Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
RIMVYDO ANČEREVIČIAUS nuotr.
Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt
Šiųmetė žiema parodė ragus ir beveik savaitę spaudė šaltis – net iki minus 25 laipsnių. Tokiu oru į lauką nesinori kišti nosies net žmonėms, todėl Panevėžio rajono gyventojas iš Naujamiesčio Albinas (vardas, pavardė redakcijai žinomi) nustebo išvydęs laukuose ant sniego besiganančias karves.
Netoli Naujamiesčio laukuose šaltyje besiganančios karvės sugraudino Albiną. Susijaudinęs vyras paskambino į savaitraštį „Tėvynę“ ir aiškino, esą tokiame šaltyje ganyti karves nevalia. Pasak jo, besiganančias karvių bandas snieguotuose laukuose mato jau kelintą dieną.
Karvės, nebijančios šalčių
Žiemą besiganančių karvių šeimininkas, ūkininkas Algis Augėnas aiškino, kad šios veislės karvėms šaltis nė motais.
„Tai hailendų veislės karvės mišrūnės ir jos nebijo šalčio. Be to, tai mėsinės karvės, o ne melžiamos. Pastarųjų į laukus neišleidžiame, nes prieš melžimą jas reikia suvaryti atgal į tvartą. O tai sudėtingas procesas. Be to, ir tešmenis karvės gali nušalti. Kitas reikalas su mėsinėmis karvėmis, kurios žiemą laukuose ganosi jau ne pirmus metus. Jos laukuose buvo ir pernai, ir užpernai“, – teigė ūkininkas iš Naujamiesčio.
Bandoje yra per trisdešimt hailendų veislės karvių.
„Mišrūnių karvių kailis storas. Labai gražūs ragai. Šioms karvėms nebaisūs šalčiai. Jos net veršiuojasi ant sniego. Be to, joms įrengta šėrykla ir girdykla, bet dažniau karvės būna laukuose“, – teigė Naujamiesčio ūkininkas ir juokavo, kad nesulaukė telefono skambučių ar kitokių užklausų dėl besiganančių šaltyje karvių.
Žino ūkininką
Kadangi gyvūnų gerovę ir su tuo susijusius pažeidimus kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), pakalbinome šios tarnybos Panevėžio departamento vadovą Žydrūną Vaišvila. Ar labai blogai ant sniego besiganančios karvės?
„Žinau šį Naujamiesčio ūkininką A. Augėną ir jo žiemą laukuose besiganančias karves. Nėra taip blogai, kaip atrodo žmonėms. Tokie nusistebėjimai kyla dėl nežinojimo. Be to, sulaukiame pranešimų apie laukuose žvarbiu oru besiganančias karvių bandas. Šios karvės ne melžiamos, o mėsinės ir yra mišrūnų veislės. Joms šaltis ir sniegas žalos nedaro ir galvijai nesikankina“, – aiškino VMVT Panevėžio departamento direktorius.
Anot tarnybos vadovo, šioms karvėms įrengta lengvai prieinama pašiūrė.
„Įėjimas laisvas, bet jos pačios nenori eiti vidun ir guli arba ganosi lauke. Tik taip atrodo, kad karvėms šalta, bet jei galvijas nuo pat pradžių laikomas kieme, jis užsiaugina poplaukį, todėl tas šaltis nėra jam toks baisus“, – aiškino Ž. Vaišvila.
Tikrina galvijų žiemojimą laukuose
VMVT Panevėžio departamento direktorius teigė, kad ne visos karvės šaltyje jaučiasi gerai.
„Melžiamos karvės gali išeiti į lauką žiemą, bet jas laikyti per naktį šaltyje – nepatariama. Tačiau šios A. Augėno ūkio karves žinome. Beje, ne tik jis vienas mišrios veislės karves žiemą laiko lauke – tokių ūkininkų yra daugiau. Visus juos žinome, o kai tik gauname pranešimus apie žiemą laukuose paliktus galvijus, domimės ir važiuojame patikrinti. Svarbiausia, kad žvarbiame ore galvijai turėtų tinkamo pašaro ir būtina pasirūpinti vandeniu, kuris neturėtų būti labai šaltas“, – kalbėjo Ž. Vaišvila.
Patarimai
Mėsinių galvijų laikymo, priežiūros ir šėrimo rekomendacijų, kuriomis vadovaujantis gyvulius žiemą galima laikyti lauke: natūralūs miškai ir miško pakraščiai, dirbtinės miško plantacijos prie žiemos ganyklos sienos, pakrantės zonos (upių krantai) su natūraliu krūmu arba medžiu, mobiliosios vėjui atsparios konstrukcijos, nuolatinės vėjui atsparios konstrukcijos.
Kad gyvūnai būtų apsaugoti nuo skersvėjų, stoginės turi būti trijų sienų ir turėtų tik vieną atvirą angą, gyvūnams patekti į vidų. Atvira anga turėtų būti atsukta į tą pusę, iš kurios nėra vyraujančių vėjų. Stoginėje turi būti sausa, gausiai pakreikta pakratų.
Labai svarbu, kad gyvūnai visada turėtų pakankamai kokybiško pašaro, kurį virškinant palaikoma nuolatinė gyvulio temperatūra.
Žoliniai pašarai turi būti dedami į šėryklas, kad būtų apsaugoti nuo užteršimo. Ne mažiau svarbus ir vanduo.
Žiemą, šeriant gyvūnus stambiaisiais pašarais, sunaudojama žymiai daugiau. Siekiant užtikrinti tinkamą gyvūnų girdymą žiemą, geriausia įrengti specialias neužšąlančias girdyklas.
tevyne-logo-page-001.jpg