REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Spalio 22 d. 17:50

Parodoje – policijos pareigūno darbo atspindžiai

Vilnius

Vytautės Ribokaitės nuotraukos

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


57388

Spalio 18 d. Ukmergės kraštotyros muziejuje atidaryta paroda, skirta Lietuvos policijos 100-čiui paminėti. Parodos organizatoriai, Ukmergės rajono policijos komisariatas, į atidarymą sukvietė darbuotojus, policijos veteranus ir bičiulius. Renginiu ypač susidomėjo policijos veteranai, kurie atvyko ne tik iš Ukmergės, bet ir iš Utenos bei Elektrėnų.

Renginį pradėjo talentingi Ukmergės meno mokyklos Muzikos skyriaus auklėtiniai - akordeonistai Augustina Kerulytė ir Rusnius Garbatavičus, kuriems pasiruošti padėjo mokytojas Valentinas Pliskus.

Dalyvius pasveikino Ukmergės rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Kazlauskas bei Lietuvos policijos veteranų asociacijos Valdybos pirmininkas Vytautas Navickas.

Anot S. Kazlausko, minint policijos šimtmetį, įdomu žvilgtelėti į paprasto policijos pareigūno darbą. Policijos misija išliko ta pati – ginti žmonių teises ir laisves, tačiau priemonės šiam tikslui pasiekti per dešimtmečius keitėsi. Vien žvilgtelėjus į pavienius daiktus, išvystame neįtikėtiną progresą. Keitėsi ne tik apranga, tarnybiniai ginklai, transportas, dokumentai, bet ir įvykių tyrimas, pačių nusikaltimų pobūdis. Dauguma eksponatų buvo atvežti iš Vilniaus apskrities vyriausiajame komisariate įrengto muziejaus. Lankytojai gali išvysti tarpukario Lietuvos policininko darbinį lagaminėlį, Kriminalinės policijos pareigūnų naudotas svarstyklėles ir fotoaparatą „Ikon“, kitus eksponatus. Įdomi ženklų ir medalių kolekcija, kuri paskolinta iš Policijos departamento. Vienas eksponatas – tarpukario dviratis – atkeliavo iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus. Beje, tarpukario Lietuvos policijoje dviratis buvo pagrindinė susiekimo priemonė. Anuomet policija turėjo 1000 dviračių, 750 arklių, 40 motociklų, 10 lengvų automobilių bei sunkvežimių. Parodoje daug eksponatų menančių sovietmečio miliciją – tai greičio matuokliai, fotoaparatai, diktofonai ir filmavimo kameros, daugiafunkcinis telefoninis aparatas, tramdomoji kėdė, pasų naikintuvas, alkotesteriai…. Policijos darbo progresą atspindi šiandieną naudojamos priemonės – vaizdo registratoriai, telefonai, specialiosios policijos priemonės, daktiloskopavimo reikmenys, kiti eksponatai. Lankytojų dėmesio sulaukė Lietuvos kriminalinės policijos biuro ekspozicija, kurioje šiuolaikiškai pristatomi svarbiausi metų tyrimai, įvertinti metų seklio apdovanojimais. Taip pat supažindinama su tarptautinėmis operacijomis, kuriose dalyvavo Lietuvos policija, tiesioginio internetinio ryšio rėžimu pristatomos kibernetinės atakos, kriminalinėje žvalgyboje naudojamo 3D spausdintuvo galimybės.

Įdomų pranešimą apie Ukmergės policijos raidą skaitė muziejininkas Raimundas Ramanauskas. „Daugelyje Lietuvos vietovių 1918 m. patys gyventojai dažnai gaivališku būdu kūrė milicijos būrius. Visi milicininkai buvo savanoriai, pradžioje dirbę visai be algos, vėliau už nedidelę ir nereguliariai mokamą algą. Visiems jiems trūko ne tik žinių apie savo darbą, bet ir uniforminės aprangos (daugelis nešiojo tik baltus raiščius ant civilinių drabužių) ir ginklų. Ką tik susikūrusios Ukmergės lietuviškos savivaldybės 1918-12-28 rašte minima, kad tvarką mieste kartu su dar nepasitraukusiais vokiečių kareiviais palaiko „jau suorganizuota milicija, kuriai trūksta ginklų“, - apie policijos ištakas pasakojo muziejininkas. R. Ramanauskas pažėrė ne tik įdomių faktų, bet ir pikantiškų detalių, menančių meksikietiškas meilės dramas.

Apie kur kas naujesnius istorinius įvykius ir policijos vaidmenį juose pasakojo pirmosios atkurtos Lietuvos Respublikos Vyriausybės Vidaus reikalų ministras Marijonas Misiukonis. Renginio metu buvo galima įsigyti neseniai išleistą M. Misiukonio knygą „Lemtingi metai“ bei gauti autoriaus autografą.

qqq001-22048.jpg

qqq003-22049.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA