PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Lapkričio 8 d. 13:53

Pasaulio bankas Lietuvai siūlo mažinti PVM atotrūkį ir pajamų nelygybę

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Lukas JuozapaitisŠaltinis: BNS


250682

Lietuvos mokesčių sistemos spragas analizavę Pasaulio banko ekspertai pabrėžia daugiau nei dvigubai nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis didesnį Lietuvos surenkamo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkį bei pajamų nelygybę.

Pasak pasaulio banko vyresniojo viešojo sektoriaus eksperto Munawero Kwhajos, Lietuvoje PVM atotrūkis – skirtumas tarp teorinių ir faktiškai surenkamų PVM pajamų – yra vienas didžiausių ES.

„Jis milžiniškas, dvigubai didesnis nei ES, kurioje vidurkis siekia 10 proc. Lietuvoje jis 25 proc.“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė M. Kwhaja, pridūręs, kad jis didesnis tik Italijoje bei Graikijoje.

„Nenorite būti tarp jų“, – pabrėžė jis.

Pasak Pasaulio banko atstovo, Lietuvai siūlomi du pagrindiniai pokyčiai, visų pirma, visus pajamų šaltinius apmokestinti vienodai, nepriklausomai nuo gaunamų pajamų būdo.

„Juk užėjus į parduotuvę nusipirkti duonos nesvarstome, ar pirkti iš savo atlyginimo, ar už pagal individualios veiklos pažymą gautas pajamas. Išskyrus dividendus (...) , visos pajamos turėtų būti integruotos“, – kalbėjo M. Kwhaja.

Anot jo, pajamos taip pat turėtų būti apmokestinamos progresyviu tarifu, sumažinant mokestinę naštą uždirbantiems mažesnes pajamas. Dabartiniai tarifai, pasak M. Kwhajos, žemesnes pajamas gaunantiems gyventojams būna sunkiai pakeliami.

„Dabar, jei esi milijonierius architektas ar teisininikas, sumoki mažiau mokesčių nei, pavyzdžiui, troleibuso vairuotojas“, – teigė M. Kwhaja.

„Reikia progresyvesnio tarifo, sumažinant tarifą uždirbantiems mažiau (...), sistemą priartinti prie tos, kuri įprasta Europos Sąjungoje“, – teigė Pasaulio banko ekspertas.

Pasak jo, Lietuvai taip pat siūloma siekti surinkti daugiau pajamų, kad būtų daugiau lėšų socialinėms išlaidoms (kadangi Lietuvos bendrojo vidaus produkto ir surenkamų pajamų santykis yra vienas žemesnių ES).

Antradienį Pasaulio banko delegacija Vyriausybėje pristatė atliktą Lietuvos mokesčių sistemos analizę.

„Atlikome išsamią analizę ir pateikėme nemažai pasiūlymų, į kuriuos, tikimės, Vyriausybė atsižvelgs reformuodama mokesčių sistemą. Taip pat parengėme simuliacinį įrankį, kurį perduosime, kad Vyriausybė galėtų simuliuoti papildomus reformų scenarijus“, – žurnalistams sakė Pasaulio banko makroekonominės ir fiskalinės politikos vadovė Europai ir Centrinei Azijai Jasmin Chakeri.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakiusi, kad Finansų ministerija jau parengė ir koalicijos partneriams pateikė mokesčių sistemos pertvarkos pasiūlymus, o diskusijos dėl mokesčių galėtų grįžti po to, kai Seime bus priimtas kitų metų biudžeto projektas.

Antradienį Seime ji tikino, kad šiuo metu yra dar sunku pasakyti, kokie mokestiniai pakeitimai ir kokias pajamas jų dėka gautų valstybė, tačiau gavus politinius vertinimus, skaičiavimai bus pateikti visuomenei.