Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Rugpjūčio 17 d. 16 val. Marijampolės kraštotyros muziejaus „Saulėračio“ galerijoje – parodos „Marijampolės fotografai“ atidarymas. Laukiama visų, kurie neabejingi fotografijai, kaip pasaulio, gyvenimo atspindžiui ir dokumentui, taip pat ir kaip vienai iš meno sričių... Progos net dvi: rugpjūčio 19-oji oficialiai yra Pasaulinė fotografijos diena, o 1957-aisiais (prieš 60 metų) tuomet Kapsuku vadinamame mūsų mieste buvo įkurtas „Sūduvos“ fotoklubas.
Šiuos du faktus bandoma sujungti, žvelgiant iš muziejininkų pozicijų: kuo galime pasidžiaugti, ką vertingo turime šiame mieste ir krašte iš praeities, ką išsaugojome ar dėl ko reikėtų sunerimti; kita vertus – tai bus ir žvilgsnis į šios dienos autorius, jų darbus, taip pat ir į per netrumpą laiką sukauptą kraitį: apdovanojimus, leidinius, publikacijas, vertinimus. Bet tai nebus (ir dėl vietos stokos) išsami apžvalga su begale faktų, nes tam reikėtų leidinio – gal ir ne vieno.
...Kaip rašoma oficialiuose šaltiniuose, „fotografija yra vaizdų išsaugojimo technika, naudojant mechaninius, cheminius, o dabar – ir skaitmeninius būdus“. Jos atsiradimo metais laikomi 1839-ieji (po poros metų 180 metų jubiliejus), kai Džonas Heršelis sukūrė patį fotografijos terminą, L. Ž. Dageras tais metais vaizdą išsaugojo ant varinės plokštelės, padengtos sidabru... Prieš tai būta netrumpų ieškojimų. Apie išradimą Lietuvoje buvo sužinota tais pat metais, tačiau reikėjo dar keliolikos, kol fotografija čia atsirado realiai.
Pirmuosius Marijampolės fotografus bus progos prisiminti apsilankius parodoje. Medžiagą apie juos buvo surinkęs pedagogas, „Sūduvos“ fotoklubo narys Viktoras Gulmanas, tačiau laikui bėgant aiškėja naujų faktų, o kiti ima kelti abejonių, nes laikas, kai tie žmonės dirbo, buvo istoriškai sudėtingas. Senajai fotografijai pastaruoju metu skirta nemažai leidinių, atsiranda ir nematytų fotografijų, tačiau, tarkime, pačių fotografų portretų beveik neišlikę. Tuo metu ir vėliau fotostudijose (ateljė) žmonės dirbo kaip ir kitur, kad užsidirbtų, išgyventų. Todėl itin brangios ir vertintinos nuotraukos, kuriose užfiksuota kas nors netikėta: kad ir miestas ar žmonės, netyčia papuolę į kadrą.
Pradėjus fotografiją traktuoti ne tik kaip dokumentą, praėjusio amžiaus antroje pusėje dirbusieji ateljė, taip pat ir spaudoje, įgavo lyg menkesnį statusą, nors dabar viskas tarsi stojo į savo vietas. Gera dokumentinė fotografija, reportažas vertinamas ne mažiau, o dažnai ir labiau už originalias meno apraiškas ir autoriaus atradimus.
...Kokia buvo ir yra Marijampolės fotografija? Labai įvairi. Visais laikais buvo žmonių, kurie geresne ar prastesne fototechnika stengėsi įamžinti artimuosius ir bičiulius, gražesnį gamtos kampelį – iš to, žiūrėk, atsirasdavo ir vienas kitas išskirtinis kadras. Į tai atkreipti dėmesį, skatinti domėtis aplinka ir išreikšti fotografijoje savo požiūrį ir buvo vienas (kartu su technikos pradmenų pažinimu, galimybėmis) pirmųjų „Sūduvos“ fotoklubo ir jo įkūrėjo Romualdo Pačėsos norų ir uždavinių. Pradžioje klubas subūrė kone visus fotografuojančius – buvo nauja susirinkimai, parodos – paskui dėl įvairių priežasčių ir požiūrių vieni nariai nubyrėjo, kiti atėjo, vieni buvo itin aktyvūs, kiti... Taip yra ir iki šiol: veikla banguoja, kaip ir visa, kas gyva. Ne vienas ir ne du autoriai seniai savo darbais žinomi ir pasaulyje (parodoje bus progos pamatyti apdovanojimų), kiti gražiai gaudo jiems mielas akimirkas ir džiaugiasi aplinkinių dėmesiu. Buvo ir tebėra įvairiausio amžiaus, profesijų žmonių, ne vieno atminimą tenka paminėti uždegant žvakelę... Klube buvo Gintaras Paulionis – originalas, keliautojas, perplaukęs Baltiją valtele, gabus, daug žadantis Kostas Smelčis, pernelyg staigiai sudeginęs savo gyvenimo žvakę, ryškų pėdsaką Lietuvos fotografijoje palikęs Remigijus Pačėsa (rengiama jo knyga), anksti nelemtai gyvenimą palikę Bronius Krakauskas ir Algirdas Asipauskas, Kęstutis Jakubauskas, pirmas dokumentiškai užfiksavęs pokario aukų perlaidojimo ceremoniją, partizanų atminimą tūkstančiuose kadrų įamžinęs Romas Rūsteika. Baltijos kelią fiksavo Zenonas Nekrošius (dabar vilnietis), Juozas Vaškelis... Toji dokumentika – kasmet vis vertingesnė.
Įdomių dalykų būta klubo istorijoje: vien humoro parodos ir festivaliai kiek garsino miestą! Norėdami išvardinti vien didžiuosius darbus turėtume jaučio odą prirašyti... Kalbant apie šią dieną rastume nemažai intrigos. Andrių Burbą žino ir mini tūkstančiai, Andrius Narvičius įdomiai darbuojasi užsienyje, kažkada su aktorių trupe Marijampolėje atsidūrusi Ramunė Pigagaitė irgi užkibo už fotografijos – Vokietijoje baigė mokslus ir tapo žinoma fotografe. O Valentino Juraičio knygos ir kiti leidiniai – ne tik fotografijos? O Antano Gudelevičiaus „Langai languose“, nustebinę ne tik marijampoliečius, o Kazimiero Linkevičiaus netikėti viražai renkantis objektus, o kitų, tegul kuklūs, bet pastebėti, įvertinti kadrai? Dabar, kai elektroninėje erdvėje jų klaidžioja tūkstančiai, svarbu nepasiklysti.
Ateikite į parodą – galėsite padiskutuoti. Ne tik apie menus, fotografiją, bet ir apie kitus dalykus.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka – viena iš eksponuojamų parodoje.