PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2017 m. Gegužės 5 d. 12:00

Parsineštas namo sveikas jauniklis – meškos paslauga gamtai

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


219996

Šį pavasarį, kaip ir kasmet, gamtosaugininkai susiduria su perdėtu žmonių rūpinimusi rastais laukinių gyvūnų jaunikliais, kuris iš tiesų pridaro nemažos žalos gamtai

Aptikusieji paukščių ar žvėrių jauniklį labai dažnai parsineša jį namo, įsitikinę, kad jis našlaitis ir kad jam reikia globos. Taip iš gamtos paimama dešimtys paukščiukų, kiškiukų, briedžiukų, stirniukų. Beveik visi jie būna sveiki, globojami tėvų. Tačiau dauguma žmonių užaugintų laukinių gyvūnų gamtai yra prarasti, nes labai sunkiai prisitaiko gyventi laisvėje. Daugelis jų, išleistų į gamtą, žūsta jau pirmosiomis dienomis.

Aplinkos ministerija primena, kad Laukinės gyvūnijos įstatymas griežtai draudžia imti iš gamtos gyvūnų jauniklius. Jie labai retai tampa našlaičiais. Pievoje ar miške rastas kiškiukas, lapiukas, elniukas, briedžiukas ar stirniukas paprastai būna ne vienas. Pajutusi artėjantį žmogų, jo motina pasitraukia, o dar mažas ir silpnas jauniklis instinktyviai prisiglaudžia savo guolyje. Taip pat ir su paukščių jaunikliais. Palikę lizdą, jie dažnai dar nemoka gerai skraidyti, slepiasi žolėje ar tarp šakų ir laukia su lesalu atskrendančių tėvų.

Radus žvėrių jauniklį, nereikia jo nei liesti, nei imti, kad ant kailiuko neliktų žmogaus kvapo, kuris atbaidytų jo tėvus. Paukščių jauniklių taip pat geriau neliesti. Jeigu yra galimybė, juos reikia užkelti ant medžių šakų ir palikti. Ten paukščiukus ras jų tėvai ir palesins.

Imti gyvūnus iš gamtos be leidimo galima tik tada, kai to būtinai reikia, – radus sužeistus ar sergančius. Tai konstatuoja veterinarijos gydytojai ar gyvūnų globos tarnybų specialistai. Visi kiti neteisėtai paimti gyvūnai gali būti konfiskuoti, o už neteisėtą jų paėmimą skiriama bauda.

Jeigu gyvūnas dėl jo laikytojo kaltės kristų, būtų skaičiuojama gamtai padaryta žala. Už sunaikintą briedžio jauniklį tektų sumokėti 3040 eurų, stirnos ar vilko – 870 eurų, pilkojo kiškio – 290 eurų.

Aplinkos ministerijos informacija