PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Lapkričio 5 d. 11:11

Paroda „Arbata, kava ir ne tik…“

Panevėžys

J. Kačerausko nuotr.

Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt


105584

Rokiškio krašto muziejuje lapkričio 8 d. 16.30 val. atidaroma paroda iš Lietuvos kulinarinio paveldo muziejaus rinkinių „Arbata, kava ir ne tik....“ Paroda – projekto „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė 2019“ dalis.

Joje eksponuojama 500 Lietuvos kulinarinio paveldo muziejaus XVII–XX a. eksponatų. Tai ir paveikslai kulinarine tema, arbatos bei kavos ceremonijoms skirti sidabriniai stalo įrankiai, ir indai, porcelianiniai servizai, lėkštės, puodeliai, įvairiausio dydžio ir formos virduliai (samovarai), rankinės kavamalės, arbatinukai, grafinai, bokalai, butelių atidarytuvai, stiklinių laikikliai, kulinarinės knygos.

Pats rečiausias eksponatas parodoje – 2006 m. pagal specialų Lietuvos Respublikos prezidento kanceliarijos užsakymą Liuksemburgo bei „Jiesios“ meistrų pagamintas kaulo porceliano indų servizas, dekoruotas Lietuvos Respublikos prezidento herbu. Iš jo iškilminguose priėmimuose vaišinosi Jungtinės Karalystės Karalienė Elžbieta II ir Edinburgo Hercogas Filipas, Japonijos imperatorius Akihito su žmona Michiko, Belgijos karališkoji pora, Švedijos karalienė.

Ekspozicijoje nemažai daiktų, kuriuos galima vadinti užmirštais ar net visiškai nematytais. Tai XVIII–XIX a. karietų barai, sidabrinės ir pasidabruotos gabalinio cukraus skaldymui skirtos žnyplės, porcelianinis arbatos servizas Tet-a-Tet iš Prūsijos, buljonetė. Dėmesio verti virdulys arbatai su karališka karūna ir herbais, 1897 m. carinėje Rusijoje „Kalčugino“ manufaktūroje pagaminta rankinė kavamalė, 1779-ųjų alavinis dubuo ir daug kitų eksponatų. Tarp jų ir keli leidiniai iš tūkstantinės muziejaus kulinarinių knygų kolekcijos. Norėtųsi paminėti „Gospodyni Litewska“. Muziejus yra surinkęs visus šios knygos leidinius nuo 1821-ųjų iki 1936-ųjų. Eksponatų eksponatas – Vilniaus gyventojo Ivano Janovičiaus 1874 m. pajamų ir išlaidų užrašų knygutė, rašyta ranka. Joje aprašyt, kiek kapeikų jis išleido maistui, žvakėms, tabakui, tarnui išlaikyti, degtinei, kam kiek paskolino.

Parodos organizatorius – projekto „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė 2019“ ambasadorius Vaclovas Kontrauskas.

Parodos rėmėjai: UAB IDA BASAR, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija, laikraštis „Gimtasis Rokiškis“, juvelyras Kazimieras Simanonis, stiklo menininkas Remigijus Kriukas. Parodos draugas – Lietuvos muziejų asociacija.