Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
stocksnap.io nuotr.
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Klaipėdos apylinkės teismo Gargždų rūmų teisėjai pastebi pilietiškumo ženklus: visuomenės nariai jaučia pareigą stabdyti girtus vairuotojus bei kitus pažeidimus viešojoje erdvėje. Kas antra baudžiamoji byla, kuriose vairuotojai kaltinami vairavę neblaivūs, teismą pasiekia, nes žmonės imasi priemonių stabdyti pavojų keliančius eismo dalyvius. Apie pusę pranešimų apie girtus vairuotojus policijai perduoda visuomenės nariai, jie duoda objektyvius parodymus teisme. Žmonės pradeda suvokti, kad savo valstybėje patys yra tvarkos kūrėjai.
Sekė paskui girtą vairuotoją
Vieną rugsėjo vakarą neblaivų G. V. parduotuvėje Jakuose ne tarnybos metu pastebėjo policijos pareigūnas A. Š. Jis atkreipė dėmesį į eilėje stovėjusį vyrą, nuo kurio sklido stiprus alkoholio kvapas. Jo judesiai buvo nekoordinuoti, kalba nerišli, bet šis dar nusipirko porą butelių alaus.
Pareigūnas matė, jog išėjęs iš parduotuvės neblaivus vyriškis sėdo į automobilį prie vairo ir išvažiavo. A. Š. nedelsdamas apie tai pranešė budėjusiems kolegoms, o pats automobiliu riedėjo iš paskos. Nuvažiavęs kelis kilometrus, G. V. sustojo. Prie jo priėjęs pareigūnas parodė tarnybinį pažymėjimą ir įspėjo, kad nevartotų alkoholio, nes atvyks policija. Šis nepaklausė – išgėrė alaus. Atvykus pareigūnams, G. V. atsisakė alkoholio matuokliu pasitikrinti neblaivumą, bet policininkams nekilo abejonių dėl jo girtumo.
Teismo posėdyje G. V. prisipažino, jog gėrė alų, tačiau neigė vairavęs neblaivus. Teismas neabejojo pareigūnų parodymais, kad šis vairavo girtas ir atsisakė matuotis girtumą. Buvo akcentuota, jog ne tik policininkai, tačiau ir bet kuris pilietiškas žmogus turi teisę kviesti pareigūnus įtardamas, jog vairuotojas yra neblaivus ir kelia grėsmę eismo saugumui. Policijos pareigūnai ne tik tarnybos metu vykdo pareigą.
Tą vakarą Jonušų kaime akivaizdžiai neblaivus vairavęs G. V., atsisakęs matuokliu matuotis girtumą, padarė administracinį nusižengimą. Jam skirta 1 000 eurų bauda, vieneriems metams atimta teisė vairuoti.
Gelbėjo mušamą taksistą
Pernai vėlų vasaros vakarą gargždiškė K. M. su drauge važiuodama Kvietinių gatve Gargžduose netoli „Kranto“ pagrindinės mokyklos pastebėjo sustojusį taksi automobilį, kuris įtartinai judėjo. Stabtelėjusios nustėro: automobilyje vyko muštynės. Keleivio sėdynėje sėdėjęs vyriškis negailestingai kumščiais talžė taksistą, kuris nebepajėgė apsiginti. Moterys ėmė šaukti, kad piktadarys liautųsi. Tai išgirdęs jis spruko iš automobilio ir nuskubėjo stadiono link. Viena iš moterų atpažino vyriškį, Gargždų gyventoją A. J., kuris lankėsi renginiuose, matydavo jį mieste. Išvydusios kruviną, sudaužytu veidu, sudraskytais drabužiais taksistą, jos pranešė policijai. Nukentėjusysis sakė, kad vyras užpuolė dėl to, kad šiam pasirodė, jog taksistas įžeidė jo damą.
K. M. nepabūgo liudyti teismo posėdžių salėje – patvirtino, jog tai tikrai kaltinamasis, kurį matė mušantį žmogų taksi automobilyje. A. J. iš pradžių neprisipažino – melavo, kad tą vakarą praleido kavinėje „Lijo“. Teismo posėdyje gynėsi, jog moterys vakare negalėjo jo atpažinti.
Nagrinėjant šią baudžiamąją bylą, buvo akcentuota, kad liudytoja K. M. ir jos draugė, dvi moterys, pamačiusios mušamą vyresnio amžiaus taksi vairuotoją, nepabūgo atkreipti į save kaltinamojo dėmesio šaukdamos jam liautis ir iškviesdamos policiją. Teismas tai vertina kaip sveikintiną pilietiškumą ir bendražmogiškumą, padėjusį išaiškinti šį nusikaltimą ir patraukti atsakomybėn jį padariusį asmenį.
Teismas A. J. pripažino kaltu ir paskyrė bausmę – 7 mėnesius laisvės apribojimo, įpareigojant tuo laikotarpiu nekeisti gyvenamosios vietos. Be to, į nukentėjusių asmenų fondą teks įnešti 941 eurą, atlyginti žalą nukentėjusiajam –1 300 eurų bei 700 eurų advokato pagalbos išlaidų.
Girtas vairuotojas bandė išsisukti
Šiemet paskutinę kovo dieną gargždiškė Vaida S., atėjusi į parduotuvę „Vasara“, pamatė Vasario 16-osios gatve atlekiantį BMW, kuris atsidūrė ant šaligatvio. Iš mašinos iššokęs basas, bet užsimetęs striukę vaikinas S. R. atrodė neblaivus. Jis nubėgo prie netoliese stovėjusio taksi ir susikibo su ten buvusiu vaikinu šaukdamas, „ar reikia lįsti prie svetimų?“, įžeidinėjo necenzūriniais žodžiais. Vaida S. suprato, kad tai nieko gero nežada ir ėmė šaukti, kad reikia kviesti policiją. Ji su keliais parduotuvės lankytojais išskubėjo į lauką. Čia vyko įnirtingos muštynės. Vaida S. iškvietė policiją. Kažkas iš nepažįstamų vyriškių išskyrė mušeikas. Vienas iš jų – M. V. BMW vairuotoją laikė prispaudęs prie žemės. Moteris pasakė, jog prieš muštynes šis neblaivus atvažiavo automobiliu. Paleistas vyriškis S. R. puolė į savo automobilį, bet pribėgęs M. V. iš automobilio ištraukė raktelius. Mušeika tyčiojosi iš jų teigdamas, kad šie jam nieko nepadarys ir neįrodys, jog neblaivus vairavo BMW. Vaida S. mobiliuoju telefonu jį nufotografavo. Atvykę pareigūnai sulaikė S. R., o įvykio liudytoja parašė pareiškimą, jog matė, kaip neblaivus vaikinas vairavo BMW. Jam buvo nustatytas 1,8 prom. girtumas.
S. R. ilgai neigė, jog vairavo apsvaigęs nuo alkoholio – teko ilgai rinkti įrodymus ir tirti. Vaida S. drąsiai liudijo teisme. Kaltinamojo draugai davė melagingus parodymus. Tik įpusėjus teisminiam nagrinėjimui, kaltinamasis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką – vairavo apsvaigęs nuo alkoholio ir viešojoje vietoje sukėlė muštynes.
Objektyvūs, nešališki liudijimai padėjo nustatyti tiesą. S. R. teismas paskyrė
4 000 eurų baudą, uždraudė pusantrų metų vairuoti transporto priemonę ir konfiskavo BMW.
Liudytoja padėjo nustatyti tiesą
Šį įvykį matė daug žmonių, bet jie išsiskirstė ir liudyti liko tik Vaida S. „Maniau, kad besipliekiantys vyrai užsimuš. Bet labiausiai šokiravo BMW vairuotojas, girtas atskriejęs ir užšokęs ant šaligatvio. Negalėjau nutylėti, nes suvokiau, kad jei nieko nedarysiu, jis ir toliau girtas važinės, sės nelaimes kelyje, – „Bangos“ korespondentei kalbėjo Vaida S. ir pridūrė: – Dariau, kaip man atrodė teisinga.“
Ji prisipažino, kad nerimą jautė ikiteisminio tyrimo metu. Kokia tai nemaloni patirtis: įvykio vietoje vyriškis grasino, o teismo salėje paklausė, už ką jam keršijanti? Vaida S. pasiūlė apmąstyti savo veiksmus, už kuriuos kaltinamas.
Gerą darbą darydama visuomenei – siekdama apsaugoti nuo girto vairuotojo keliamo pavojaus, išgirdo priekaištų ir grasinimų. „Dabar suprantu, kodėl žmonės nenori teisme liudyti – nė vienas nesame apsaugotas nuo keršto, nesame saugus“, – ištarė Vaida S. Tačiau atsidūrusi panašioje situacijoje, kai žmonės gali nukentėti, ji teigė vis tiek netylėtų.
KOMENTARAS
Tai sveikintina drąsa, pilietiškumas. Vieni teisėsaugininkai, be visuomenės pagalbos, nepajėgūs užtikrinti tvarką ir teisingumą. Girtuokliai, vairuodami transporto priemones, pražudė, suluošino daug vaikų ir suaugusiųjų. Ir žmonės pradėjo stabdyti pažeidėjus.
Džiugu, kad pradėjome jaustis valstybės šeimininkais, kad patys esame tvarkos kūrėjai savo visuomenėje. Šie drąsūs pavyzdžiai įkvepia ir kitus taip elgtis. Noriu, kad į juos lygiuotųsi visi žmonės.“