PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Vasario 3 d. 16:40

Panevėžio rajone užregistruota 280 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus

Panevėžys

Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt


116417

Apie padėtį vaikų teisių apsaugos ir globos srityje Panevėžio rajone pasakoja Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė.

– Kokie praėję metai buvo Panevėžio rajono vaiko teisų apsaugos specialistams: kiek fiksuota vaiko teisių pažeidimų, kokios pagrindinės jų priežastys, kiek vaikų buvo paimta iš šeimos, kur jie apgyvendinti ir pan.?

– Praėjusiais metais Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai Panevėžio rajone gavo 280 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. 78 vaikai paimti iš nesaugios aplinkos, kol bus įvertintas grėsmės vaikui lygis. Panevėžio rajonas nėra išimtis, tad, kaip ir visoje Lietuvoje, dažniausios priežastys, kodėl vaikams kyla grėsmė šeimoje – tėvų girtavimas, smurtas artimoje aplinkoje, vaikų nepriežiūra.

Vaiko teisių gynėjai puikiai supranta, kad geriausia aplinka vaikui augti – biologinė šeima bei artimieji, todėl dažniausiai vaikai buvo apgyvendinami pas giminaičius arba asmenis, susijusius emociniais ryšiais. Išimtinais atvejais vaikus teko apgyvendinti Panevėžio rajono globos centre: pernai buvo 10 tokių atvejų. Trys iš šių vaikų toliau auga biologinėje šeimoje, vienas vaikas – įvaikintas. Praėjusiais metais nepasitvirtino 52 gauti pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

ginaite.jpg

– Įsigaliojo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai. Kokie esminiai pokyčiai?

– Vaiko teisių apsaugos sistemos prioritetas – vaiko prigimtinė teisė augti biologinėje šeimoje ir išsaugoti giminystės ryšius, apsaugant ir ginant vaiko teises ir teisėtus interesus. Nuo Naujųjų nebeliko grėsmės vaikui lygių. Didžiausias dėmesys skiriamas šeimų stiprinimui ir reikalingų paslaugų teikimui. Socialinė darbuotoja, priklausomybės ligų specialistė ir psichologė – mobilios komandos specialistės – dirba nebe tik su suaugusiaisiais, bet su visa šeima, o paslaugos tėvams ir vaikams nuo šiol teikiamos ne 14, o 30 dienų.

Pradėjus įgyvendinti Vaiko teisių apsaugos sistemos reformą, atsirado aiški takoskyra tarp vaiko teisių apsaugos ir socialinių paslaugų. VTAS funkcija – užtikrinti vaiko teisių apsaugą savo teritoriniame skyriuje, o už socialinių paslaugų teikimą šeimai bei atvejo vadybą atsakinga – rajono savivaldybė.

– Atsisakoma institucinės globos, t. y. vaikai nebebus apgyvendinami vaikų namuose. Ar pakanka rajone laikinųjų globotojų?

– Situacija su laikinaisiais globėjais/rūpintojais ar budinčių globotojų paruošimu šalyje pakankamai sudėtinga – trūksta tokiam darbui pasiryžusių žmonių. Tačiau, kalbant konkrečiai apie Panevėžio rajoną, galime pasidžiaugti. Panevėžio rajono globos centro atestuoti socialiniai darbuotojai yra parengę 4 budinčius globotojus, kurie pasiruošę priimti vaikus į savo šeimą.

tevyne-logo-page-001.jpg