Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Komarų giminės kapinės siūlomos įrašyti į Kultūros vertybių registrą. KPD nuotrauka
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Dėl įgriuvusių kriptų LDK dvarininkų Komarų giminės kapinėse (Rokiškio rajone, Juodupės seniūnijoje, Skuomantų kaime) į Kultūros paveldo departamentą kreipėsi Rokiškio rajono savivaldybės administracija. Kapinės dar tik siūlomos įrašyti į Kultūros vertybių registrą, tačiau jos patenka į netoliese esančios nekilnojamosios kultūros vertybės – Onuškio dvaro sodybos – vizualinės apsaugos pozonį. Rokiškio savivaldybės administracija prašė rekomendacijų, kaip tvarkyti šias kapines, kurių būklė gana prasta.
Komarų kapinėse neseniai apsilankė Paminklosaugos ir metodinio skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Vyšniauskienė, Kultūros infrastruktūros centro projektavimo vadovė Elena Kazlauskaitė ir kartu su Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiąja specialiste Audrone Gavėniene, Juodupės seniūnu Valdu Adomoniu, Onuškio kaimo bendruomenės pirmininke Elena Blažiene apžiūrėjo šio objekto būklę. Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistės parengė rekomendacijas kapinių sutvarkymui.
Iš Komarų istorijos
Juozapas Komaras (gimęs apie 1770 m.) 1790 m. buvo Ukmergės karinis ir civilinis komisaras. Kaip Prancūzijos imperatoriaus Napoleono dalinio karininkas dalyvavo 1812 m. žygyje į Maskvą. Apie 1830 m. nusipirko Baisogalos dvarą, iš savo tėvo paveldėjo Onuškio dvarą, perėmė palėvenės, Raguvėlės, Panemunio dvarus. Onuškio dvarą vėliau perdavė valdyti savo sūnui Teofiliui.
Romano Aftanazy leidinyje „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej“ (t. IV, p. 107) yra pateikti faktai apie tai, kad šį dvarą valdė Teofilis (1800-1861), kuris buvo vedęs Rachelę Meysztowiczówną, Konstantinas (1848- 1896), vedęs Mariją Kierbedź (mirusi 1932 m.) ir kt. Komarų giminė valdė dvarą iki gaisro, kilusio I pasaulinio karo metu. Iki šių dienų yra išlikę keletas kitų dvaro sodybos pastatų, taip pat netoliese įrengtos dvarininkų Komarų kapinės.
Pagal išlikusią kapinių schemą paminklas – metalinis obeliskas, liudijantis apie Komarų giminės palaidojimus, pastatytas 1878 m. Kapinėse įrengtos kriptos šiems asmenims: Stefan I Komar (Teofilio I sūnus), miręs 1859 m.; Lucja (Teofilio ir Rachelės Komarų dukra), 1842-1843 m.; Vlodimir I, miręs 1894 m.; Teofil I Komar, miręs 1861 m.; Rachelė (Teofilio I žmona); Vladyslav, miręs 1896 m.; spėjama vienoje kriptoje palaidoti trys vaikai mirę 1871-1872 m., 1876-1877 m. ir Marysia Helenka 1876-18? (Jozefo dukra); Jozef II Komar, miręs 1886 m.
Būtini tyrimai galimų kriptų lokalizavimui
Kaip pasakojo paveldosaugos specialistės, kapinės įrengtos aukštesnio reljefo terasoje prie kelio. Jos aptvertos akmenų mūro tvora, kurią ardo samanos, kerpės, aplink augančių krūmų šaknys. Keliose tvoros vietose viršutinių eilių akmenys iškritę, nemaža jų dalis judantys. Akmenis rišantis skiedinys silpnas, birios struktūros. Patogesniam patekimui į kapines nuo kelio pusės įrengti laipteliai iškrypę, nėra stabilūs. Laiptelių šonuose išmūryti stulpai pakrypę. Kapinių teritoriją dengia žolė. Palaidojimams grėsmę kėlę seni medžiai seniūnijos pastangomis nukirsti.
Įkastos į žemę palaidojimo kriptos išmūrytos raudonomis molio plytomis. Žemės paviršiuje kriptos iškilusios žoline danga padengtais kauburiais, kurie šiuo metu, nuslinkus žemės sluoksniams, nėra aiškiai matomi. Tai kelią pavojų, nes neatidiems lankytojams užlipus ant perdangos gali įlūžti. Apžiūros dieną net keturių kriptų perdenginiuose buvo matyti atsivėrusios kiaurymės (įgriuvos). Dėl statybinės medžiagos irimą skatinančių temperatūrinių svyravimų ir drėgmės poveikio bet kuriuo metu gali atsiverti naujos. Be to atsivėrusios kiaurymės skatina smalsumą pasidomėti, kas slypi viduje.
Visų kriptų perdangų konstrukcijos būklė apžiūros metu detaliai neišaiškinta, tačiau įgriuvose matomas raudonų plytų mūras. Apie kapinėse buvusį kriptų skaičių šiuo metu žinoma iš istorinės schemos. Vizualiai apžiūrėjus teritoriją, specialisčių nuomone, kriptų galėjo būti daugiau, todėl būtini tyrimai, jų vietų lokalizavimui.
Kapinių obeliskas
Kapinėse stovi aukštas obelisko tipo paminklas iš metalinių, kniedėmis sujungtų detalių, viršuje užbaigtas metaliniu kryžiumi. Paminklas stovi ant apirusio akmenų-plytų mūro pamato, kurio vienas iš keturių kampų atrodo ypatingai pavojingai, kadangi šioje vietoje akmenys ir plytos išjudinti iš pirminės vietos. Dėl nestabilaus ir netvirto pamato, kyla grėsmė paminklui nugriūti. Metalinio paminklo paviršiai aprūdiję, pasidengę kerpėmis, apaugę samanomis, purvini. Dalies kniedžių nebėra. Pro padidėjusius plyšius metalinių detalių sujungimo vietose skverbiasi atmosferiniai krituliai, žalodami vidinę paminklo konstrukciją. Metalinėse plokštėse atsiradę įtrūkimai, įskilimai, metalo fragmentų išlūžimai.
Obelisko viršų dengiantis keturšlaitis stogelis atsiknojusiais kraštais. Anot seniūno, kryžius pasisuka, keisdamas orientaciją. Tai leidžia daryti išvadą apie įtvirtinimo mazgo pažeidimą. Ant obelisko postamento plokštumos, atsuktos į įėjimo pusę, buvusi lenta su užrašu nuplėšta metalo vagių.
Rekomendacijos sutvarkymui
Specialistės A. Vyšniauskienė ir E. Kazlauskaitė, įvertinusios Komarų kapines kaip unikalų objektą, kuris liudija XIX a. visuomenės dalies sampratą apie pagarbos išraiškos priemones išėjusiems artimiesiems ir tai, kad šis objektas iki šių dienų išlikęs be didelių praradimų ir neišniekintas, Rokiškio rajono savivaldybės administracijai rekomenduoja atlikti tokius darbus: