Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vaidos Žalienės, Aušros Janevičienės nuotr.
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Lapkričio 22–osios vakarą Panevėžio Elenos Mezginaitės viešojoje bibliotekoje pristatyta bibliotekos išleista knyga „Elena Mezginaitė: žmonės man – viskas...“. Jos leidybą rėmė Lietuvos Kultūros taryba ir UAB „Kupiškėnų mintys“.
Kiekvienas renginio dalyvis buvo apdovanotas – įteikta pristatoma knyga. Joje galima rasti 32 Elenos Mezginaitės pokalbius su žinomais Panevėžio miesto kultūros veikėjais. Viena iš pokalbių rinktinės sudarytojų Sandra Voveriūnienė atskleidė, kad nebuvo lengva atrinkti tekstus. Elena Mezginaitė parašė daug – Rokiškio apskrities Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos sudarytoje jos bibliografijoje randama bene 1000 nuorodų. Viešosios bibliotekos vedėja Sandra Voveriūnienė ir bibliotekininkė Gita Navagruckienė rinko ir skaitė tekstus, juose ieškojo minčių, pasakymų, kurie skaitytojų galvose išliktų ilgai. Knygos redaktorė Nomeda Simėnienė pridūrė, kad didžioji dalis pokalbių yra parašyti nuo 1995 m. iki 2005 m. Tai žaismingi pasikalbėjimai, kuriuose atsiskleidžia ne tik kalbintų kultūros atstovų asmenybės, tačiau juose galima sekti Panevėžio miesto istoriją.
Prie knygos „Elena Mezginaitė: žmonės man – viskas...“ leidybos prisidėjo daug žmonių. Viešosios bibliotekos vedėja Sandra Voveriūnienė padėkos žodžius tarė Antanui Stanevičiui, Nomedai Simėnienei, kolegei bibliotekininkei Nijolei Vaičvilaitei, Gitai Navagruckienei, fotografams Gintarui Lukoševičiui, Stanislovui Bagdonavičiui, Algimantui Aleksandravičiui, Sauliui Saladūnui, bibliotekos dailininkei, knygos viršelio maketuotojai Astai Radvenskienei, kolegėms iš Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos. Už leidimą publikuoti tekstus, buvo dėkojama laikraščiui „Panevėžio rytui“, kultūros žurnalui „Senvagė“ ir dienraščiui „Sekundė“.
Renginyje Elenos Mezginaitės eiles skaitė Lietuvos kino ir teatro aktorė Olita Dautartaitė. Skambėjo „Galvok apie meilę“, „Tarp dviejų vandenynų“, „Laukas“, „Kelyje“, „Senieji artistai“ ir kiti poetės eilėraščiai. Aktorė pasidalino prisiminimais apie Eleną Mezginaitę, prisipažino, kad jos laisvė, drąsa – labai žavėjo, negailėjo gražių žodžių. Pasak jos, Elena – Panevėžio miesto siela ir kūnas. Dainuojamosios poezijos atlikėja Ilona Papečkytė vakarą papuošė atlikdama dainas pagal Elenos Mezginaitės („Rudeninis dangau“, „Tėvynė“) ir Jūratės Sučylaitės eilėraščius.
Į pokalbių rinktinės pristatymą atvyko ir daug poetės kalbintų asmenybių, bičiulių. Poetė, renginių organizatorė Elvyra Pažemeckaitė, aktoriai Enrikas Kačinskas ir Julius Tamošiūnas, grafikas Povilas Šiaučiūnas ir fotografas Stanislovas Bagdonavičius mielai pasidalino prisiminimais apie Eleną Mezginaitę. Jie papasakojo, kad poetė buvo dvipusė asmenybė: žaisminga, drąsi, laisva, veržli, turinti humoro jausmą, tačiau drauge – išmintinga, žmogiška, vidinę kultūrą mylinti, padedanti ir greitai pajuntanti kitų jausmus. Pasidalinti prisiminimai vakarą nuspalvino jaukumo, nuoširdumo, intymumo spalvomis. Jie ilgai neišdils iš renginio dalyvių atminties. Kad prisiminimai išliktų ilgam, renginio vedėja Sandra Voveriūnienė visus pakvietė jais dalintis bibliotekos svetainėje sukurtoje erdvėje „Elenos Mezginaitės kertė“. Čia galima įkelti akimirkas, užfiksuotas nuotraukose, parašyti apie susitikimą su poete.
Pokalbių rinktinė „Elena Mezginaitė: žmonės man – viskas...“ lapkričio 17–ąją buvo pristatyta ir Panevėžio pataisos namuose. Jų gyventojoms buvo papasakota apie poetės kūrybinę ir darbinę veiklą, pateikti asmeninio gyvenimo faktai. Viešosios bibliotekos vedėja Sandra Voveriūnienė padovanojo dvi knygas pataisos namų bibliotekai. Įspūdį apie poetę ir jos gyvenimą dar labiau sustiprino Panevėžio kolegijos studentų ir alumniečių parodyta literatūrinė kompozicija „Graži ir teisi kaip gyvenimas“. Ne vieną pataisos namų gyventoją pamatyti vaizdai sujaudino ir sugraudino.
Lapkričio 29–ąją knygos pristatymas įvyks Rokiškio apskrities Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje, o atleidus pandemijos gniaužtus, ir Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje.