Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Sekmadienį, pasibaigus rytinėms šv. Mišioms, klebonas Jonas Sabaliauskas pakvietė parapijiečius pasimelsti už miestą. Malda nebuvo įprasta – giedra ir pakilia nuotaika bažnyčią ir tikinčiųjų širdis užpildė Viešpaties šlovinimo giesmės, kurias atliko kunigai redemptoristai ir Kauno arkivyskupijos kurijos Sielovados skyriaus vadovė Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė. Kartu giedojo ir gitara akompanavo kunigas redemptoristas Rastislav Dluhý.
Spangelevičiūtė-Kneižienė susipažinti su Elektrėnų parapijiečiais atvyko dar spalio pradžioje. Buvo planuota mėnesio pabaigoje Elektrėnuose organizuoti 8 dienų parapijų misijas. Misijų organizatoriai susitiko su aktyviais parapijiečiais, tarėsi kokiose vietose (be bažnyčios) dar būtų galima organizuoti susitikimus. Jau buvo patvirtintas parapijų misijų susitikimų su bendruomene grafikas. Kunigai redemptoristai planavo evangelizaciją skleisti šv. Mišiose, mokyklose, bibliotekoje. Deja, blogėjanti COVID-19 situacija privertė planus pakeisti. Nutarta parapijų misijas nukelti į sveikatai saugesnį laiką – gegužės 28-ąją dieną. Iš pradžių nerimavęs dėl misijų nukėlimo, šiandien klebonas Jonas Sabaliauskas sako, kad gegužė dar labiau tiks bendravimui su Elektrėnų bendruomene. Tikėtina, kad dienos bus šiltos, susitikimus organizuoti bus galima ne tik įstaigose, bet ir gryname ore.
Sekmadienio Mišios buvo tarsi įžanga į pavasarį planuojamas parapijų misijas. Kartu su giesmėmis skambėjo malda už miestą, skirta kiekvienam Elektrėnuose gyvenančiam žmogui.
Kaip pasakojo V. Spangelevičiūtė-Kneižienė, parapijų misijos Lietuvoje buvo organizuojamos tarpukariu. Apie tai liudija randami misijų kryžiai, kurie buvo pastatomi misijoms pasibaigus. Tokių kryžių aptikta Lapių parapijoje, keliose Telšių vyskupijos vietose, bet niekas tiksliai nežino, kokios tos misijos buvo. Pasak Vaidos, Lietuvoje dar niekad nebuvo organizuotos 8 dienų misijos. O Slovakijoje, iš kurios atvyko kunigai redemptoristai R. Dluhý ir P. Hertel, parapijų misijos vyksta dažnai ir yra vadinamos Žmonių misijomis (Liudovojy misiji).
img-1080-e1635426384639.jpg
Elektrėnų parapija – pirmoji Lietuvoje, kurioje planuojamos 8 dienų trukmės parapijų misijos. Kodėl pasirinkti Elektrėnai, atsakė V. Spangelevičiūtė-Kneižienė.
Kunigus redemptoristus į Lietuvą pakvietė Kaišiadorių vyskupas Jonas Ivanauskas. Vienas iš vyskupo tikslų buvo, kad kunigai Lietuvoje vykdytų parapijų misijas. Pagrindinis redemptoristų evangelizavimo būdas yra būtent parapijų misijos. Prie kiekvieno redemptoristų vienuolyno yra ir pasauliečių bendruomenės, tad misijas vienuoliai vykdo kartu su pasauliečiais. Kelerius metus Kaune gyvenantys Slovakijos kunigai jau išmoko lietuviškai, todėl gali evangelizaciją skleisti visiems lietuviams suprantama kalba.
Kad parapijų misijos būtų vykdomos Elektrėnuose, pageidavo vyskupas Jonas Ivanauskas. Gal tai dėl to, kad Elektrėnų parapija yra viena jauniausių Lietuvoje, mano V. Spangelevičiūtė-Kneižienė.
Ruošiantis parapijų misijoms dalis tikinčiųjų jau spėjo pažinti kunigus redemptoristus P. Hertel ir R. Dluhý, kurie Elektrėnų bažnyčioje aukojo kelerias šv. Mišias.
Redemptoristai yra vienuoliai, kurie neturi vienuolyno, tad gyvena regulos namuose. Jie neturi šeimų, gyvena kaip vienuoliai. Didžioji jų dalis yra kunigai. Redemptoristų ordiną 1732 m. įkūrė Alfonsas de Liguori, kuris gyveno Neapolyje ir buvo vienas iš tų, kuris pirmasis pradėjo vykdyti veiklą, panašią į parapijų misijas. Jis eidavo į visokias įstaigas, susitikdavo su žmonėmis rūsiuose, skaitydavo Šventąjį Raštą, melsdavosi ir žmones mokė taip daryti. Pagrindinė šių vienuolių misija ir yra daryti misijas. Redemptoristai yra Aukščiausiojo Atpirkėjo kongregacija, kurių vienuolių yra įvairiuose pasaulio kraštuose. O gegužę organizuojantys parapijų misijas kunigai redemptoristai Rastislav Dluhý ir Peter Hertel yra atvykę iš Čekų-Slovakų provincijos.
Virginija Jacinavičiūtė