PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Spalio 28 d. 13:37

Panevėžio ligoninėje atlikta unikali operacija: tokia pirmoji ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse

Panevėžys

Luko Varanausko nuotr.

Vaiva KasiulynaitėŠaltinis: Etaplius.lt


104692

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta unikali operacija – 74-erių pacientui be pjūvio, intervenciniu būdu, atverta ir praplėsta užsikimšusi miego arterija.

Operacija skubi

Sudėtingą operaciją ligoninės atliko Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, medicinos mokslų daktaras Andrius Pranculis.

„Operacijos metu pavyko atidaryti užsikimšusią miego arteriją. Jei to būtume nepadarę, ligonio būklė vis būtų blogėjusi. Smegenyse visos kraujagyslės sueina į tam tikrą ratą ir jis turi pilnai funkcionuoti. Tačiau, jei viena kraujagyslė užsikemša, žmogaus būklė progresuoja ir blogėja. Šiam vyrui taip ir buvo, todėl ir reikėjo daryti operaciją ir sutvarkyti užsikimšusią miego arteriją“, – pristatė unikalią operaciją medikas.

Panevėžys – pirmieji

Pasak intervencinio radiologo A. Pranculio, tokios operacijos pasaulyje pradėtos daryti ne per seniausiai.

„Lietuvoje ir Baltijos šalyse – pirmą kartą. Ir tas pirmas kartas Panevėžio ligoninėje. Tai labai rizikinga procedūra ir operacijos metu būtina nesukelti papildomų komplikacijų. Mažiausia padaryta klaida gali sukelti insultą. Kadangi žinių ir techninių galimybių užtenka, operacija pavyko – padaryta saugiai“, – pasakojo apie pavykusią operaciją medikas.

Operacija rizikinga

Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas pasidžiaugė, kad tobulėjant technologijoms galima atlikti sudėtingas operacijas ir nebūtinai reikia važiuoti į Kauną ar Vilnių.

„Operacija buvo atlikta prieš dvi savaites 74 metų panevėžiečiui. Nors operacija pakankamai sudėtinga, trūko apie porą valandų. Rizikos daug, nes miego arterija buvo pilnai užsikimšusi kaklo srityje. Ją reikėjo atidaryti saugiai, nesukeliant pavojaus pacientui. Galbūt todėl, kadangi operacija pavojinga, ji nebuvo daroma iki šiol. Esant tokiai patologijai, padėti gali tik tokia operacija, kokia buvo atlikta“ – aiškino A. Pranculis ir teigė, kad jau padaryta ne viena operacija ir tęsė:

„Simptomai miego arterijos patologijai ligoniui nustatomas tomografijos pagalba. Nustatyti galima, bet įvertinti, kokios galimos pasekmės, sudėtinga. Būtina įvertinti kone visą kraujotakos sistemą. Šios patologijos atveju, informacijos buvo nedaug. Šiam pacientui, kuriam atlikta pirmoji tokia operacija, sveikata blogėjo: nebejautė rankos, kojos – jų būklė parezinė, sunkiai valdė pusė kūno ir, jei nebūtų atlikta operacija žmogui grėstų progresuojantis paralyžius.“

Reikia pasverti visus galimus niuansus

Panevėžio ligoninės intervencinis radiologas A. Pranculis aiškino, kaip pasireiškia miego arterijos užsikimšimas.

„Tai vadinama lėtinė okliuzija – užsikimšusi arba įplyšusi miego arterija. Šiuo atveju miego arterija buvo užsikimšusi nuo aortos lanko iki galvos. Tai – lėtinis dalykas ir palaipsniui išsivysto iki rimtos problemos. Operacija, nors trunka ne taip jau ilgai – labai sudėtinga ir rizikinga, nes iš lėtinio dalyko operacijos metu gali padaryti ūminį. Nesinori žmogui padaryti blogiau ir stengiesi operaciją atlikti kuo geriau, nors kiekviena operacija – pavojinga, bet reikia viską pasverti“, – aiškino sudėtingą operaciją atlikęs medikas ir teigė, kad atsiradus atitinkamoms priemonėms tokias operacija būtina daryti.

Po operacijos būtini vaistai

Pasak mediko, operacijos metu užsikimšusios miego arterijos veikla atstatoma, bet pacientas vėliau turi naudoti vaistus.

„Pro užsikimšusią miego arterija praeinama su atitinkamomis pravedamosiomis vielomis ir ta vieta išplečiama balioniniu kateteriu. Tuo kateteriu padaromas kelias ir įdedamas specialus tinklelis-tentas. Taip atstatoma kraujotaka nuo aortos žiočių iki kaukolės, o tentas sutvirtina arteriją. Po operacijos, kadangi ji prasideda duriu į kirkšnį, ir išorinių pjūvių nėra, į namus paleidžiamas po poros dienų. Svarbu, kad pacientas po operacijos būtų sąmoningas ir vartotų vaistus“, – teigė radiologas A. Pranculis.

Operacijų daug

Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas A. Pranculis sakė, kad per dieną įmanoma atlikti iki dešimt panašių operacijų.

„Tai nebūtinai bus operacija miego arterijos veiklai atstatyti. Skyriuje dirba du angiografai kartu su komanda ir per metus atliekame iki 6 tūkstančių intervencinių operacijų susijusiu su kraujagyslėmis, širdimi, kojomis, kepenimis, galvomis. Daugiausiai tai planinės operacijos, bet pasitaiko ekstra atvejų, kai reikia apsispręsti greitai ir operaciją daryti skubiai“, – kalbėjo 15 metų Panevėžio ligoninėje dirbantis medikas.

http://www.jp.lt

jusupnv-03-1.jpg