Parlamentarai spręs dėl palengvinimų „Lifosai“

Parlamentarai spręs dėl palengvinimų „Lifosai“
Kėdainiai
BNS/Fotobankas nuotr.
Sniegė Balčiūnaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Seimo Ekonomikos komitetas trečiadienį spręs, ar įpareigoti Finansų ministeriją labiau rūpintis neveikiančia sankcionuota Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“.

Parlamentarai norėtų, kad būtų supaprastinti „Lifosos“ produkcijos pardavimai Lietuvos ūkininkams, žemės ūkio bendrovėms bei kooperatyvams.

Komitetas mano, kad laikinasis administratorius išankstinę pirkėjų patikrą galėtų atlikti vadovaudamasis Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) sąrašu apie fizinių ar juridinių asmenų sąsajas su tais, kam taikomos tarptautinės sankcijos.

Taip pat parlamentarai mano, kad patikrai užtektų Registrų centro Duomenų teikimo apie naudos gavėjus sistemos duomenų. 

Be kita ko, Finansų ministerijai siūloma kartu su FNTT leisti „Lifosai“ žaliavas, būtinas įmonės veiklai, pavyzdžiui, amoniaką, įsigyti laikinajam administratoriui taikant įmanomai trumpiausią laiką išankstinei sandorių patikrai atlikti.  

Komitetas taip pat apsispręs dėl siūlymo įpareigoti FNTT, pasitelkiant užsienio šalių ambasadas, išanalizuoti kitų šalių praktiką bei įvertinti, ar Lietuvoje taikomos priemonės sankcionuotiems žmonėms ar įmonėms nėra perteklinės.  

„Lifosos“ gamyba nuo rugsėjo 14-osios antrą kartą šiemet sustabdyta dėl staigaus ir didelio gamtinių dujų kainos šuolio, kelis kartus išaugusios amoniako kainos, taip pat sustojusios vienintelės amoniako tiekėjos „Achemos“ veiklos.

Europos Sąjungai kovo 9-ąją paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, o balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė. Gegužės 24-ąją darbą pradėjo laikinoji administratorė bendrovė „Financų guru“, kurios užduotis – užtikrinti įmonės veiklą nepažeidžiant tarptautinių sankcijų.