PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Vasario 20 d. 20:15

Pašvaisčių gaudytojai atrado ir nufilmavo naujo tipo pašvaistę (vaizdo įrašas)

Pasaulis

© Pirjo Koski

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


117748

Stulbinančio grožio pašvaistės pateikė staigmenų, kuriomis itin džiaugiasi mokslininkai.

Neįprasta forma

Mėgėjai šiaurinių pašvaisčių fotografai pirmiausia neįprastas formacijas pastebėjo Suomijoje ir pavadino jas „kopomis“. Panašu, kad jos susiformuoja dėl kosmose esančio elektriškumo, kuris Žemės atmosferoje sukuria bangas.

Kitaip nei įprastinių šiaurinių pašvaisčių atveju, kurios plinta žemyn vertikaliai nuo pagrindinės šviesos juostos, „kopos“ plinta horizontaliai.

Žurnale „AGU Advances“ paskelbtame tyrime, mokslininkai iš Helsinkio universiteto pateikė savąją šio fenomeno analizę. Jie mano, kad „kopos“ gali būti regimas atmosferinių bangų – oro bangavimo reagavimų į skirtingų atmosferos temperatūrų ir tankių regionus, pasirodymas.

Šios bangos vyksta tokiame aukštyje, kurį yra neabejotinai sunku tirti – apie 80–120 kilometrų virš jūros lygio, kas yra per aukštai oro balionams ir lėktuvams, bet per žemai palydovams.

Taigi „kopų“ stebėjimas gali padėti mokslininkams surinkti daugiau informacijos apie tokiame aukštyje egzistuojančią atmosferą.

„Pirmą kartą mes iš tiesų per pašvaistes galime stebėti atmosferines bangas – tai kažkas, kas iki šiol nebuvo daroma,“ – pranešime spaudai sakė Minna Palmroth, kosmoso fizikė ir vyriausioji tyrimo autorė.

Pašvaistės pasirodo, kuomet energetinės dalelės iš Saulės reaguoja su Žemės atmosferoje esančiomis molekulėmis, kas poliarinių regionų danguje sukuria įvairiaspalves šviesos formacijas.

94a4d2d7.jpg

Visgi, naujos šiaurinių pašvaisčių formos yra retas atradimas.

Praėjusiais metais NASA praktikantas trijų metų senumo vaizdo įraše aptiko vieną neįprastos pašvaistės atvejį. Prieš tai, naujausias žymus atradimas buvo 2016 metų į pašvaistę panašaus fenomeno, vadinamo STEVE (angl. Strong Thermal Emission Velocity Enhancement), atradimas.

Ši rožinė juosta (kuri techniškai nėra pašvaistė) taip pat buvo atrasta pašvaisčių medžiotojų.

Tyrėja Kari Saari vaizdo įrašą užfiksavo virš Savojärvi, Suomijoje. Jame matomos nuo pagrindinės pašvaistės arkos plintančios „kopos“.

Pašvaisčių gaudytojai, pirmieji pastebėję šias neįprastas šviesas, su Palmroth susisiekė dar 2018 metų spalį. Grupė jai pasakojo ieškoję to pavyzdžių pašvaisčių stebėjimo gide ir čia nenustatė jokios informacijos apie tokio tipo pašvaistes, kurias jiems teko regėti.

Paaiškėjo, kad mokslininkai niekada nebuvo matę tokių pašvaisčių, kurias netikėtai atrado šie mėgėjai tyrinėtojai. Dėl to Palmroth paprašė naujosios pašvaistės nuotraukų iš skirtingų vietovių, užfiksuotų tą pačią naktį 2018 metų spalio 7 d.

„Vieni iš labiausiai įsimintinų mūsų bendradarbiavimu paremto tyrimo akimirkų buvo tuomet, kai konkrečiai tuo metu danguje pasirodė šis fenomenas ir mes galėjome jį analizuoti realiu laiku,“ – sakė Matti Helin, vienas iš pašvaisčių entuziastų ir tyrimo bendraautorius.

Palmroth ir jos kolegos nuotraukas panaudojo apskaičiuojant „kopų“ aukštį ir surinko daugiau matavimų, kurie padėtų geriau teorizuoti kaip atmosfera jas sukuria.

„Skirtingos pašvaisčių formos yra lyg pirštų atspaudai,“ – sakė Palmroth. „Jei matai tam tikrą pašvaistės formą, tuomet vien iš jos formos gali žinoti, kas vyksta toliau kosmose.“

Mokslininkai mano, kad „kopos“ atkeliauja iš atmosferinės bangos tipo, kuri banguoja per atmosferą ir sukuria horizontalias bangas bei raukšles, kurios išplinta danguje.

Jie taip pat nustatė, kad „kopos“ pasirodo, kuomet įelektrintos dalelės iš kosmoso perneša energiją į aukštutinę Žemės atmosferą. Palmroth mano, kad šios dalelės per orą pasiunčia elektros srovių tekėjimą, sukuriantį karštį, kuris formuoja atmosferines bangas, o šios sukelia „kopas“.

„Tai visiškai nauja tema,“ – sakė Palmroth. „Mes labai džiaugiamės“.

Gismeteo.lt