PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Vasario 1 d. 10:31

Parodontozės profilaktika

Šiauliai

Klimkin nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


70102

Parodontozė yra progresuojantis dantų kaulinio audinio nykimas ir dantenų uždegimas. Sergantieji parodontoze gali netekti dantų. Kokia šios ligos profilaktika?

Yra daug teorijų, aiškinančių parodontozės priežastis. Tai gali būti A, B, C, ir E vitaminų bei mikroelementų trūkumas, dėl kurio silpsta imuninė sistema. Parodontozė taip pat dažnai lydi kitas ligas: ji neretai diagnozuojama tiems, kurie serga reumatiniu artritu, cukralige, lėtiniu gastritu, skrandžio opa, kepenų ciroze, lėtinėmis nervų ir kraujagyslių ligomis.

Viena pagrindinių parodontozės priežasčių laikomas minkštų apnašų atsiradimas ant dantų. Minkštose apnašose yra daug mikroorganizmų, kurie gamina toksinus, neigiamai veikiančius dantis ir juos supančius audinius. Blogai valant dantis, šios apnašos nepašalinamos, prisisotina kalio druskų ir tampa dantų akmenimis. Susikaupę dantų akmenys gadina dantenas, sukelia jų uždegimą, atsiranda blogas kvapas iš burnos.

Pagrindinė parodontozės profilaktinė priemonė – labai gera burnos priežiūra. Po pusryčių ir vakarienės reikia valyti dantis su šepetėliu ir pasta, po pietų – išskalauti burną. Skalavimui puikiai tiks ir jonažolių, medetkų, kraujažolių, gysločių, dilgėlių nuovirai.

Vertėtų atidžiai rinktis dantų pastas. Jos turėtų turėti vaistingųjų augalų ekstraktų, mikroelementų, druskų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Naudojant gydomąsias pastas, naudingi elementai patenka į dantų audinius, dantenas. Reguliariai valant dantis, dantenos masažuojamos, gerinama jų kraujo apytaka, aktyvinami apytakos procesai.

Jeigu dantenos kraujuoja, kai kurie žmonės vengia valyti dantis su šepetėliu. Tai – didžiulė klaida, nes, nereguliariai valant dantenas, jos dar daugiau kraujuoja. Vengiama valyti ir tada, kai dantys yra jautrūs terminiams, cheminiams dirgikliams. Vėlgi reikėtų ne nustoti valyti dantis, o ieškoti jautrumo priežasties.

Labai reikšminga profilaktinė priemonė – žandikaulių srities kraujagyslių treniruotė, atliekant atitinkamus pratimus mimikos ir kramtomaisiais raumenimis. Efektingas ir dantų šaknų masažas pirštais.

Reikia neužmiršti racionalaus maitinimosi, ypač nėščiosioms ir vaikams. Maisto racione patartina sumažinti angliavandenių, ypač cukraus, ir riebalų kiekį. Rekomenduojama vartoti daugiau pilnaverčių baltymų, vitaminų, mikroelementų, kurių yra šviežiose daržovėse ir vaisiuose.

Nereikia pamiršti, kad žalingi įpročiai (alkoholis, rūkymas) taip pat žaloja parodontą. Atsisakius žalingų įpročių, dantenų ir dantų būklė žymiai pagerėja.

Kad profilaktinės priemonės būtų veiksmingesnės, reikia gerai žinoti ankstyvuosius parodontozės simptomus. Tai: kraujavimas iš dantenų, valant šepetėliu, dantenų niežėjimas, aptirpimas, apnašos ant dantų, dantų paslankumas, jautrumas. Tokiais atvejais reikia kreiptis į gydytoją odontologą.

„Etaplius“ informacija