Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Panevėžio „Minties“ gimnazijos valgykloje patiekalai gaminami iš produktų, kurių tiekėjas ir gamintojas neaiškus, o su įstaigos vadovu suderinti patiekalai keičiami kitais.
Tai nustatė planinį patikrinimą Panevėžio ugdymo įstaigoje atlikęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamentas.
Nuo šių metų pradžios maitinimą „Minties“ gimnazijoje organizuoja UAB „Grūstė“. Ši Mažeikių įmonė išgarsėjo, kai prieš kelerius metus Europos socialinio fondo agentūrai pardavė pasenusius žuvies konservus, skirtus socialiai remtiniems žmonėms.
Finansinių nusikaltimų ir tyrimo tarnybai dėl šio įvykio ir galimo dokumentų klastojimo baigus tyrimą, Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras bylą 2019 m. perdavė teismui, siūlydamas užbaigti procesą teismo baudžiamuoju įsakymu.
Nepavyko nustatyti maisto produktų tiekėjų ir gamintojų
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamentas rugsėjo 24 d. atliko planinį patikrinimą Panevėžio „Minties“ gimnazijos valgykloje. Kartu buvo gautas ir pranešimas.
„Patikrinimo metu buvo nustatyta, kad su įstaigos vadovu suderintame valgiaraštyje nurodyti patiekalai buvo pakeisti kitais (vietoje kiaulienos karbonado su fermentiniu sūriu buvo pagaminti šniceliai) ir ne visai žaliavai buvo pateikti atsekamumą patvirtinantys dokumentai, t. y. dokumentai, nurodantys, kas yra produkto tiekėjas ar gamintojas“, – Alfa.lt teigė VMVT Panevėžio departamento vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Virginija Balčiuvienė.
Mokinių maitinimą Panevėžio „Minties“ gimnazijoje nuo šių metų pradžios organizuoja UAB „Grūstė“.
Patikrinimo metu „Minties“ gimnazijoje inspektoriai tikrino maisto tvarkymo patalpų ir personalo higieną, naudojamų žaliavų ir maisto produktų atsekamumą, tinkamumo vartoti terminus, laikymo sąlygas, ruošiamų patiekalų kokybę ir atitiktis mokinių maitinimo aprašo reikalavimams.
VMVT Panevėžio departamentas informavo, kad už patikrinimo metu nustatytus pažeidimus atsakingam asmeniui bus surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 45 straipsnio 1 dalį (visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas).
Šio ANK straipsnio pažeidimai užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 60 iki 140 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 140 iki 600 eurų.
„Minėtoje gimnazijos valgykloje bus atliktas pakartotinis patikrinimas“, – informavo VMVT Panevėžio departamentas.
Gimnazijos administracija nežinojo, kad vaikai maitinami neaiškios kilmės produktais
Panevėžio „Minties“ gimnazijos direktoriaus pareigas laikinai einanti pavaduotoja Ramutė Stasevičienė Alfa.lt sakė, kad UAB „Grūstė“ mokinių maitinimą „Minties“ gimnazijoje organizuoja nuo šių metų sausio 6 d.
Mažeikių bendrovė pernai laimėjo gimnazijos skelbtą viešąjį pirkimą teikti maitinimo paslaugas daugiau kaip 400 mokinių. Vienų metų sutartis su galimybe pratęsti tam pačiam laikotarpiui su „Grūste“ pasirašyta 2019 m. gruodžio 18 d.
R. Stacevičienė teigė neturinti informacijos apie VMVT vykdyto gimnazijos valgyklos nustatytus pažeidimus. „Veterinarijos darbuotoja sakė turinti nusiskundimų, kad patiekalai gaminami iš pasenusio maisto“, – sakė ugdymo įstaigos vadovė.
UAB „Grūstė“ į Alfa.lt raštu pateiktus klausimus neatsakė.
1992 m. registruota UAB „Grūstė“ interneto svetainėje skelbia, kad Mažeikių mieste valdo kinų restoraną „Pekinas“.
Svetainėje nurodoma, kad „Grūstė“ šiuo metu bendradarbiauja su daugiau nei 300 viešųjų įstaigų, tarp kurių Lietuvos kariuomenė, didžiosios Lietuvos ligoninės ir kitos viešosios įstaigos. Taip pat teikia maitinimo paslaugas daugiau kaip 80 maisto gamybos objektų visoje Lietuvoje, kuriuose kiekvieną dieną maitinimo paslaugos yra suteikiamos daugiau nei 5000 žmonių.
Įmonės tinklalapyje rašoma, kad UAB „Grūstė“ dirba daugiau kaip 840 darbuotojų.
„Teikiame moksleivių maitinimo paslaugas mokyklose visoje Lietuvoje. Į moksleivių maitinimą žiūrime atsakingai, rūpinamės ne tik maisto teikimu, dar daugiau – plečiame vaikų supratimą apie sveiką maistą, jo vartojimą, ekologiją“, – rašoma svetainėje.
Išgarsėjo nekokybiškais konservais varguoliams
UAB „Grūstė“ išgarsėjo, kai prieš kelerius metus pardavė pasenusius žuvies konservus, skirtus socialiai remtiniems žmonėms.
2018 m. įmonė Europos socialinio fondo agentūrai (ESFA) pardavė daugiau kaip 500 tūkst. vienetų žuvies konservų, kurie buvo dalijami vargingai gyvenantiems asmenims. Planuota kiekvienam jų kartu su kitais produktais išdalyti po 3 konservų dėžutes.
2018 m. birželį paramos gavėjams buvo užsakyta 543 165 vienetų žuvies konservų skardinių. Po to pradėjo plaukti skundai iš Kauno, Tauragės, Kazlų Rūdos gyventojų.
Atidarytuose skumbrės aliejuje konservuose žuvys buvo nenatūraliai rausvos spalvos, aliejus patamsėjęs ir susidrumstęs. Produkto paragavę socialiai remtini žmonės pasijuto blogai, vėmė. Varguoliai apie pasenusią žuvį konservų dėžutėse pranešė davinius dalijusiems savanoriams ir seniūnijų darbuotojams.
Po incidento ESFA pristatė šiose savivaldybėse dalytų skardinių pavyzdžius į laboratoriją tyrimams, kurių metu buvo tiriama, ar žuvies konservai atitinka kokybės reikalavimus bei techninėse specifikacijose nurodytus parametrus. Atlikus tyrimus buvo gauta išvada, kad dvi konservų partijos yra netinkamos žmonių mitybai.
ESFA darbuotojai sunerimo, kad žuvies konservai nuodija žmones ir dėl netinkamo produkto gali nukentėti jų sveikata.
Žuvies konservų dalijimas buvo sustabdytas visoje Lietuvoje, projektų partnerių paprašyta skubiai informuoti gyventojus apie esamą situaciją ir paprašyti paramos gavėjų žuvies konservų nevartoti.
2018 m. rugpjūčio 16 d. agentūra informavo tiekėją, kad sutartis nutraukiama.
Tyrimą dėl konservų varguoliams pradėjo Finansinių nusikaltimų ir tyrimo tarnyba (FNTT).
FNTT atstovė spaudai Modesta Zdanauskaitė Alfa.lt informavo, kad ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 300 str. 1 d buvo pabaigtas 2019 m. gegužės mėnesį „Ikiteisminį tyrimą kontroliavusios Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras šią bylą baudžiamuoju įsakymu perdavė teismui“, – teigė FNTT atstovė.
„Grūstė“ įtariama maisto produktų dokumentų klastojimu.
Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 300 str. 1 dalis nustato: „Tas, kas pagamino netikrą dokumentą, suklastojo tikrą dokumentą arba žinomai netikrą ar žinomai suklastotą tikrą dokumentą laikė, gabeno, siuntė, panaudojo ar realizavo, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.“
alfalt-logo-skaidrus.png