Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Unsplash.com nuotr.
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Į Etaplius.lt redakciją kreipėsi Vilkaviškio gyventoja, kuri teigia, kad atliekų tvarkymo paslaugas teikianti įmonė „Ecoservice“ žaliųjų atliekų išvežimo paslaugą apmokestinusi per brangiai, juolab, kai šią paslaugą, pasak pasipiktinusios moters ir kitų vilkaviškiečių, ketinama teikti ne taip jau ir dažnai.
„Gavome skrajutes su pasiūlymu, įsigyti konteinerį sezonui nuo balandžio 15-os iki lapkričio 15-os. Tik už 85 eurus. Paskaičiuokite patys, ar tai logiška kaina“, – sako moteris.
Ji tikina, kad kito tipo atliekų konteinerių nuoma ir jų šiukšlių išvežimo paklausa yra daug pigesnė. Štai viename mieste už 4 skirtingų tipo atliekų konteinerius mokama 50 eurų, kitame mieste 3 buitinių atliekų konteinerių metinis mokestis yra 74 eurai. Moteris ir kaimynai jaučia nelygybę – kodėl žaliųjų atliekų tvarkymas kainuoja taip brangiai?
„Ecoservice“: žaliųjų atliekų tvarkymo paslauga nėra privaloma
Susisiekus su atliekų tvarkymo įmonės „Ecoservice“ pardavimų vadybininke Egle Mikalauskiene ši priminė, kokiu būdu turi būti tvarkomos žaliosios atliekos: „atliekų tvarkymo taisyklėse numatyta, kad žaliosios atliekos turi būti atskirtos nuo kitų atliekų jų susidarymo vietoje, tai yra, jos turi būti kaupiamos atskirai nuo buitinių ir pakuočių atliekų. Gyventojai, kaip ir iki šiol, žaliąsias atliekas gali patys kompostuoti savo sode ar kieme arba jas pristatyti į tam skirtas aikšteles savo regionuose“.
Pasak „Ecoservice“ atstovės, žaliųjų atliekų išvežimo paslauga populiarėja, todėl pasiūlyta ir Marijampolės bei Vilkaviškio gyventojams. Dėl paslaugos užsakymo sprendžiama savarankiškai – individualiai pasirenkama užsisakyti ar ne.
E. Mikalauskienė pabrėžia, kad žaliųjų atliekų išvežimo paslauga nėra privaloma – teikiama tik tiems, kurie patys nenori rūpintis, kur dėti ar išvežti šiltuoju metų laiku nuolat susidarančias žaliąsias atliekas.
Ši išvežimo paslauga yra atskira ir nėra susijusi su kitų atliekų tvarkymu. „Jeigu nėra poreikio, gyventojai neprivalo naudotis šia paslauga. Taigi, ji gyventojams nėra privaloma“, – sako E. Mikalauskienė.
175058434-316353539912749-2512125206001196760-n.jpg
Ar žaliųjų atliekų konteineriai juos prižiūrinčios įmonės neturėtų būti tuštinami dažniau?
Anot vilkaviškietės, paskaičiavus atliekų išvežimo grafike nurodytas dienas, sezono metu tebus viso labo 16 žaliųjų atliekų konteinerio išvežimų, vieno jų kaina sieks kiek daugiau nei 5 eurus. Moteris teigia, kad tokia suma per didelė yra ne vien tik pensijinio amžiaus žmonėms. Juolab, kai toks konteineris gali būti pripildomas per vieną kartą ravėjus prie namų esančio daržo lysves.
Moteriai paslaugos kaina atrodo neproporcinga – vilkaviškietė įsitikinusi, kad kainos galėtų būti panašios, mat anūkė didmiestyje už visus keturis konteinerius, įskaičiuojant ir žaliųjų atliekų, moka pigiau, nei jiems siūloma mokėti tik už žaliųjų atliekų išvežimą.
„Jei buitinių atliekų konteineryje ras bent vieną žolytę, juk užsitrauksime piniginę baudą. Kiti nupjautą žolę priekabomis veža į šiukšlyną, o kur mes, pensininkai, ją nuvešime?“, – klausia moteris.
Moteriai pritaria ir kitas rajono gyventojas. Jis sako, kad jo situacija dar prastesnė. „Mano pensija nedidelė, kaip įpirksiu konteinerį ir jo išvežimą? Aš gyvenu kaime, čia šiukšlių neišveža kasdien, kas man lieka – krauti žolės kalnus aplink namus? Į turimą kitą konteinerį negaliu nė supuvusios daržovės įmesti, galbūt ją reikės kaupti kartu su žole“, – piktinasi vyras.
„Nusprendus naudotis paslauga, nemokamai suteikiamas 240 litrų talpos konteineris. Į jį galima mesti žolę, lapus, smulkias šakeles, vaisius, daržoves, piktžoles, kitas augalinės kilmės atliekas. Šis konteineris išvežamas kas antrą savaitę. Konteinerių ištuštinimo dažnumas yra optimalus – jį nustatėme pagal ankstesnių metų patirtis“, – aiškina E. Mikalauskienė.
Pasiteiravus, kodėl buitinių ir žaliųjų atliekų išvežimo ir tvarkymo paslaugų kainos skiriasi, „Ecoservice“ pardavimų vadybininkė paragina pagalvoti apie transportui, atliekų rūšiavimui ir tvarkymui bei kitiems infrastruktūros veiksniams tenkančius kaštus. Šie, tenkantys buitinių ir žaliųjų atliekų išvežimo paslaugoms, yra skirtingi. „Gyventojai moka tik už žaliųjų atliekų išvežimą ir sutvarkymą, paslaugos kaina neturi nieko bendro su kitų atliekų išvežimu“, – pakartoja atstovė.