PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Spalio 22 d. 15:57

Parengti Urbo kalno sutvarkymo koncepciniai sprendiniai

Klaipėda

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


17677

Visuomenė kviečiama diskutuoti apie sprendinius, siūlančius Urbo kalno ir gretimos aplinkos sutvarkymo koncepciją.

Urbo kalnas ir jo artima aplinka yra išskirtinė Kuršių nerijos teritorija, kurios vertę kuria – geomorfologinis gamtos paminklas Urbo kopa, reljefas, erdvės bei erdvės su atsiveriančiais vaizdais, vienas didžiausių ir svarbiausių Lietuvos pajūryje švyturys, brandūs medynai, formuojantys kultūrinio kraštovaizdžio išklotinę, saugomą UNESCO.

Sprendiniais siūloma atkurti senąją Urbo kalno aurą

Rengdama Urbo kalno sutvarkymo koncepciją, UAB „Šarūno Kiaunės projektavimo studija“ įvertino šios teritorijos išskirtinumą. Parengtais sprendiniais siūloma atkurti senąją Urbo kalno aurą išryškinant svarbiausius objektus ir istorinius faktus, tuo pačiu išsaugojant Urbo kalno „intymumo“ dvasią. Atsižvelgiant į tai, visi nauji objektai kuriami „ne masiniam“ lankymui, o tarsi individualiai vienam ar dviem žmonėms. Vietos ir sprendiniai parinkti taip, kad juos atrastum tarsi netyčia ir kartu nustebtum.

Urbo kalną ir jo prieigas siūloma tvarkyti įvairiomis priemonėmis: edukaciniais taškais, minimaliais urbanistiniais ir architektūriniais sprendiniais, mažosios architektūros formomis. Kraštovaizdžio formavimo priemonėmis siekiama papasakoti istorinę praeitį, įlieti kultūrinių – edukacinių ir rekreacinių „stotelių“, supažindindinti su unikaliomis gamtinėmis vertybėmis.

Dėmesys - istorinių akcentų įamžinimui

Siūloma įrengti patrauklias aiškias prieigas su nuorodomis nuo Nidos centro iki Urbo kalno bei švyturio. Taip pat atkurti/ pažymėti išardytų akmeninių laiptų dalį, vedusių iki senojo švyturio. Informaciniuose stenduose turėtų būti aprašoma Urbo kalno ir švyturio istorija, kopų želdinimo stabdant pustymą pradžia, eksponuojami senieji žemėlapiai ir nuotraukos.

Esamų takų tinklas pakankamas, istoriškai susiformavęs. Atnaujinant susisiekimo bei pasivaikščiojimo takų būklę, atgaivinant Urbo kalno aurą, siūloma atgaivinti ir senuosius vokiškus takų, regyklų pavadinimus, atkurti keletą sunykusių takų.

Švyturio aikštelėje atlikus archeologinius žvalgomuosius tyrimus siūloma eksponuoti išlikusius senojo švyturio pamatus, atkurti apželdinimą erškėčiais. Numatyta vieta ir senojo švyturio maketo įrengimui.

Numatomi kraštotvarkiniai kirtimai

Taip pat siūloma atlikti Urbo kalno kraštotvarkinius kirtimus, atidengiant panoraminius vaizdus, išryškinant kvartalines linijas, įrengiant apžvalgos aikšteles-regyklas. Architektūriniai apžvalgos ir poilsio aikštelių sprendiniai siūlomi minimalistiniainiai, siekiant kuo mažiau paveikti gamtos paminklą, neužgožti, bet darniai įsilieti į supančią aplinką. Numatomas pažintinio gamtos tako su edukaciniai sustojimais bei meniniais elementais bei vaikų žaidimo tako įrengimas.

Urbo kalne apleisto pastato vietoje siūloma įrengti galeriją, skirtą Urbo kalno / Nidos istorijai viešinti, keičiamų parodų ekspozicijai įrengti. Šalia esamo apžvalgos bokšto, buvusio pastato (išlikę pamatai) vietoje siūloma įrengti rekreacinę / kultūrinę poilsio aikštelę „skaitymams ar apmąstymams“ su dviem supynėm, nuotraukų, įrašų, citatų (pvz. P. Sartro) lauko ekspozicija ar pan.

Visuomene kviečiama teikti pasiūlymus ir pastabas

Su siūlomais Urbo kalno ir gretimos aplinkos tvarkymo projekto koncepciniais sprendiniais nuo spalio 20-osios galima susipažinti Neringos savivaldybės interneto svetainėje (žemiau prisegtuose prieduose) bei Neringos savivaldybės administracijos Architektūros skyriuje.

Viešas susirinkimas, kuriame bus aptariami Urbo kalno ir gretimos aplinkos sutvarkymo koncepciniai sprendiniais vyks lapkričio 2-ąją 14 val. Neringos savivaldybės administracijos I a. posėdžių salėje.

Neringos savivaldybės informacija