REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 25 d. 12:55

Partnerystės projektas sukėlė politikų diskusijas: vieni siūlo daugiau kalbėti šia tema, kiti tokį sprendimą sveikina

Lietuva

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


176105

Seimui nepritarus valdančiųjų siūlomam Partnerystės įstatymo projektui, pasipylė politikų diskusijos šia tema. Valdančiųjų konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sako, reikia daugiau kalbėtis su žmonėmis ir juos įtikinti, o opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis sveikina Seimo sprendimą nepritarti valdančiųjų siūlomam Partnerystės įstatymui. 

V. Blinkevičiūtė: valdantiesiems reikėjo daugiau diskutuoti dėl partnerystės projekto

Atsakomybė dėl to, kad po pateikimo nebuvo pritarta partnerystės įstatymo projektui, tenka valdančiajai koalicijai – diskusijų reikėjo daugiau, sako išrinktoji opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos vadovė Vilija Blinkevičiūtė. 

„Iš tikrųjų matyt, kad reikėjo valdančiajai daugumai – liberalams ir konservatoriams – daugiau diskutuoti ir aptarti šitą klausimą“, – antradienį BNS sakė ji. 

„Aš tik taip galiu įvertinti, nes, tiesą pasakius, pritrūko valdančiųjų balsų tam, kad tas įstatymo projektas būtų pateikimo stadijoje priimtas“, – teigė europarlamentarė. 

Anot jos, šis projektas buvo pateiktas itin greitai, o tokiam jautriam klausimui spręsti tikrai reikia daugiau aptarimo ir diskusijų. 

„Kuo daugiau diskusijų – tuo geriau ir nebūtinai šiuo klausimu, bet apskritai visais tokiais jautriais visuomenei klausimais, tikrai turi būti daug plačiau apsikeista nuomonėm“, – sakė V. Blinkevičiūtė. 

Ji taip pat pažymėjo, kad apie partnerystės įstatymo projektą yra diskutuojama ir bus toliau diskutuojama socialdemokratų frakcijoje bei partijoje. 

„Mes visą laiką diskutuojame ir diskutuosime, matyt, ir ateityje. Natūralu, kad turi būti aptarti šie klausimai tiek frakcijoje, tiek partijos atitinkamuose organuose, ar tai būtų valdyba, ar prezidiumas, ar taryba“, – teigė LSDP pirmininkė. 

Komentuodama frakcijos balsavimo rezultatus, kai šeši socialdemokratai pritarė projektui, o penki – nepritarė, ji teigė, kad vieningo sprendimo dėl balsavimo nebuvo priimta. 

„Frakcija turi teisę elgtis pagal savo įsitikinimus ir buvo priimtas toks sprendimas, kad kiekvienas frakcijos narys balsuoja taip, kaip jam atrodo, čia jokios prievartos būti gi negali“, – sakė V. Blinkevičiūtė. 

G. Landsbergis: reikia daugiau kalbėtis su žmonėmis

Seimui nepritarus valdančiųjų siūlomam Partnerystės įstatymo projektui, valdančiųjų konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sako, reikia daugiau kalbėtis su žmonėmis ir juos įtikinti. 

Jis teigė, kad galbūt kai kuriems netiko projekto formuluotės.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas taip pat teigė, kad jam sunku vertinti balsų pasiskirstymą.

„Sunku man pasakyti, sunku įvertinti. Tai, kas mūsų frakcijoje, yra tikėtina. Labai panašios tos nuomonės visą laiką buvo. Surinkom daugiau balsų negu visi likusieji turbūt sudėjus kartu“, – BNS sakė G. Landsbergis.

„O kitus, matyt, reikia tiesiog įtikinti. Ta prasme, kalbėtis daugiau su žmonėmis – tos diskusijos daugiau“, – pridūrė jis.

Jis svarstė, kad galbūt susilaikiusiesiems netiko kai kurios projekto formuluotės.

„Manau, kad dabar šiek tiek matosi ir bendras Seimo žemėlapis, kas palaiko, o kas ne, kokios tos nuomonės. Manau, kad galima toliau kalbėtis su Seimo nariais, kurie galbūt neturi griežtos nuomonės šiuo klausimu, gal juos vienos ar kitos formuluotės išgąsdino, sakykime, arba neleido jiems balsuoti. Galbūt su jais pasikalbėjus būtų galima teikti iš naujo ir įtikinti, nes trūko dviejų balsų“, – teigė konservatorių lyderis.

Jis taip pat teigė negalintis pasakyti, ką projekte būtų galima pakeisti, kad jis sulauktų palaikymo Seime.

„Sunku man pasakyt, matot, aš prie projekto pats nedirbau, rėmiau idėjiškai“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Konservatorių vadovas, be kita ko, pridūrė, kad jo neramina „neapykantos atmosfera“, nes tokiu atveju sunku būtų „susėsti prie vieno stalo“.

„Mane labiau neramina neapykantos atmosfera, kurią kartais bandoma sukurti, ir tada prie vieno stalo susėsti yra labai sunku, jeigu viena pusė pulsuoja ugnimi, tai kitai pusei turbūt nelabai yra erdvės ir išsakyti argumentus“, – teigė TS-LKD pirmininkas. 

R. Karbauskis sveikina sprendimą dėl partnerystės, žada „šnekėtis“ apie T. Tomilino elgesį

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis sveikina Seimo sprendimą nepritarti valdančiųjų siūlomam Partnerystės įstatymui. 

Tuo pačiu „valstiečių“ lyderis žada „šnekėtis“ partijoje apie jos nario Tomo Tomilino elgesį, kuomet šis palaikė valdančiųjų projektą.

„Apgavystė, kurią bandė padaryti valdantieji, pakišdami įstatymo projektą, kuriame praktiškai nuplagijuotas iš Konstitucijos šeimos apibrėžimas, išskyrus žodį „šeima“, tai paprasčiausiai tas nepraėjo“, – BNS antradienį sakė R. Karbauskis.

„Aš labai dėl to džiaugiuosi, kad padėjome vieną labai aiškų tašką“, – pridūrė jis.

Valdančiųjų siūlytą projektą antradienį palaikė trys „valstiečių“ frakcijos nariai – Lukas Savickas, Rūta Miliūtė ir Tomas Tomilinas.

Apie pastarojo elgesį R. Karbauskis žada „šnekėtis“ partijoje.

„Du yra ne mūsų sąjungos nariai, tad mes jų negalime priversti balsuoti ne pagal savo įsitikinimus – kiekvienas Seimo narys turi laisvą mandatą, bet partijos nariai turi dar ir įsipareigojimus rinkėjams“, – teigė „valstiečių“ lyderis.

„T. Tomilinas yra tas žmogus, kuris šiandien balsuodamas pažeidė partijos vertybines nuostatas ir mes apie tai šnekėsimės. Paprasčiausiai jis elgiasi taip, kaip nedera elgtis LVŽS nariui“, – kalbėjo jis.

Už valdančiųjų siūlomą Partnerystės įstatymo projektą po pateikimo balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 58, septyni susilaikė. Nepritarus po patiekimo, kitu balsavimu projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

R. Karbauskis sako, kad prie šio projekto tobulinimo didžiausia opozicinė jėga parlamente neprisidės „jokiais atvejais“ ir stengsis, kad būtų palaimintas jų siūlomas turtinių santykių reguliavimas.

„Neprisidėtume jokiais atvejais. Mes turime kitą projektą, jis yra svarstymo stadijoje ir greitai pasieks Seimo salę, jame šnekame apie žmonių, gyvenančių kartu, turtinius santykius. Nepriklausomai nuo lyties (...) Dabar yra mūsų įstatymo projektas, kuriame mes šnekame apie turtinius santykius, jis ruoštas dar praeitoje kadencijoje ir jis eina toliau. Tikriausiai Seime tikrai pakaks balsų, kad būtų galima sutvarkyti žmonių turtinius santykius, kad nekiltų problemų žmonėms, kurie gyvena kartu ir turi kažkokius turtinius santykius“, – sakė R. Karbauskis.

Seimo opozicijos lyderis dėl partnerystės: buldozeriu tokie projektai nepraeis

 Seimo opozicija pasiruošusi diskutuoti dėl partnerystės įstatymo projekto, bet buldozeriu tokie projektai nepraeis, sako opozicijos lyderis, „valstiečių“ frakcijos atstovas Saulius Skvernelis.

„Jeigu nori iš tikrųjų spręsti šituos klausimus, reikėtų sėsti su opozicija, pasiruošę ir mes diskutuoti, turime konkrečių pasiūlymų, ir ieškoti sutarimo, bet jei jie nori tik tokiu būdu pademonstruoti savo gelžbetoninę vienybę, matome, kad nepavyksta tų dalykų padaryti“, – antradienį žurnalistams Seime sakė S. Skvernelis.

Seimas antradienį po pateikimo nepritarė lyčiai neutralią partnerystę siūlančiam įteisinti įstatymo projektui. 

Už projektą po pateikimo balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 58, septyni susilaikė. Nepritarus po pateikimo, kitu balsavimu projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Prieš projektą balsavo Darbo partijos, Lietuvos regionų frakcijų nariai, 12 konservatorių, du liberalai, penki socialdemokratai, 21 „valstietis“, du Mišrios Seimo narių grupės nariai.

S. Skvernelis pažymėjo, kad dėl projekto ir valdančiųjų gretose nėra vieningos nuomonės. 

„Ta žinia tokia buvo aiški iš anksčiau, kad dalis tų (valdančiųjų) žmonių nepalaikys, valdantieji, ko gero, tos diskusijos ir savo viduje pritrūko, ir tokie įstatymai buldozeriu tikrai nepraeis“, – pažymėjo opozicijos lyderis.

Jis teigė, kad opozicija galėtų pritarti projektui pakeitus patį partnerystės apibrėžimą, atsisakius galimybės partneriui suteikti pavardę ir partnerystės registravimo kaip civilinės būklės akto.

„Mes kažkada ir anksčiau kalbėjom, svarbiausi dalykai yra pati definicija, apibrėžimas, kas yra partnerystė, kitas dalykas – pavardžių klausimas, ir trečias dalykas, ar tai civilinės būklės ir civilinės metrikacijos skyriuje turi būti registruojamas juridinis faktas, ar Gyventojų registre. Šitie trys dalykais išsispręstų, manau, jau būtų galima kalbėti šiek tiek kitaip“, – kalbėjo S. Skvernelis.

A. Sysas tikisi, kad antruoju bandymu Seimui pavyks įteisinti partnerystę

 Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas tikisi, kad Partnerystės įstatymo projektas bus pataisytas ir vėl teikiamas bei antruoju bandymu parlamentui pavyks jį priimti.

„Manau, kad autoriai projektą pataisys ir jis vėl bus teikiamas, galbūt mes išsivaduosime nuo tų baubų, kuriuos mes sugebame išskaityti šiame įstatyme, kur apie tai neparašyta. Galbūt nebūsime paskutiniais pagonimis Europoje“, – BNS sakė A. Sysas.

Vienas projekto iniciatorių sakė besigailintis, kad kai kurie Seimo nariai buvo išgąsdinti ir nepalaikė projekto.

„Šitas įstatymas buvo toks, kuris reikalingas žmonėms. Šiandien, vakar reikėjo ir rytoj reikės (...) Labai gaila, kad išgąsdina Seimo narius, kai kas – iš sakyklų, kai kas – maršais, ir neužtenka tokio pilietinio požiūrio, kad visi Lietuvos piliečiai yra lygūs ir nori turėti tokias pačias teises“, – teigė LSDP frakcijos seniūnas.

 

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA