Parengtas ieškinys neprižiūrimo Čekuvos dvaro savininkui

qaZDj1FZ2qA
Raseiniai
KPD nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  KPD informacija

Apleistas Ariogalos, Čekuvos dvaras Raseinių rajone jau daugelį metų akis bado ir paveldosaugininkams, ir vietiniams, ir į miestelį užsukantiems keliautojams. KPD Kauno teritorinis skyrius, tikrindamas šį kultūros paveldo objektą, ne kartą konstatavo dvaro sodybos nepriežiūros faktą, ypač blogą rūmų būklę (pastatas nenaudojamas, apleistas, avarinės būklės, langų ir durų angos atviros, neužsandarintos, ardomos plytos, sienos su deformaciniais plyšiais, pastato viduje išardytos sienų konstrukcijos, stogo konstrukcijos sulūžusios, išardytos grindys).

Paveldosaugininkai ne kartą bandė susisiekti su rūmų valdytoju, kuris yra Airijos Respublikos pilietis, reikalavo vykdyti kultūros  paveldo objekto priežiūrą. Tačiau reikalavimai žinomais adresais kultūros paveldo objekto valdytojo nepasiekdavo ir nebuvo vykdomi. Atsižvelgiant į tai, KPD Kauno teritorinis skyrius kreipėsi į Šiaulių apygardos prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą. Tačiau prašymas buvo persiųstas Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Raseinių rajono policijos komisariato Veiklos skyriui, kuris 2020 m. gegužę atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.

KPD, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyrių. Tačiau prokurorasatsisakė taikyti viešojo intereso gynimo priemones, bet patikino, kad KPD, manydamas, jog dvaro sodybos savininkas padarė žalos nekilnojamajai kultūros vertybei, gali pats teikti teismui ieškinį dėl kultūros vertybei padarytos žalos atlyginimo ir nuostolių išeiškojimo bei informavo, kad teisminio nagrinėjimo metu teismas, vadovaudamasis Tarybos Reglamentu dėl valstybių narių teismų tarpusavio bendradarbiavimo renkant įrodymus civilinėse ar komercinėse bylose gali kreiptis į užsienio valstybės institucijas su prašymu nustatyti dabartinį asmens adresą.

KPD sudarė komisiją sužaloto kultūros paveldo objekto – Ariogalos, Čekuvos dvaro sodybos (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 512) atkūrimo būdui ir nuostolių dydžiui nustatyti. Komisija konstatavo, kad dėl ilgalaikės valdytojo nepriežiūros, esant atmosferos poveikiui ir netrukdomam vandalų ardymui, sunyko ar buvo sunaikinta dalis dvaro sodybos rūmų vertingųjų savybių. Apskaičiuota rūmams padaryta žala – 255 577, 41 eur.

KPD, gindamas viešąjį interesą ir veikdamas valstybės naudai, 2023 m. rugsėjo 13 d. parengė ieškinį dėl nekilnojamajai kultūros vertybei padarytos žalos atlyginimo ir nuostolių išieškojimo, ieškinio sumai – 255 577, 41 Eur ir pateikė Šiaulių apygardos teismui, kuris ieškinį priėmė.