papuoštą Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ atributika. Šis inkilas – interaktyvus: priėjus prie jo, pasigirsta daina „Kad giria žaliuotų“, o viename iš inkilo šonų yra QR kodas, kurį nuskaičius mobiliuoju įrenginiu, galima sužinoti visą informaciją apie artėjančią Lietuvos dainų šventę.

Šis puošnus inkilas šventės metu buvo perduotas Mažeikių rajono atstovams, kur vyks kitas Dainų šventės žygio per Lietuvą etapas. O inkilo brolis dvynys pasiliks Pasvalyje dar kurį laiką – pabus miesto centre, tada keliaus per kultūros ir švietimo įstaigas, kviesdamas vasarą visus dalyvauti Dainų šventėje.

Koncertui pasibaigus, visi susirinkusieji buvo kviečiami atsigerti arbatos, kuria pasirūpino asociacija „Aktyvus Pasvalys“, o šiltos, vietoje virtos sriubos paragauti pakvietė Pasvalio baikerių klubas „Brothers‘ Power MCC“.