PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Birželio 8 d. 21:47

Pasaulis vos per 5 metus gali peržengti pavojingą 1,5°C atšilimo slenkstį

Pasaulis

Unsplash.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


177143

Pasaulio meteorologijos organizacija (WMO) paskelbė atnaujintą pasaulio klimato tendencijų vertinimą ir jis tapo šoku tiems, kurie mano, kad žmogaus sukelta klimato kaita yra tolimos ateities problema.

Toli gražu.

Organizacija prognozuoja, kad egzistuoja 40 proc. tikimybė, kad vieneri iš ateinančių penkerių metų viršys nuolat linksniuojamą 1,5ºC ribą, lyginant su priešindustriniais vidurkiais, kurios buvo siekiama išvengti Paryžiaus klimato susitarimu.

Esama daugybės įrodymų, kad kylančios temperatūros jau daro lokalią žalą daugeliui ekosistemų, tačiau 1,5°C pakilimas virš pradinių verčių buvo įvertintas kaip taškas, kur pavojus tampa visuotinis, rašo iflscience.com. 

Ši prognozė yra WMO „Global Annual to Decadal Climate Update“ ataskaitos dalis, vertinanti ką klimato atžvilgiu mums pateiks dešimtmetis nuo 2020-ųjų.

Žvelgiant tik į 2021–2025 laikotarpį, ataskaitoje minima 90 proc. tikimybė, kad vieneri metai bus karščiausi stebėjimų istorijoje ir aplenks dabartinį rekordininką – 2016 metus.

Metinės temperatūros susiduria su cikliniais svyravimais, pagristais El Niño/La Niña osciliacija, o taip pat ir subtilesniais svyravimais.

Kalbant apie visas nelaimes, kurias su savimi atsinešė 2020 metai, antroje jų pusėje Ramusis vandenynas buvo La Niña fazėje, kuri siejama su žemesnėmis globaliomis temperatūromis.

Nepaisant to, 2020-ieji vis tiek tapo trečiaisiais karščiausiais metais istorijoje, kurie 1,2ºC viršijo priešindustrinius lygius.

Kuomet įvyks kitas El Niño, tada beveik neabejotinai bus pasiektas naujas metinis rekordas, kuris, labai tikėtina, viršys ir 1,5ºC barjerą. Net ir būsimi vėsūs metais, prognozuojama, bus 1ºC virš šios ribos.

„Tai yra daugiau nei vien tik statistika,“ – sakė generalinis WMO sekretorius, profesorius Petteri Taalas. „Kylančios temperatūros reiškia daugiau tirpstančio ledo, aukštesnius jūros lygius, daugiau karščio bangų ir kitų ekstremalių formų orų, o taip pat ir didesnį poveikį maisto saugumui, sveikatai, aplinkai bei tvariam vystymuisi“.

Vidutinės temperatūros gali atrodyti abstrakčios, tačiau šiame vertinime prognozuojamas padidėjimas Atlanto vandenyno tropiniuose ciklonuose, lyginant su ankstesniais 5 metų periodais.

Prognozės buvo parengtos prieš tai, kai dar prieš oficialią sezono pradžią, prasidėjo tropinė audra „Ana“, prognozuojanti dar vieną, aktyvesnį nei įprasta uraganų sezoną.

WMO taip pat prognozuoja aukštesnius nei įprasta kritulių kiekius Afrikos Sahelyje, kur to būtų laukiama, bei didesniuose aukščiuose, kur to nelabai norima. Tuo tarpu pietvakarinė Šiaurės Amerikos dalis, jau įkalinta istorinėje sausroje, tikėtina, taps dar sausesnė.

40 proc. tikimybė 1,5ºC laipsnių viršijimui yra dvigubai didesnė tikimybė, nes buvo numatyta toje pačioje ataskaitoje praėjusiais metais. Didžioji dalis skirtumo buvo nulemta patobulėjusio supratimo, kokios tiksliai buvo priešindustrinės temperatūros.

Dauguma neigiamų karštesnio pasaulio padarinių yra laipsniški, o kiekviena laipsnio dalis juos tik dar labiau pablogina.

Gali būti lūžio taškų, kur esmines pasekmes, tokias kaip tirpstantys ledynai ar savanomis virtę atogrąžų miškai, bus nebeįmanoma atkeisti. Tačiau net remdamasi 11 šalių klimato mokslininkų ekspertinėmis žiniomis WMO negali tiksliai nusakyti, kur tai įvyks.

Visa tai pripažindamas pasaulis nustatė 1,5ºC laipsnio virš priešindustrinių temperatūrų ribą, žemiau kurios turi išsilaikyti pasaulinės temperatūros. Šis skaičius įrašytas į Paryžiaus susitarimą, tačiau nacionaliniai įsipareigojimai neartėja link šio tikslo pasiekimo ir, panašu, kad šį slenkstį, nors gal ir laikinai, bet peržengsime jau nerimą keliančiai greitai.

Gismeteo.lt