PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Birželio 14 d. 09:48

Panevėžyje esantis šulinys galimai užterštas naftos produktais

Panevėžys

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


41471

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (NVSC Panevėžio departamentas) 2018 m. birželio 11 d. iš Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gavo informaciją apie Panevėžio mieste galimai naftos produktais užterštą geriamąjį šulinio vandenį.

Nuvykus į nurodytą vietą, NVSC Panevėžio departamento specialistai nustatė, kad šio šulinio geriamuoju vandeniu naudojasi 12 šeimų (25 gyventojai, iš kurių 10 mažamečiai vaikai). Kieme šalia šulinio yra įrengta paplavų duobė (apytikriai už 3,5 metro), o maždaug už 11 metrų – lauko tualetas.

Laukiama laboratorinių vandens tyrimų rezultatų

2018 m. birželio 12 d. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbuotojai paėmė geriamojo šulinio vandens mėginius jo kokybei nustatyti. Imant mėginius nustatyta, kad šulinio vanduo turi nemalonų kvapą, paviršius padengtas neaiškios kilmės plėvele.

Gyventojai informuoti apie netinkamą šulinio įrengimą ir galimą taršą

NVSC Panevėžio departamento specialistai informavo, kad gyventojai nenaudotų galimai užteršto šachtinio šulinio vandens, o butų nuomotojai gyventojams organizuotų geriamojo vandens tiekimą.

Šulinys turi būti įrengtas laikantis nustatytų higienos reikalavimų

Šachtinis šulinys įrengtas nesilaikant Lietuvos higienos normos HN 43:2005 „Šuliniai ir versmės: įrengimo ir priežiūros saugos sveikatai reikalavimai“ reikalavimų. HN 43:2005 numato, kad prie šulinio ir versmės kaptažo įrenginio turi būti sudaroma apsaugos zona, kurios atstumas iki gyvenamojo namo 7 m, iki garažo, ūkinio pastato ar šiltnamio – 10 m, iki tvarto, mėšlidės ir kompostavimo aikštelės, išgriebimo duobės – 25 m, iki lauko nuotakyno – 15 m.

Kol bus tvarkomas šulinys, svarbu organizuoti geriamojo vandens tiekimą

Svarbu išvalyti, išdezinfekuoti ir sutvarkyti šulinį, taip pat išvalyti, išdezinfekuoti ir panaikinti esamą paplavų duobę bei tualetą, o statant naujus, juos įrengti ne arčiau kaip 25 m nuo šulinio. Informaciją kaip įrengti bei prižiūrėti šulinį galima rasti HN 43:2005.

Svarbu užtikrinti tiekiamo vandens kokybę

Siekiant įsitikinti, kad šulinio vanduo saugus, prieš atnaujinant geriamojo vandens naudojimą iš jo, NVSC Panevėžio departamentas rekomenduoja atlikti geriamojo vandens kokybės mikrobiologinius ir cheminius tyrimus. Geriamasis vanduo turi atitikti Lietuvos higienos normoje HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus rodiklius.

NVSC Panevėžio departamento specialistai perdavė informaciją Panevėžio miesto savivaldybei, dėl pagalbos aprūpinant geriamuoju vandeniu ir gyvenamosios aplinkos sanitarinės būklės įvertinimo, o butų nuomotojus įpareigojo informuoti NVSC Panevėžio departamentą apie atliktus darbus, užtikrinant geriamojo vandens kokybę.