PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Spalio 18 d. 10:08

Andrius Vyšniauskas: „Noriu išjudinti savo miestą, savo žmones“

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


16845

Marijampolės savivaldybės tarybos nario Andriaus Vyšniausko marijampoliečiams pristatinėti nereikia. Jis puikiai žinomas ne tik dėl to, kad dalyvavo Seimo ir savivaldos rinkimuose, bet ir dėl aštrių pasisakymų viešoje erdvėje, „švogerizmo“ kritikos, drąsos, savos nuomonės gynimo.


Foto galerija:

vysniauskas-1.jpg
vysniauskas-2.jpg

Politika susidomėjo anksti

Andrius pasakoja, kad dar besimokydamas 6-ojoje vidurinėje (dabar Sūduvos gimnazija) pradėjo domėtis politika. Tėvų namuose nė vienas vakaras neprabėgdavo be prie vakarienės stalo įjungtų žinių, o kartu ir gyvo politinių aktualijų aptarimo. Mokykloje jam labiausiai sekėsi istorija. Andrius dėkingas šauniems mokytojams Vaidai ir Sauliui Pituškams, kurie savo mokinius pratino domėtis politika ir skatino sveiką diskusiją apie politines idėjas ir kasdienybės įvykius. Tai buvo ypač svarbu tuo metu, kai Lietuva stojo į NATO ir ES. „Visi buvome užsidegę, ir mano kartai šis laikotarpis neabejotinai tapo politinės brandos pamatu“, – sako jis.

Po mokyklos A. Vyšniauskas rinkosi tarp keturių studijų krypčių: teisės, politikos mokslų, ekonomikos ir istorijos. Galiausiai pasirinko politikos mokslų studijas Vytauto Didžiojo universitete. Anot Andriaus, tai buvo vienas geriausių pasirinkimų jo gyvenime.

Dar mokykloje jis tapo Jaunųjų konservatorių lygos aktyvistu. Tai buvo labiau praktinė politikos mokykla, didele dalimi atvedusi Andrių iki šiandienos. „Įstojęs į politikos mokslų studijas ir aktyviai dalyvaudamas Jaunųjų konservatorių lygoje nė akimirką nedvejojau, kad politika yra mano kelias, kurį renkuosi“, – sako jis.

Studijų metais Andrius pradėjo dirbti su žinomais politikais: Andriumi Kubiliumi, Gabrieliumi Landsbergiu, Arvydu Vidžiūnu, Valdu Pilecku, Mykolu Majausku ir kitais. Iki šiol pagalba kitiems politikams jų kovose yra jo tiesioginė darbinė veikla.

Išmanymas ir kompetencija neatsiejami nuo politikos

Andriaus įsitikinimu, politikui svarbiausias bruožas yra išmanymas, kompetencija. Geras politikas turi turėti savo praktinio supratimo sritį (užsienio politika, ekonomika, socialiniai reikalai ar pan.) ir būti puikus tos srities žinovas. Andriaus sritys – ūkis ir socialinė politika.

„Matau daugybę politikų, kurie moka gražiai šypsotis, bet už tos šypsenos nėra jokios minties. Tokie politikai, mano įsitikinimu, yra nereikšmingi statistai. Mygtukų spaudytojai posėdžiuose, kurie tiesiog užima vietą tų, kurie turėdami supratimo galėtų daug nuveikti“, – sako jis.

Andriaus manymu, politikui taip pat svarbu mokėti komunikuoti su žmonėmis. Jei turi idėją, bet negebi jos pateikti – pasitikėjimo nesulauksi, idėja liks neįgyvendinta. Jam teko sutikti nemažai politikų, kurie išmano savo sritį, daug dirba ir turi ką pasakyti, bet to tiesiog nepadaro, nes nesugeba. „Retai kada tokį politiką galima bendravimo įgūdžių išmokyti. Šiuos įgūdžius turi arba ne. Galima tik patobulėti, apšlifuoti“, – įsitikinęs jis.

Pasak Andriaus politikas turi turėti ir vadybinių, organizacinių gebėjimų. Ypač jeigu siekia aukščiausių pozicijų, nes anksčiau ar vėliau teks vadovauti kokiai nors institucijai. Tai greičiausiai ir bus lemiamas momentas, kai politikas įrodys, ar iš tikrųjų jis yra vertas žmonių suteikto mandato.

Tačiau pats svarbiausias dalykas, Andriaus manymu, asmeninės dorybės. Sąžiningumas, tiesos sakymas, valingumas, drąsa – tai dorybės, kurias tiesiog privalo turėti geras politikas. Tačiau šiandien tai yra retenybė. Tikriausiai todėl ir geri politikai yra retenybė.

Nesigaili pasirinkęs politiko kelią

Paklaustas, ar nesigaili pasirinkęs politiko kelią, Andrius sako, kad ne. Tiesa, kartais susimąsto, kaip būtų, jeigu būtų nusprendęs studijuoti, pavyzdžiui, inžineriją. „Visuose darbuose laikausi nuostatos, kad jei kažką pradėjai, tai nesvarbu, kaip pats jautiesi – gerai ar blogai, reikia baigti iki galo“, – sako jis.

Šalia politikos ir su politika Andrius apie dvidešimt metų. Tai lyg šeimos tradicija. Jo tėtis visados buvo aktyvus Tėvynės Sąjungos narys, dirbo Sasnavos seniūnu. Pasak Andriaus, per studijas ir praktinius patyrimus teko pamatyti įvairius politikos veidus. Tad nėra taip, kad kokie nors nutikimai ar sunkumai jį stebintų. „Tiesą pasakius sunkiausia būna ne tada, kai laimi, pralaimi ar yra kokia nors krizinė situacija. Dažnai būna tiesiog fiziškai sunku, kai turi keltis anksti, gulti vėlai ir visą dieną praleisti pokalbiuose su žmonėmis. Ypač per rinkimus. Tai sunkiausia dalis, tačiau ją atperka nuoširdžios pažintys, pagiriantis žodis ar draugai, kuriuos per tą laiką įgyji“, – pasakojo A. Vyšniauskas.

Jo manymu, atlaikyti puolimą ir kritiką padeda mąstymas. Politikas turi daug mąstyti apie tai, kas vyksta, kodėl, ką darys konkurentai, ko gali tikėtis ir t. t. Įvertinti savo silpnybes ir stiprybes. Jei tai padarai – kritikai neužklups nepasiruošusio, ir tai padės atsilaikyti.

„Yra ir dar vienas svarbus dalykas, kurį rekomenduoju visiems politikos keliu žengiantiems: jei suklydai ar padarei kokią nors nesąmonę – drįsk tai iškart pripažinti ir atsiprašyti. Tai padarius visados bus lengviau, nei bandyti išsisukti ar meluoti.

Jaunimas turi dalyvauti politikoje

Paklaustas, ar jauniems žmonėms, kurie dar mokosi mokyklose, universitetuose, patartų rinktis politiko kelią, Andrius sako: „Aš nerekomenduoju tapti politiku ar politike. Aš tiesiog prašau visų jaunų žmonių dalyvauti politikoje, savo valstybės valdyme, jungtis prie tradicinių politinių partijų, netingėti diskutuoti ir išbandyti politiko duoną. Mūsų valstybei reikia jaunų žmonių su naujomis idėjomis ir veržliu požiūriu. Tegul nesupyksta vyresni, tačiau aš nuoširdžiai manau, kad Lietuvos politika reikšmingai pasikeis tada, kai pasikeis kartos. Sovietinių įpročių, kultūros ir „politikos darymo“ neliks tada, kai visa tai keis vakarietiškoje erdvėje susiformavę įpročiai, kultūra ir politikos suvokimas“.

Laisvalaikis ir darbas siejasi

Paklaustas apie dabartinę savo veiklą, Andrius sako, kad šiandien daugiausia laiko skiria trims dalykams: būsimiems rinkimams, naujoms idėjoms Marijampolėje ir šeimai. Šalia aktyvios marijampolietiškos politikos jis turi ir savo darbinę veiklą – tai politinė komunikacija, politinių sprendimų ruošimas ir rinkimų kampanijos. „2019 m. rinksime merą, prezidentą ir europarlamentarus. Save matau vaidmenyje žmogaus, kuris sieks padėti Marijampolei išsirinkti naują, veržlų, dešiniųjų pažiūrų merą, ragins Lietuvą rinktis modernią ir savo pažiūromis tvirtą Prezidentę ir iš visų jėgų dirbs, kad šį kartą į Europos Parlamentą išsiųstumėme keletą labai patyrusių politikų, gebėsiančių atkakliai ginti mūsų šalies interesus“, – sako jis.

Pasak Andriaus, likusią kadencijos Marijampolės savivaldybės taryboje dalį jis praleis siūlydamas įvairias, gal kartais netgi keistas, bet tikrai mūsų savivaldybei būtinas idėjas, reformas. Jo įsitikinimu, Marijampolės savivaldybei reikia kitokio požiūrio, rimto postūmio, nes valdžios stagnacija jau juntama tiesiog ore. „Noriu išjudinti savo miestą, savo žmones“, – apie planus pasakoja jaunasis politikas.

O svarbiausias dalykas, anot Andriaus, jo ateityje – tai šeima. Atėjo laikas, kai norisi sėslumo ir daugiau ramybės. „Esu susižadėjęs su nuostabia mergina, kurią labai myliu. Todėl ir sakau, kad šeima yra svarbiausias mano artimiausio laikotarpio tikslas, kuriam skirsiu daugiausia laiko“, – atviravo Andrius.

Pasak Andriaus, jo laisvalaikis ir darbas dažniausiai susipina. Tačiau laisvesnes akimirkas tarp darbų jis stengiasi praleisti arba sportuodamas, arba su kokia nors gera profesinės literatūros knyga. O jei laiko daugiau – kelionės yra neabejotinas jo su Inga pasirinkimas. Kuo tolimesnės, tuo geresnės.