Pasieniečiai šiemet sulaikė beveik pustrečio milijono pakelių kontrabandinių rūkalų

Pasieniečiai šiemet sulaikė beveik pustrečio milijono pakelių kontrabandinių rūkalų
Vilnius
Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pasieniečiai šiemet sulaikė beveik pustrečio milijono pakelių kontrabandinių rūkalų, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Pasieniečiai pastebi, kad cigarečių kontrabanda iš Baltarusijos auga: per 11 šių metų mėnesių sulaikyti 2 mln. 410 tūkst. 197 pakeliai nelegalių cigarečių – 661 tūkst. pakelių daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį.

Pasak VSAT, nors sulaikytos kontrabandos skaičius gerokai išaugo, tačiau mažėjo pačių gabenimo atvejų bei sulaikytų asmenų, nes šiemet buvo bandoma gabenti didesnius krovinius.

Per 11 šių metų mėnesių VSAT pareigūnai Lietuvos pasienyje iš viso išaiškino 379 kontrabandos gabenimo atvejus. Per tą patį 2020-ųjų laikotarpį buvo užkardyti 503 tokie bandymai.

Įtariant kontrabanda ar nelegaliu akcizinių prekių gabenimu šiemet sausio-lapkričio mėnesiais VSAT pareigūnai sulaikė 419 asmenų, o pernai tokių įkliuvo 619. Kontrabandą šiemet dažniausiai gabeno Lietuvos (379) piliečiai, tarp įkliuvusiųjų buvo ir Baltarusijos (28), Latvijos (6) bei dar trijų šalių piliečiai ir asmuo be pilietybės.

Pasak VSAT, pagrindiniai kontrabandos gabenimo metodai pastaruosius metus yra panašūs, o keičiasi tik gabenamų rūkalų kiekis. Nelegaliu prekių gabenimu užsiima tiek ir pavieniai gabentojai, pergabenantys po keletą dėžių cigarečių, kurias parduoda siauram vartotojų ratui savo aplinkoje, tiek ir nusikalstamos grupuotės, kurios užsiima didesnio masto cigarečių kontrabanda. Dažnai valstybės siena nėra pažeidžiama, o prekės tiesiog permetamos iš Baltarusijos į Lietuvą per sienos liniją.

Didelis sulaikytų tabako gaminių kiekio skirtumas,lyginant su praėjusiais metais, pasak tarnybos, tikėtina, atsirado ir dėl dažnesnių traukiniais iš Baltarusijos gabenamų tabako gaminių sulaikymų. Taip pat manoma, kad dėl migrantų antplūdžio sustiprinus valstybės sienos apsaugą, vis daugiau kontrabandinių cigarečių pateko į pasieniečių rankas.

Nuo 2020 metų antros pusės suintensyvėjęs neteisėtas rūkalų gabenimas iš Baltarusijos geležinkeliu nemažėja ir šiemet – apie 41 proc. visų sulaikytų cigarečių sudaro kontrabanda, atgabenta traukiniais. Nustatyta 50 atvejų, sulaikyta beveik 986 tūkst. pakelių taip atgabentų cigarečių. Pernai per atitinkamą laikotarpį buvo nustatyti 32 tokie atvejai, sulaikyta beveik 360 tūkst. pakelių.

Baltarusiški rūkalai gabenami krovininiuose vagonuose, slepiant biriuose kroviniuose (trąšose, biokure ir pan.), traukinio vagonų konstrukcijose, kartais specialiai įrengtose slėptuvėse.

Be to, pasieniečiai yra nustatę atvejų, kuomet buvo pasinaudota vagono užrakinimo mechanizmo nusidėvėjimu ar gedimu, kuriam esant plombuojamos ertmės gali būti atidarytos nepažeidžiant siuntėjo įmonės ar muitinės plombos.

Pasak VSAT, geležinkelis yra patrauklus slėpti akcizines prekes, nes galima gabenti didelius kontrabandos kiekius. Juos gana nesudėtinga slėpti tarp kitų krovinių ar iškrauti rūkalus bet kuriame gabenimo maršruto taške, esančiame atokiau nuo valstybės sienos. Taip pat galima dažnai keisti iškrovimo vietas.

VSAT duomenimis, yra ir dar viena svarbi priežastis, tikėtina, susijusi su kontrabandos intensyvėjimu geležinkeliu. Tai – vadinamosios „žalios“ sienos, einančios miškais, laukais, vandens telkiniais, apsaugos stiprinimas diegiant sienos stebėjimo sistemas. Daugiau kaip 60 proc. ES išorės sienos yra stebimos sienos stebėjimo sistemomis. Tai verčia asmenis, organizuojančius kontrabandą, ieškoti naujų jos gabenimo kelių.

Didžioji dalis (95,9 proc.) pasieniečių sulaikytos cigarečių kontrabandos šiemet buvo atgabenta iš Baltarusijos. Pažymėtina, kad visa valstybės siena su Rusija kontroliuojama stebėjimo sistemomis, todėl VSAT pareigūnai čia fiksuoja tik pavienius rūkalų kontrabandos iš Rusijos per „žalią“ sieną atvejus.

VSAT pažymi, kad pasieniečių matomas kontrabandos gabenimo į Lietuvą tendencijas patvirtina ir Lietuvos muitinės viešai skelbiama informacija apie itin išaugusius šios tarnybos sulaikytų nelegalių rūkalų srautus iš Baltarusijos

98,6 proc. per 11 šių metų mėnesių pasieniečių sulaikytų cigarečių pakelių buvo pažymėti Baltarusijos akcizo ženklais. Daugiausiai sulaikoma Gardino tabako fabrike „Neman“ pagamintų „Fest“, „NZ“, „Minsk“ markių cigarečių.

Tabako gaminių kontrabandos masto augimą lemia ir tai, kad šis fabrikas gamina kelis kartus daugiau cigarečių negu reikalinga Baltarusijos rinkai. Perteklinė produkcija nelegaliai išgabenama į kitų šalių rinkas, tarp jų ir Lietuvos.

BNS