PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 11 d. 08:17

Panevėžyje atidaryta etnografinio oparto paroda: tradicinės tekstilės ir optinio meno dialogas

Panevėžys

G. Kartano nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Panevėžio miesto savivaldybė


328276

Panevėžio dailės galerijoje atidaryta unikali paroda „Etnografinis opartas muziejų kolekcijose“, kurioje tradicinės lietuvių tekstilės dirbiniai susijungia su Kazio Varnelio, vieno žymiausių Lietuvos optinio meno meistrų, kūryba. Ši paroda kviečia lankytojus atrasti gilias kultūros šaknis ir iš naujo įvertinti liaudies meno estetiką per moderniosios tapybos prizmę. Eksponatai kelia klausimus: kaip šiandien galime atskleisti liaudies meno grožį? Ką senųjų raštų formos gali papasakoti apie mūsų šaknis ir lietuviškąjį estetinį suvokimą? Paroda siūlo pažvelgti į tradicinę tekstilę kaip į meno kūrinius, kuriuose atsiskleidžia senųjų amžių pasaulėžiūra ir grožio supratimas.

„Šiandien Panevėžyje atidaroma išskirtinė paroda – vartai į senąsias mūsų kultūros tradicijas, kurios per šimtmečius formavo lietuviškąjį identitetą. Čia galime pažvelgti į etnografinius tekstilės raštus šiuolaikiškai, juos lyginant su garsaus optinio meno meistro Kazio Varnelio kūryba. Šios skirtingų laikotarpių vizualinės išraiškos susilieja, kurdamos unikalų ryšį tarp liaudies meno ir moderniosios tapybos. Pažvelgę į tradicinę lietuvių tekstilę naujai, suprantame, kad kiekviena detalė, kiekvienas ornamento raštas byloja apie mūsų protėvių pasaulėžiūrą, jų suvokimą apie grožį ir tvarką. Nuoširdžiai dėkoju visiems, prisidėjusiems prie šios parodos įgyvendinimo – jūsų pastangos leidžia mums iš naujo atrasti ir vertinti senąją tekstilės tradiciją. Linkiu, kad ši paroda įkvėptų kiekvieną pažinti ir branginti mūsų kultūros paveldą, kuris net ir šiandien, per šiuolaikinį žvilgsnį, išlieka gyvas“, – sako laikinai mero pareigas einantis tarybos narys Petras Luomanas.

Parodoje eksponuojami K. Varnelio devyni tapybos darbai bei beveik šešiasdešimt tradicinių tekstilės kūrinių iš Lietuvos nacionalinio ir Panevėžio kraštotyros muziejų kolekcijų. Parodos idėją pasiūlė ir įgyvendino Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros ir antropologijos rinkinių skyriaus darbuotoja Živilė Paipulaitė.

Eksponatai – lovatiesės, kapos, marškos, „divonai“ – atspindi autentišką XIX a. pabaigos ir XX a. vidurio tekstilės tradiciją. Senieji geometriniai raštai formuoja ritmingas struktūras, kurios atskleidžia baltiškos kultūros paveldą. K. Varnelio kūryba puikiai iliustruoja, kaip liaudies meno elementai gali persikelti į modernųjį meną. Jo tapybos darbų motyvai – kryželiai, apskritimai, kvadratai – primena tradicinius lietuvių raštus, simbolizuojančius gyvenimo ritmą.

Prie parodos parengimo prisideda ir Panevėžio kraštotyros muziejus, kurio eksponatai praturtino ekspoziciją. Parodos kuratorė dr. Miglė Lebednykaitė ir architektė Ieva Cicėnaitė, abi kilusios iš Panevėžio, kūrybiškai apjungė šiuolaikinį dizainą su tradiciniais eksponatais, suteikdamos projektui unikalų estetinį koloritą.

Parodą lydi gausi edukacinė programa – paskaitos, ekskursijos ir praktiniai užsiėmimai, padėsiantys lankytojams giliau pažinti liaudies tekstilės grožį ir jo sąsajas su šiuolaikiniu menu. Paroda „Etnografinis opartas muziejų kolekcijose“ Panevėžio dailės galerijoje veiks iki lapkričio pabaigos. Kviečiame visus susipažinti su Lietuvos tekstilės menu ir atrasti, kaip jis susisieja su šiuolaikiniu optiniu menu.

#PANEVĖŽYS#PARODA#DAILĖS GALERIJA