Paskutinis „dinozauras“ likviduojamas, „kiaušiniai“ verslo inkubatoriuje kol kas lieka

Paskutinis „dinozauras“ likviduojamas, „kiaušiniai“ verslo inkubatoriuje kol kas lieka
Šiauliai
Audronio Rutkausko nuotr.
Asta Šiukšterienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Šiaulių verslo inkubatorius likviduojamas iki kitų metų vasario 20 d., darbuotojai skuba užbaigti šių metų projektus ir tuo pačiu metu ieškosi naujo darbo. Apie priežastis niekas kalbėti nebenori, užtenka oficialios – lapkričio 3 d. Šiaulių m. savivaldybės tarybos sprendimo likviduoti dėl nuostolingos veiklos. Nuomininkai lieka savo biuruose tol, kol baigsis jų sutartys. O paskui dėl patalpų jie turės varžytis Savivaldybės aukcionuose.

Paskutinio „dinozauro“ likvidacija

Lapkričio 3 d. Šiaulių m. tarybos sprendimu nuo 2023 m. vasario 20 d. likviduojamas ketvirtį amžiaus veikęs Šiaulių verslo inkubatorius.

Pastaraisiais metais Lietuvoje veikė vos keletas tokių inkubatorių, kurie šiandien yra reorganizuoti arba likviduoti. Šiaulių verslo inkubatorius – paskutinis likęs „dinozauras“.

„Projektus mokymo mes ir dabar vykdome. Kad mes nereikalingi, verslininkai taip nesako: mes turime daug konsultacijų – po kelis šimtus valandų per metus“, – sako Alius Valys, Šiaulių verslo inkubatoriaus vadovas.

Sprendimas priimtas, nors veikla buvo suplanuota. Šių metų pradžioje Verslo inkubatoriaus pernykštė veiklos ataskaita buvo patvirtinta Taryboje ir įstaiga netgi laimėjo Savivaldybės skelbtus konkursus Verslo subjektų mokymo ir Jaunimo verslumo skatinimo programoms vykdyti. Iš biudžeto tam skirta apie 65 tūkst. Eur. Likviduojamas Verslo inkubatorius iki metų pabaigos privalo spėti šias programas įgyvendinti.

Likvidacijos priežastis – nuostoliai

Šių metų pirmąjį pusmetį Šiaulių verslo inkubatoriaus veikloje susidarė apie 23 tūkst. Eur nuostolio. Metinė apyvarta – apie 200 tūkst. Eur. „Mes nesame bankrutuojanti įstaiga. Viena vertus, ūkio subjektas gal ir negali turėti nuostolių. Kita vertus, esame ne pelno siekianti įstaiga“, – sako A. Valys.

Užsidirbti galimybių neliko

Šiuo metu yra sudarytos 47 patalpų nuomos sutartys. Nuomininkai užima beveik visus biurus pastate ir atneša inkubatoriui beveik pusę pajamų. Tačiau to nepakanka, pelnui būtina veikla, kuriai galimybių per pastaruosius metus ryškiai sumažėjo dėl pandemijos, trukdė ir tai, kad įstaigos šimtaprocentinė šeimininkė – Savivaldybė. Tai reiškia, kad tiesioginė veikla kurį laiką buvo apribota, o dalyvauti įvairiuose konkursuose netiko statusas dėl vienintelės savivaldos dalininkės.

„Jei yra komanda, yra žmonės, reikia jiems užsidirbti pinigų. Vien iš nuomos tų pinigų nepakanka, jei kitų projektų nevykdome. Anksčiau mes vykdėme tarptautinius projektus, trečiųjų šalių piliečių integracijos projektus. O dabar rezultatas už pusmetį – neigiamas, pernai – neigiamas. Pastaruosius keletą metų ir ten negali aplikuoti, ten negali aplikuoti, vis atsitrenki į sieną. Džiaugiuosi, kad komandą pavyko išlaikyti“, – sako Šiaulių verslo inkubatoriaus vadovas, dabar jau ir likvidatorius A. Valys.

 

Buvo reikalingi

Kita priežastis, anot Tarybos politikų, Verslo inkubatorius savo funkciją – verslumo skatinimo, naujų įmonių auginimo ir mokymo – jau atliko, o dabar esą jau to mokoma net mokyklos suole.

Šiaulių verslo inkubatoriui, kaip įstaigai, 24 metai – nemažas laikotarpis. Per beveik ketvirtį amžiaus veiklos yra kuo pasidžiaugti.

„Džiugiausia, kad per 24 metus turėjome apie 300 gyventojų (biuro patalpas nuomojančių verslo įmonių, – aut. past.), sukurtų darbo vietų jose – apie 1 800. Buvo įgyvendinti apie 24 verslo projektai. Daugelis dabartinių garsių ir sėkmingų verslų veiklą pradėjo pas mus: ir „Nord Robotics“, ir „Bodesa“, ir kt. Daug projektų buvo, daug ką išvežėme pamatyti, parodyti Latvijoje, Airijoje, Slovėnijoje. Tas 24 metų tarpsnis man buvo labai įdomus, pralėkė greitai, tikrai nebuvo nuobodus“, – vardija A. Valys.

„Kiaušiniai“ iš inkubatoriaus – į „ringą“

Įstaiga bus likviduota 2023 m. vasario 20 d. Turtą perims Šiaulių m. savivaldybės Turto valdymo skyrius. Patalpose veikiančių įmonių nuomos sutartys galios iki pat pabaigos. Tai užtikrins Šiaulių miesto savivaldybė, kaip vienintelė inkubatoriaus dalininkė.

Problemos, rodos, nėra. Tačiau tų sutarčių nuoma pagal reikalavimus būdavo trumpalaikė – vieniems metams, tad įmonės netrukus nebežinos, ar turės patalpas, kadangi šiaip jų tęsti nebegalės. Mat Savivaldybė kiekvienam kabinetui privalės skelbti patalpų nuomos aukcionus, o įstaigos – juose varžytis. Paskui dar Savivaldybei priklausančių patalpų nuomą tvirtinti privalės Taryba.

Į tokį griozdišką mechanizmą įsuktos įmonės pasijus nebe kaip „neišsiritę kiaušiniai inkubatoriuje“, kur sąlygos komfortiškos, o išsyk pateks į „kovos ringą“ už vietą.

Savivaldybė vietoje likviduotos įstaigos turės ieškoti administratoriaus. Dar ir pati išlaikyti patalpas, kai energetikos kaštai auga.

Jau išsikrausto

Šiose patalpose veikia „Europe Direct“ tinklo Šiauliuose biuras, kuriam nuomos sutartis patalpas čia garantavo iki 2026 metų. Liko dar treji metai. Jo vadovė Rita Vilkaitė portalui Etaplius.lt anksčiau sakė, kad, likvidavus Šiaulių verslo inkubatorių, organizacijai teks kraustytis kitur, tik reikia rasti tam tikrus reikalavimus atitinkančią vietą.

Dabar jau paaiškėjo, kad nuo sausio 1 d. šį biurą po savo stogu priglaus Šiaulių valstybinė kolegija. Pagal reikalavimus tai irgi ne pelno siekianti organizacija, kurios pastatas – miesto centre, gerai matomoje ir lengvai pasiekiamoje vietoje.

Darbuotojai ieškosi darbo

Šiaulių verslo inkubatoriaus dabar jau buvęs direktorius A. Valys portalui Etaplius.lt teigė, kad, Tarybai priėmus sprendimą likviduoti įstaigą, jis buvo atšauktas iš pareigų ir paskirtas įstaigos likvidatoriumi. Pasak jo, toks sprendimas jam nebuvo netikėtas, nes pastarieji keleri metai buvo sudėtingi ir nuotaikos slogios.

„Dabar kažkuria pras-me net palengvėjo. Tas neapibrėžtumas labai slėgė. Aš dabar esu likvidatorius. Aš įkūriau tą įstaigą, aš ją ir likviduoju. Viskas turi pradžią ir pabaigą. O ir belikę Lietuvoje mes tokie vieninteliai „dinozaurai“, – su tam tikru palengvėjimu kalba Šiaulių verslo inkubatoriaus įkūrėjas.

Šiaulių verslo inkubatoriuje 5 etatus turėjo 6 darbuotojai. „Europe Direct“ vadovė su visu biuru išsikrausto po kitos įstaigos stogu, ūkvedys ir valytoja – jau pensininkai, o finansininkas, pasak vadovo A. Valio, tikrai gaus darbo, nes yra labai geras specialistas. Pats A. Valys, nors jau irgi pensininkas, tuoj pat gavo keletą pasiūlymų iš privačių įstaigų.