PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Balandžio 18 d. 18:15

„PASIAIŠKINSI POLICIJOJE“ – taip Virgilijus Noreika sakė studentams

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


34855

Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“ prasideda koncertų ciklas „Muzikinė Šiaulių tapatybė“. Šiauliai neretai vadinami Lietuvos muzikų donoru: čia pirmuosius žingsnius muzikoje žengė a.a. prof. Saulius Sondeckis, Virgilijus Noreika bei daugybė kitų iškilių Lietuvos muzikos pasaulio asmenybių. Mūsų tikslas – parodyti, kad šiaulietiška „muzikos donorystė“ nesibaigia.


Foto galerija:

5ad6ec41ee472.jpg
5ad6ecb5c9d82.jpg
5ad6ecb5d5a64.jpg
5ad6ecb729ec4.jpg

Pirmasis interviu prieš pirmąjį ciklo koncertą su jaunaisiais dainininkais šiauliečiais Jonu Janužu ir Simu Strazdu apie Mokytoją Virgilijų Noreiką bei savo pasirinkimą dainuoti.

Niekada, nepasiduok, protauk, neverkšlenk - buvo pagrindinės jo frazės“ Apie V. Noreiką atsiliepia jo jauniausieji mokiniai

Virgilijus Noreika - neeilinė asmenybė, daugelį metų džiuginusi klasikinio žanro klausytojus. Nuo 2003 m. V. Noreika tapo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro operos studijos meno vadovas ir pedagogas. V. Noreika išugdė kelias kartas žymių šalies ir užsienio dainininkų. Dalinamės prisiminimais apie Maestro Virgilijų Noreiką iš jauniausių, vienų iš paskutiniųjų jo mokinių šiauliečių lūpų.

Ar Jūsų tėvai skatino ir rėmė norą būti dainininku?

Juozas : Mama (Daiva Janužienė aut. past.) mane atvedė į muzikos kelią. Buvo visko, bet tėvai (tėtis Juozas Janužas aut. past.) visada mane palaikydavo ir palaiko, padeda kiek gali, skatina nepasiduoti einant šiuo sunkiu keliu.

Simas : Kad dainininku noriu būti, supratau ir nusprendžiau pats. Tėvai šį pasirinkimą visuomet palaikė ir palaiko.

Kokį pirmą įspūdį Jums paliko susipažinimas su Mokytoju Virgilijumi Noreika?

Juozas : Su Maestro susipažinome prieš trejis metus, kai dar studijavau Šiaulių universitete. Tuomet dainavimo mokiausi privačiai pas Šiaulių miestui gerai žinomą, galėčiau pavadinti „aukščiausios prabos“ menininką, dirigentą bei pedagogą Sigitą Vaičiulionį. Jis mane ir vedė šiuo keliu, jo dėka nedrįsau pasiduoti silpnybei, viską mesti ir būti pilku, pagal sistemą einančiu žmogumi. Manyje S. Vaičiulionis matė potencialą, todėl paskutiniais studijų metais tiesiog už rankos nuvedė pas Virgilijų Noreiką. Pirmi žodžiai, kai Maestro mane išgirdo dainuojant, buvo „neblogai, neblogai...“ Tai buvo labai laiminga diena, nuo tada, dar studijuodamas ir rašydamas bakalauro darbą, važinėjau į Vilnių. Ten privačiai mokiausi dainavimo pas savo dainavimo autoritetą profesorių Virgilijų Noreiką.

Simas : Pirmą kartą su Maestro Virgilijumi Noreika susitikau rugsėjo pradžioje prieš ketveris metus, kai įstojau į Lietuvos Muzikos ir Teatro akademiją. Iš karto supratau, kad bendrauju su didžiu, bet tuo pat metu be galo paprastu ir šiltu žmogumi.

Kokį gyvenimišką pavyzdį Jums rodė mokytojas V. Noreika ?

Juozas : Niekada, nepasiduok, protauk, neverkšlenk - buvo pagrindinės jo frazės mokantis dainavimo, ir ne tik. Mokė būti vyru, džentelmenu. Maestro išmokė mylėti viską: publiką, žmones, gamtą, kompozitorių kūrybą, poetinį žodį, tėvynę.

Simas : Maestro visuomet dalindavo ne tik vokalinius patarimus, bet ir gyvenimiškus, patardavo kaip reikia elgtis teatro scenoje, kaip koncertuose. Jis dažnai kartodavo, kad dainininkus ruošia ne egzaminui, o gyvenimui.

Koks vokalo dėstytojo moto jums yra labiausiai įstrigęs?

Juozas : Daugybė: „Jei ne tu, tai ateis kitas“, „Negalvosi - nedainuosi“, „Dainuok publikai, o ne sau“.

Simas : “Pasiaiškinsi policijoj”,- sakydavo Maestro, kai tik pradėdavau skųstis, kad balsas „ne formoj“, kad šiandien gerai nepadainuosiu. Dabar visada, prisiminęs šią Maestro frazę, nutylu, susikaupiu ir stengiuosi dainuoti kaip galiu geriausiai.

Gal V. Noreika turėjo kelias pagrindines dainininko taisykles, kurias perdavė savo mokiniams?

Juozas :

Niekada neaiškink, kaip kitam dainuoti.

Nesikišk į ne savo reikalus.

Gerbk visus, kas tave supa aplink.

Simas : Maestro dalindavo patarimus, bet nenurodinėdavo ir nesakydavo, kad tik taip turi daryti ir jokiu būdu ne kitaip. Jis neapkraudavo mokinių kažkokiomis dogmomis ir konkrečiais nurodymais. Nors visuomet turėjo konkrečią savo nuomonę beveik bet kokiu klausimu, tačiau ją atskleisdavo tik paklaustas, niekuomet neprimetinėdavo jos kitam.

Balandžio 19d. 18:00 val. Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“ šie du talentingi maestro V. Noreikos mokiniai šiaulietis J. Janužas, S. Strazdas ir koncertmeisterė L. Giedraitytė neapolietiškų dainų programą „Su meile iš Neapolio“.