PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2019 m. Balandžio 10 d. 14:01

Pastaruosius trejus metus Širvintų rajone stambėja ūkiai

Vilnius

Foto veidas.lt

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


79288

Jau kitą savaitę – balandžio 15 d. – prasideda žemės ūkio naudmenų bei kitų plotų deklaravimas. Širvintų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjai J.Meškutavičienei nusiuntėme klausimus ir pasiteiravome apie vieną svarbiausių ūkininkams etapų ir jo naujoves.

Širvintų rajono savivaldybės administracijos atsakymai į Žemės ūkio ir turto valdymo skyriui užduotus klausimus.

- Kaip Širvintų rajonas pasirengęs šių metų deklaravimui?

- Kiekvienoje seniūnijoje ir Širvintų rajono savivaldybės Žemės ūkio ir turto valdymo skyriuje (Vilniaus g. 61, Širvintos, 114 ir 116 kabinetai) ūkininkų lauks pasirengę specialistai, kurie vykdys deklaravimo funkciją.

- Kiek specialistų ir kuriose vietose pagelbės ūkininkams deklaruoti? (prašome nurodyti ir jų darbo laikus, kad žmonės žinotų).

- Seniūnijose ir Širvintų rajono savivaldybės Žemės ūkio ir turto valdymo skyriuje (pareiškėjų, kurių valdos centras Širvintų seniūnijoje) ūkininkų lauks specialistai, kurie vykdys deklaravimo funkciją.

Specialistų darbo laikas:

I-IV – nuo 8.00 val. iki 17.00 val. (pietų pertrauka nuo 12.00 val. iki 12.45 val.).

V – 8.00 val. iki 16.45 val. (pietų pertrauka nuo 12.00 val. iki 12.45 val.).

- Kokios naujovės laukia ūkininkų šiemet deklaravimo metu? (pasikeitusios sąlygos ar panašiai)

- Baigėsi tęstiniai pareiškėjų įsipareigojimai, vykdomi pagal KPP 2007–2013 m. priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“,rekomenduojama pareiškėjams įvertinti galimybes ir dalyvauti KPP 2014–2020 m. priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“veiklose.

Patikslinti reikalavimai susietajai paramai už gyvulius gauti.Pareiškėjai, siekiantys gauti susietąją paramą už gyvulius, iki paraiškos pateikimo dienos turės atnaujinti gyvulių duomenis Ūkinių gyvūnų registre.

Deklaruojant KTŽ (kiti augalai ariamojoje žemėje), DAK (kitos daržovės), DUK (kitos daržovės (uždarajame grunte) plotai turės būti ne didesni nei 0,5 ha.

Patikslinta posėlio deklaravimo tvarka, nurodant žieminį ar vasarinį posėlį, žalinimo išmokos bus mokamos neatidedant iki praėjusiais metais buvusios datos (gegužės 1 d.), tačiau kitais metais deklaruoto žieminio posėlio vietoje auginant žieminius augalus, praėjusiais metais žieminio posėlio plotas nebus laikomas EASV (ekologiniu atžvilgiu svarbi vietovė) elementu.

Nuo šių metų daugiametes pievas bus galima deklaruoti tik praėjus penkeriems metams po ariamos žemės deklaravimo atitinkamame plote.

Ekologiniams ūkiams bus galima vykdyti tik tęstinius įsipareigojimus.

Ražieninius laukus bus galima deklaruoti ne mažesnius kaip 1 ha lauko plote ir ne daugiau nei 30 ha.

Bus draudžiama deklaruoti kaupiamuosius augalus bei augalus kodu DAK (kitos daržovės) laukuose, kurie patenka į erozijai jautrias teritorijas.

Paraiškos teikimo metu nustatyti įspėjimai ir pranešimai bus spausdinami įspėjimų suvestiniame lape.

- Ką turėtų žinoti kiekvienas deklaruojantysis?

- Pareiškėjai turi žinoti savo deklaruojamų laukų plotus, ribas, kultūras ir prisiimtus įsipareigojimus. Pareiškėjai turi informuoti apie visus laukų ribų pasikeitimus, nes dėl netikslaus laukų įbraižymo yra taikomos sankcijos.

Valdos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre turės būti patikslintos iki rugpjūčio 1 dienos.

NMA nereikalaus dokumentų,jei pareiškėjai visų deklaruotų plotų duomenis (nuosavybę, nuomą, panaudą) įkels į Valdų registrą iki einamųjų rugpjūčio 1 dienos.

- Kiek pernai gauta deklaracijų, ar visos buvo tenkintos? Kokių pasėlių deklaruojama daugiausiai? Kokias tendencijas matote? (didėja ar mažėja ūkiai, gal kažkuri kultūra populiarėja, gal gyvulių ūkiai kinta)

- 2018 m. priimta 2213 pasėlių deklaracijų. Deklaruota 36971 ha žemės ūkio naudmenų. Iš jų I grupės augalai (grūdiniai augalai, daržovės) – 18382 ha, azotą kaupiantys augalai – 3266 ha, ganyklos ar daugiametės pievos (virš 5 metų) – 13455 ha.

Apžvelgus paskutinių 3 metų deklaravimo duomenis matyti, kad didėjo dirbamos žemės plotai, mažėjo daugiamečių pievų plotai, stambėjo ūkiai.

NERINGA TUŠKEVIČIENĖ