PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gruodžio 20 d. 13:09

Parodos pristatymas ir susitikimas su Zenonu Eimučiu Sabaliu

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


65362

2019 m. sausio 3 d. 17 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Mažojoje salėje vyks parodos pristatymas bei pokalbis su Z. E. Sabaliu „Apie gyvenimą, miestą ir Lietuvą“.

Bibliotekos (Aušros al. 62) II aukšto fojė jau veikia Šiaulių miesto garbės piliečio, esperantininko, Lietuvos nusipelniusio inžinieriaus Zenono Eimučio Sabalioprivačios kolekcijos paroda, kurioje eksponuojami esperanto kalbos vadovėliai, žodynai, ženkleliai iš esperantininkų suvažiavimų, tarpukario technikos knygos ir spaudiniai apie Klaipėdos kraštą.

Parodoje kaip duoklę iš valstiečių kilusiems savo tėvams Julijai ir Juozui Sabaliams atminti Z. E. Sabalys pateikia jų saugotas tarpukario technikos ir meno knygas, naudotas Vytauto Didžiojo universitete rengiant prieškario Lietuvos aukštos kvalifikacijos specialistus. Parodoje taip pat eksponuojami esperanto kalbos žodynai, kuriuos galima skirstyti į tris grupes: lietuvių kalbos ir esperanto žodynai, žodynai kitomis kalbomis ir enciklopedinio pobūdžio esperanto kalbos žodynai.

Parodos lankytojams pristatomi įvairiais metais išleisti lietuvių ir užsienio autorių vadovėliai. Pirmasis esperanto vadovėlis rusų kalba, išleistas 1887 metais Varšuvoje (fotografinė kopija). 1918 metais JAV išleistas „Vadovėlis esperanto kalbos“, kurį parašė Kazimieras Vidikauskas. 1947 metais Vokietijoje išleistas „Esperanto kalbos vadovėlis su trumpu žodynėliu“, autorius Pulgis Andriušis (antras leidimas Lietuvoje). 2008 metais lietuvių kalba išleistas Stano Marčeko „Esperanto tiesioginiu metodu“ (Slovakija). Šis vadovėlis išverstas daugiau kaip į dvidešimtį kalbų.

Z. E. Sabaliui ir jo tėvams bei seseriai teko pabėgėlių dalia. Taigi dalis parodoje eksponuojamų leidinių iš dalies atspindi Klaipėdos krašto gyventojų būtį ir sunkumus. Parodoje taip pat pateikiamos trys paletės ženklelių iš esperantininkų suvažiavimų, kuriuose dalyvavo pats kolekcijos savininkas.

Paroda veiks iki 2019 m. sausio 10 d.

Renginys nemokamas.