Pareigūnai atliko kratas ES sankcijų Rusijai pažeidimais įtariamos Kauno bendrovės patalpose, pareiškė įtarimą jos vadovui

04-1
Kaunas
Gediminas Kulikauskas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Muitinės kriminalinė tarnyba

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, glaudžiai bendradarbiaudami su Valstybės saugumo departamentu (VSD) ir vadovaujant Kauno apygardos prokuratūros prokurorams, nustatė galimą tarptautinių sankcijų Rusijai apėjimo schemą.

Sausio 23 d. MKT pareigūnai, padedant Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnams, atliko kratas UAB „Jurby Water Tech“ administracinėse ir gamybinėse patalpose Kaune.

Kratos atliktos tęsiant dar 2023 m. rudenį pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo tarptautinių sankcijų Rusijai pažeidimo. MKT pareigūnai pareiškė įtarimus šiuo pažeidimu minėtos įmonės vadovui.

Be to, muitininkai dar 2023 m. spalį Klaipėdoje sulaikė tariamai į Kiniją ketintą išplukdyti minėtos bendrovės vandens filtravimo įrangą. Įtariama, kad iš tiesų šias galimai dvejopos paskirties prekes mėginta išgabenti į Rusiją.

Konteinerius su daugiau nei 300 tūkst. eurų vertės vandens filtravimo įrangos siunta, MKT ir Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai Klaipėdos Pilies jūrų uosto poste sulaikė dar 2023 m. spalio 31 d. Siunta sulaikyta po muitinio patikrinimo, kurio metu nustatyta, jog šių prekių gabenimas galimai pažeidžia ES Tarybos reglamento dėl dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolės režimo nuostatas.

Nors deklaruota, kad prekės turėjo būti išgabentos į Kiniją, vienai ten veikiančiai Italijos įmonei, pareigūnams kilo įtarimų, jog iš tiesų vandens filtravimo įranga būtų patekusi į Rusiją.

Duomenys apie prekes buvo neišsamūs, o ant pačios įrangos užklijuotos etiketės su rusiškais prekių pavadinimais. Be to, pareigūnų žiniomis, minėta įmonė aktyviai dalyvauja plieno gamyklos Rusijoje statyboje. O tokia filtravimo įranga būtina ir aktyviai naudojama įvairioje gamybinėje veikloje – tiek naftos gavyboje, tiek metalo gamyklose.

Tad MKT pareigūnai įtaria, kad Lietuvoje nuo 1996 m. veikianti UAB „Jurby Water Tech“ („Jurby“), kurios vienas iš akcininkų yra Rusijos pilietybės atsisakęs ir Jungtinės Karalystės, o taip pat Belizo pilietybes turintis Viktoras Redko (turi leidimą nuolat gyventi Lietuvoje), pažeidė ES taikomas sankcijas Rusijai.

Sausio 23–iąją, Kaune, MKT pareigūnai, ieškodami tyrimui reikšmingos medžiagos, atliko kratas įmonės „Jurby Water Tech“ administracinėse ir gamybinėse patalpose, sandėliuose, automobiliuose. Kratų metu paimti dokumentai, informacija, įrenginiai. Įmonės vadovui pareikštas įtarimas dėl tarptautinių sankcijų pažeidimo.

Suprasdami visuomenės teisę būti kuo išsamiau informuotai apie ES sankcijų Rusijai pažeidimus, pareigūnai prašo žiniasklaidos atstovų atsakingai viešinti iš įvairių šaltinių gaunamą informaciją.