REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gruodžio 1 d. 08:15

Paramedikas prašo sąmoningumo

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


21950

„Skubi, ir čia – bum, kažkoks bukagalvis „nutėškė“ pasatą taip, kad pravažiuoti nėra galimybių. Įsivaizduokite tą patį žmogų, pasato vairuotoją, bet ištiktą insulto arba infarkto. Mirštantį vaiką. Gaisrą. Noriu paprašyti ne komentarų, o sąmoningumo“, – vienoje feisbuko grupėje parašė kuršėniškis Dainius Buivydas, paramedikas ir greitosios medicinos pagalbos automobilio vairuotojas. Sulaukęs tūkstantinio skaitytojų pritarimo dėl problemos – sunkiai pravažiuojamų daugiabučių kiemų – paramedikas žeria ir daugiau pastabų, ką daryti, kad „greitukės“ komandai nebūtų trukdoma gelbėti žmonių.

Paramedikas-vairuotojas – buvęs policijos patrulis

„Artėja žiema, situacija kiemuose dar pablogės. O bukagalvių buvo ir bus. Komentarų šiai temai nereikia. Reikia sąmoningumo. Prieš paliekant savo keturratį draugą kieme, tereikia pagalvoti, ar tikrai sulauksi pagalbos, kai tau jos reikės. Grįžę namo, pažiūrėkite, kaip stovi automobiliai, ir pagalvokite, ar atvažiuos pas jus pagalba. Juk bėda ateina nekviesta. Patys savo kiemuose darykite tvarką ir užsitikrinkite savo saugumą. Fotografuokite ne avarijas ir spec. tarnybų mašinas, ieškodami sensacijų. Fotografuokite tai, kas realiai kelia pavojų jūsų saugumui. Ir galbūt kažkas laimingai sulauks kitų metų“, – emocingai mintis feisbuke liejo paramedikas.

Toks pilietiškas kreipimasis abejingų nepaliko. Diskusija išsiplėtojo tiek, kad D. Buivydo įrašui pritarė per tūkstantis grupės narių.

„Etaplius“ susitiko su pilietiškuoju paramediku. Dainius visą gyvenimą dirbo policijos patruliu. Išėjęs į pensiją, ilgėjosi savo darbo, todėl Kaune baigė paramediko mokslus ir ėmė dirbti „greitukėje“.

Visai neseniai jis pats ėmė vairuoti greitosios medicinos pagalbos automobilį. Pamatęs nuolat iškylančias problemas, nusprendė nebetylėti.

23804729-553820504958514-18.jpg

„Girtų žmonių išpuolių būna kiekvieno budėjimo metu“

Dainius į susitikimą atvyksta išsyk po naktinio budėjimo ir prisimena neseną įvykį, kai šiauliečiai pasipiktino greitosios pagalbos medikais. Kažkas nufilmavo ir išplatino feisbuke, kaip „greitukės“ medikai paliko girtą žmogų gulėti ant šaligatvio, nepasodino ant suoliuko ir laukė, kol atvyks policijos pareigūnai. Žmonėms toks medikų elgesys buvo nesuvokiamas, tačiau Dainius sako, kad buvo pasielgta teisingai, atsižvelgiant į aplinkybes.

„Nebūna dviejų vienodų atvejų, visos situacijos unikalios. Pagalba visada suteikiama, bet jei žmogus būna nors kiek agresyvus, kviečiame policiją. Be to, kam gulintįjį, kuris tik girtas, kelti, jei jis gali nugriūti ir susižeisti arba užpulti medikus? Medikai visada įvertina žmogaus būklę. Jei mato, kad jis gali dar 15 min. pagulėti, kad jam ne insultas, infarktas, o tik girtas, laukiama policijos“, – aiškina jis.

Paramedikas pastebi, kad kai gyventojų iškvietimus ėmė registruoti Bendrasis pagalbos centras, greitoji pagalba žymiai dažniau vyksta „rankioti“ girtų žmonių. Seniau į tokius iškvietimus vykdavo policija.

„Reikėtų, kad vyktų ir policija, ir medikai. Jei atvažiavę matome, kad gulintysis – mūsų pacientas, atšaukiame policiją. Jei matome, kad guli girtas ir taip pažeidžia viešąją tvarką, laukiame ir perduodame jį policijai. Kartais tenka laukti ir pusvalandį, kol pareigūnai atvažiuos. O kartais girtas žmogus atsistoja ir bando pasišalinti. Jo sulaikyti mes negalime. O jei atvyktų iš karto abi tarnybos, tada būtų aišku, kieno kompetencijų reikia“, – sako pašnekovas.

Šiuo metu iš 10 iškvietimų dėl gatvėje gulinčių asmenų tik 20 proc. reikia medikų pagalbos. 80 proc. būna policijos „pacientai“.

Dainius prisimena, kaip lapkričio pradžioje girtas „pacientas“ smogė jo kolegai ir sužalojo. „Girtų žmonių išpuolių būna kiekvieno budėjimo metu“, – konstatuoja paramedikas.

23319003-548530002154231-87.jpg

Pietiniame mikrorajone tenka skaičiuoti milimetrus

Įrašą, kuriuo šiauliečiai pakviesti būti sąmoningesni, Dainius parašė po to, kai feisbuke viena mergina nufotografavo netvarkingai kieme paliktą automobilį ir pasipiktino negalinti pravažiuoti.

„O mes kai važiuojame, miršta vaikas, žmogui insultas, būna svarbi kiekviena sekundė ir negalime pravažiuoti. Mašinų kiemai kimšte prikimšti, ypač pietiniame mikrorajone. Ten greitosios pagalbos automobilių vairuotojai rodo aukščiausią profesionalumą – milimetrais prasilenkinėja“, – kalba paramedikas.

Būna, kad ir neprivažiuoja iki vietos. Tada kelis šimtus metrų nešasi neštuvus, įrangą, defibriliatorių ir pan.

„Žiemą bus dar blogiau. Kiemai nevalomi. Prisnigs, bus provėžos. Žmogui gi svarbiausia mašiną arčiausiai savo laiptinės pasistatyti. O ar pravažiuos greitoji, gaisrinė, jam nerūpi“, – sako vyras.

Lietuvoje jau buvo atvejų, kai, kilus gaisrui, ugniagesiai negalėjo privažiuoti per užgrūstus kiemus iki degančio namo. Žuvo žmonių. „Todėl teprašau sąmoningumo. Vairuotojai, statantys automobilius kiemuose, turi atidžiau pasižiūrėti, ar palieka pakankamai vietos pravažiuoti specialiųjų tarnybų mašinoms“, – sako vyras.

Greitosios pagalbos ekipažui teko ne kartą kviesti policijos pareigūnus, kai nebuvo įmanoma pravažiuoti. „Ypač sudėtinga išvažiuoti, kai užstatomi posūkiai. Aido g. 27 buvo atvejis: atvažiavome su greitąja, žmogui širdies priepuolis, reikėjo skubėti, o iš kiemo išvažinėjome net 7 minutes. Išlipę matavome milimetrus, kad neužkliudytume kitų automobilių, vairuotojas „po prakaitu“ buvo. Pacientą nuvežėme į ligoninę, bet į tą kiemą iškviečiau policiją. Kad įvertintų, kaip automobiliai sustatyti, nubaustų pažeidėjus“, – prisipažįsta paramedikas.

Benamių taksi

Dainius sako, kad vis dar pasitaiko, kai gatvėje spec. tarnybų automobilių, lekiančių su įjungtais švyturėliais, vairuotojai nepraleidžia. „Nemanau, jog tyčia. Ne tai, kad išsigąsta ar sutrinka, bet negirdi. Langai uždaryti, mašinoje groja garsi muzika“, – vairuotojus teisina paramedikas.

Greitosios pagalbos ekipažai gana dažnai dirba ir benamių taksi. Dainius sako, kad kartais patys benamiai paskambina bendruoju pagalbos telefonu, praneša apie save kaip apie nukentėjusįjį. „Atsigula ir laukia, kol mes jį nuvešime į nakvynės namus“, – šypteli jis.

Pasitaiko, kad greitosios pagalbos medikai atveža girtą žmogų į Šiaulių ligoninės priėmimo skyrių, o šis ima keiktis ir pasišalina. Baudos tokiam triukšmadariui niekas neskiria.

Kaip ten bebūtų, paramedikas sako, kad nelengvame darbe pasitaiko ir smagių dalykų. „Mūsų darbas pilnas romantikos. Visą gyvenimą, būdamas patruliu, dirbau gatvėje. O dabar nuolatos į greitosios pagalbos postą ateina žmonių, dėkoja, stende kabina padėkas už suteiktą pagalbą“, – šypsosi jis.

Beje, Dainius žmonėms, kurie mieliau filmuoja įvykius ir kelia juos į feisbuką, turi patarimą: geriau suskubti į pagalbą, o ne stebinti sekėjus keliamais vaizdo įrašais.

„Neseniai viename bare gelbėjome merginą, apsinuodijusią alkoholiu iki komos. Mes ją ruošėme transportuoti, o, aplinkui sustoję, baro lankytojai spragsėjo telefonais, filmavo. Neiškentęs riktelėjau: „Gana filmuoti, geriau padėkite!“ Duodi tokiems darbo, jie pasijunta svarbūs. Ne tik liaujasi filmuoti, bet ir padeda neštuvus nešti, ima rūpintis drausme“, – sako paramedikas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA