PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 28 d. 14:28

Pasaulinę AIDS dieną pažymint

Šiauliai

Lolita StrazdauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


21626

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Šiaulių departamentas informuoja, kad kasmet gruodžio 1 dieną minima Pasaulinė kovos su AIDS diena. Labai svarbu, kad kuo daugiau žmonių suvoktų ŽIV ir AIDS keliamas grėsmes, nes sergančiųjų šiomis ligomis daugėja tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje.

ŽIV infekcijos epidemiologinė situacija Šiaulių apskrityje

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasdien pasaulyje lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrečia vienas milijonas žmonių, kasmet – apie 500 mln. žmonių. NVSC Šiaulių departamento duomenimis, 2016 metais Šiaulių apskrityje užregistruoti 23 ŽIV atvejai, iš jų daugiausia atvejų – Šiaulių mieste (12 atvejų) ir Joniškio rajone (6 atvejai). Per šių metų laikotarpį Šiaulių apskrityje užregistruota 16 užsikrėtimo ŽIV atvejų, iš jų – 12 vyrų ir 4 moterys. Vyraujantis ŽIV infekcijos plitimo būdas – heteroseksualūs lytiniai santykiai.

ŽIV infekcijos plitimo būdai

Žmogaus imunodeficito virusu dažniausiai užsikrečiama:

  • nesaugių lytinių (vaginalinių, analinių, oralinių) santykių metu, ;
  • iš motinos vaikui (nėštumo, gimdymo metu ar maitinant krūtimi);
  • perpilant užkrėstą ŽIV kraują ir itin pavojingas švirkščiamųjų narkotikų vartojimas bei tatuiruočių darymasis;
  • medicinos darbuotojams – tiesioginio kontakto su ligonio krauju metu bei per kitus biologinius skysčius (bronchų ir plaučių išskyros, seilės ir kt.).

ŽIV neplinta per orą, vandenį, maistą. Neužsikrečiama kosint, čiaudint, bučiuojantis, taip pat naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais. ŽIV neperduodamas ir per kasdienius kontaktus (rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant).

Rekomenduojama išsitirti dėl ŽIV

NVSC Šiaulių departamentas rekomenduoja visiems asmenims, galimai turėjusiems nesaugius lytinius santykius ar patyrusiems prievartą, kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl galimybės išsitirti dėl ŽIV.

Išsitirti dėl ŽIV svarbu, nes:

  • Jei nesate užsikrėtęs (-usi) ŽIV, pasitikrinę sužinosite, kaip sumažinti riziką užsikrėsti bei kokias apsaugos priemones naudoti ir gyventi be rūpesčių;
  • Jei esate užsikrėtęs (-usi), galėsite laiku pradėti gydytis ir pristabdyti ligos progresavimą;
  • Jei esate užsikrėtusi ir nėščia, gydytojui paskyrus tinkamą gydymą, apsaugosite savo kūdikį nuo galimo ŽIV perdavimo jam.