PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Vasario 11 d. 13:54

Paroda „Valstybės istorijos atspindžiai pašto vokuose ir ženkluose“ iš šiauliečio Petro Kaminsko asmeninio archyvo

Šiauliai

Jurgita TaralėŠaltinis: Etaplius.lt


204398

Artėjančių švenčių – Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos ir Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos – proga Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27) parengta paroda „Valstybės istorijos atspindžiai pašto vokuose ir ženkluose“ iš šiauliečio Petro Kaminsko asmeninio archyvo.


Foto galerija:

4.jpg
5.jpg
6.jpg

Kolekcininko rinkiniuose – daugiau nei 300 varpų, senovinių laikrodžių kolekcija, kiti vertingi eksponatai. Tačiau labiausiai P. Kaminskas žinomas kaip Lietuvos fotografijos ir filokartijos paveldą kaupiantis ir tyrinėjantis kolekcininkas, parengęs ir išleidęs vertingų leidinių, apdovanotas Šiaulių miesto kultūros ir meno premija.

Valstybinės šventės neatsiejamos nuo svarbiausių valstybės, tautos, krašto istorijos įvykių. Parodoje „Valstybės istorijos atspindžiai pašto vokuose ir ženkluose“ eksponuojami Šiaulių mieste ir rajone funkcionavę senieji firminiai pašto vokai kultūrine ir ekonomine tematika su to meto įmonių, įstaigų pavadinimais, siuntėjų ir gavėjų adresais, pavardėmis, neretai dar papildyti simboliais, meninėmis detalėmis, įdomiais reklaminiais tekstais. Pirmiausia – tai įžymiųjų Šiaulių fabrikų pašto vokai: Chaimo Frenkelio, brolių Choronžickių odų fabrikų, avalynės fabriko „Batas“, „Rūtos‘, „Birutės“, „Fortūnos“ saldainių fabrikų ir kt. Mieste veikė nemažai bankų: „Lietuvos banko Šiaulių filialas“, „Lietuvos komercinis bankas“, „Rygos Komercinio banko Šiaulių skyrius“, „Lietuvos ūkio bankas“, Centralinio žydų banko Šiaulių skyrius“. Savo vokus turėjo „Kultūros“ bendrovė, dauguma įstaigų, smulkesnių prekybos įmonių, parduotuvių. Yra pašto vokų svetimomis kalbomis.

Tai iki Nepriklausomybės naudoti vokai rusų kalba  (Choronžickio, pažymint, kad tai pirmasis Šiauliuose odų fabrikas), vokiečių kalba (M. Wolpe, Schaulen), vokiečių-lietuvių dvikalbiai vokai. Jau retenybe tapusioje kolekcininko P. Kaminsko knygoje „Firminiai vokai Šiauliuose. Informacinės-reklaminės antraštės 1896–1944“ panaudoti Šiauliuose funkcionavę: 121 firminis vokas nuo 1896 iki 1944 metų, 17 informacinių-reklaminių antraščių nuo 1910 iki 1940 metų ir 23 tarybiniai vokai nuo 1960 iki 1988 metų. Šios knygos įžanginiame straipsnyje menotyrininkas prof. habil. dr. Vytenis Rimkus rašo, jog šie pašto vokai tampa Šiaulių istorijos dalimi: „okupacijos, karai, nepriklausomybė – visa tai atsispindi šiuose smulkiuose popieriaus gabalėliuose“.

Ne mažiau svarbūs parodos eksponatai – sovietmečiu užsienyje išleisti pašto vokai, kuriuose atsispindi Lietuvos ir jos kaimynių Latvijos ir Estijos siekis būti laisvomis ir nepriklausomomis valstybėmis. Parodos lankytojus taip pat sudomins kolekcininkui P. Kaminskui rašyti JAV gyvenusio įžymaus politinio ir visuomenės veikėjo daktaro Kazio Bobelio laiškai. Apie juos prof. habil. dr. V. Rimkus straipsnyje „Paskutinis laiškas “ (J. Aničas „Daktaro Kazio Bobelio politinė biografija. T. 2“) rašo: „Šie kuklūs popierėliai – mūsų tautiečių ir mūsų Valstybės dramatiško gyvenimo liudytojai.“

Bibliotekos darbuotojos dėkoja gerb. kolekcininkui P. Kaminskui už galimybę supažindinti lankytojus su vertingais eksponatais.

Maloniai kviečiame aplankyti parodą, kuri veiks iki kovo 14 d.