PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Liepos 21 d. 15:17

Panevėžiečiai plūdo į tyrimą dėl klastingos ligos, bet medikai sunerimę

Panevėžys

Freepik.com nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


139215

Apie aortos aneurizmą girdėjo daugelis, tačiau kiek iš tiesų žino, kad ši dažnai besimptomė liga gali baigtis tragiškai? Susirūpinęs miestiečių sveikata VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas radiologas Andrius Pranculis suorganizavo akciją: nemokamą pilvo aortos tyrimą tiems, kuriems per šešiasdešimt: „Tik tyrimas gali nustatyti tikslią diagnozę, tačiau labai dažnai ši liga randama visiškai atsitiktinai, kas nuteikia išties pesimistiškai.“

Aorta – didžiausia organizmo kraujagyslė. Aortos aneurizmos skirstomos į krūtines ir pilvines, tačiau būtent pastarosios pasitaiko kur kas dažniau. Ši lėtinė liga medikus ir pacientus baugina tuo, kad stipriai išreikštų ir tik šiai ligai būdingų simptomų nėra. Bėdos prasideda tuomet, kai aorta išsiplečia ir jos skersmuo padidėja pusantro karto ir daugiau už jai įprastą skersmenį. Normalus aortos skersmuo yra 2–3 centimetrai. Aortos sienelės suplonėjimą skatina aterosklerozė, rūkymas, nutukimas, netaisyklinga mityba, infekcijos, Marfano sindromas (įgimta liga), fizinės traumos, genetika ir t. t Susirgti aortos aneurizma tikimybė didesnė tiems, kurie skundžiasi padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu ar arterine hipertenzija. Aneurizmai plyšus žmogus gali nukraujuoti per minutę ir šitaip staigiai mirti.

Būtent todėl, kad ši liga – nebyli, ir jos laiku nepastebėjus nužudyti žmogų gali labai greitai, gydytojai – radiologas A. Pranculis ir kraujagyslių chirurgas Arūnas Čepkauskas kartu su Panevėžio ligonine ir Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru – surengė akciją, kurios metu visi norintys ir atitinkantys amžiaus rizikos grupę galėjo pasitikrinti pilvo aortą nemokamai. Per pusdienį tyrimas atliktas 60 žmonių, tačiau atvykusių pasitikrinti į specialiai tam įrengtą tyrimų centrą buvo kur kas daugiau, ir ne vien tik iš Panevėžio, bet ir aplinkinių miestų bei kaimų. Kadangi visų norinčių ištirti nespėta, šios iniciatyvos autorius, gydytojas A. Pranculis tikina, kad akcija po kelių savaičių pakartos, nes žmonės išgirdo jo įspėjimą, pilvo aortą tikrintis profilaktiškai.

„Tik štai apmaudu, jog daugelis atvykusių – moterys, kurios sveikatai dėmesio skiria įprastai daugiau negu vyrai, bet pilvo aortos aneurizma net tris kartus dažniau pasitaiko vyrams. Labai tikiuosi, kad kitą kartą tyrimui atvyks ir tikslinė rizikos grupė“, – vylėsi medikas.

Gydytojas paaiškino, kad ši liga dažnesnė tarp vyrų, nes šie turi kur kas daugiau žalingų įpročių negu moterys: rūko, netaisyklingai maitinasi. A. Pranculis priduria, kad po, tarkime, trisdešimties metų, moterų ir vyrų sergamumas šia liga gali suvienodėti, nes šiuolaikinės jaunos moterys irgi nevengia rūkalų.

Pirminis aortos aneurizmos tyrimas atliekamas echoskopu. Gydytojas radiologas sako, kad atvykdami į gydymo įstaigą vidaus organų tyrimams ar apžiūrai, drąsiai prašykite medikų, kad šie patikrintų ir aortą: „Tyrimas daug laiko neatima, o nauda gali būti didžiulė. Sergantys aortos aneurizma dažnai nejaučia tik šiai ligai būdingo skausmo, tačiau, jeigu aorta plyšta, skausmas būna stipriai išreikštas, nestandartinis, todėl žmogus dėl to net gali prarasti sąmonę. Net 80 proc. žmonių po plyšusios aortos neišgyvena, tačiau jeigu ligą pastebime laiku ir ją gydome operuodami – iš ligoninės beveik visi išeina savomis kojomis. Žinoma, komplikacijų gali pasitaikyti, tačiau operuojama stentavimo – minimaliai invaziniu ir mažai žmogui žalingu būdu. Dažniausiai užtenka vietinės – spinalinės – nejautros, todėl bendrinė nejautra – narkozė – yra reta.“

Pastebima, kad pasibaigus karantinui Lietuvoje besitiriančių pilvo aortos aneurizmą skaičius ženkliai sumažėjo. Dėl šios ligos gydymo mūsų šalis atrodo liūdnai ir europiniame kontekste: „Pavyzdžiui, Lenkijoje ši liga laiku nustatoma ir gydoma tris kartus dažniau negu Lietuvoje. Tačiau galiu tik pasidžiaugti, kad Panevėžyje glaudžiai bendradarbiauja radiologai ir angiochirurgai, todėl kartu ne tik atrandame ligą, bet ir ją gydome.“

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png