PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Rugsėjo 6 d. 14:53

Parodoje Raudondvaryje pirmą kartą Lietuvoje atskleidžiamas japonų surimono šedevrų grožis

Kaunas

Kauno r. sav. nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


186998

Raudondvario pilyje įsikūrusiame Kauno rajono muziejuje Japonijos ambasadorius Lietuvoje Shiro Yamasakis ir meras Valerijus Makūnas, savaitei artėjant prie pabaigos, atidarė meno parodą „Japonijos surimono šedevrai – paslėptas grožis“.

Pirmą kartą Lietuvoje 51 medžio raižinyje atskleidžiamas XII a. pr. – XIX a. japonų surimono menas ir pristatomas žymiausias japonų dailininkas Katsushika Hokusajis (1760 - 1849).

Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas pasakojo, kad iš 11 parodoje pristatomų autorių svarbiausią vietą užima K. Hokusajis. Jis priklausė ukijo-e („nepastovaus pasaulio paveikslai“) meno mokyklai. Jo ankstyvieji darbai atstovauja visam ukijo-e spektrui, į kurį įeina kraštovaizdžius ir aktorius vaizduojantys vieno lapo estampai, rankomis tapyti paveikslai ir surimono („atspausdinti dalykai“) – sveikinimai, pranešimai ir panašiai. Vėliau menininkas daug dėmesio skyrė klasikinei samurajų tematikai. Išgarsėjo peizažų serijomis: „36 Fudži kalno vaizdai“ (~1827–1830), „Kelionė po visų provincijų krioklius“, „Nuostabūs visų provincijų tiltų vaizdai“ (abi ~1829–1832); paveikslėlių knygomis „Manga“ (1814 m.), iš kurių kildinamas japoniško komikso žanras.

Šis menininkas savo kūryboje naudojo ne tik tradicinius Japonijos medžio raižybos principus bei techniką, bet ir iš Europos pasiimtą gilią perspektyvą, prūsiško mėlio pigmentą. Dėl šių naujovių japonų surimono tradicijoje jis tapo labiau suprantamas Vakarų šalių auditorijai.

K. Hokusajis laikomas vienu produktyviausių, įvairiapusiškiausių ir įtakingiausių tarp visų ukijo-e meno atstovų.

Kessaourio fondo atstovas Vassilis Kessaouris pasakojo, kad meno kūrinių kolekciją šiai parodai padėjo surinkti K. Hokusajo giminaičiai.

Renginys Raudondvario pilyje prasidėjo „Auros“ teatro šokėjos Natsuho Matsumoto plastine improvizacija su 24 gyvais drugeliais, kurie tūpė ant ekspozicijos paveikslų, o vienas įsitaisė ant mero peties.

„Net Japonijoje neteko matyti tiek daug surimono darbų, todėl jums labai pasisekė“, – šypsojosi Japonijos ambasadorius Sh.Yamasakis.

„Japonijos ambasada visada rodė išskirtinį dėmesį kultūros pristatymui. Kaunas ir Kauno rajonas tapo Europos kultūros sostine, o tokios parodos kaip ši kelia kultūros kartelę į aukščiausią lygį“, – kalbėjo rajono meras V. Makūnas.

BNS