PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Vasario 3 d. 08:50

Pandemija ir gaisrinė sauga: kur sąsaja?

Vilnius

Vita MontrimaitėŠaltinis: Etaplius.lt


163787

Lietuvos būsto rūmai atkreipia dėmesį, kad ypatingai šaltuoju metų laiku padidėja gaisrų rizika. Statistika rodo, kad 2020-taisias Vilniaus mieste daugiabučiuose namuose įvyko 147 gaisrai. Vis dar dar neišvengiama nelaimingų atsitikimų dėl skiriamo nepakankamo dėmesio gaisrinei saugai. Pagrindinės problemos, kurias reikia spręsti tai elektros instaliacijų tinklai, užkrautos ar užrakintos laiptinės, neįrengti dūmų detektoriai, o pandemija gaisrinę saugą dar kiek pastūmėjo į šalį.

Problemų gaisrinės saugos klausimais - daug

„Problemos prasideda ties elektros instaliacija ir baigiasi visiškai kitomis priemonėmis. Viena didžiausių problemų,žiūrint iš bendrosios dalinės nuosavybės perspektyvos, tai užkraunamos ar užrakinamos laiptinės, laiptinėse, sandėliuose ar rūsiuose sandėliuojami degūs daiktai, užkraunami praėjimai: gaisro atveju žmonėms sunku užkrautus koridorius ar laiptines praeiti, jie gali užkliūti, nuvirsti, panikos atveju gali būti sutrypti kitų kaimynų. Taip pat problema yra ir užrakinamos laiptinių durys, galbūt tai yra daroma dėl saugumo, tačiau nepagalvojant gaisro atvejų, kuomet kilus gaisrui reikės tas duris greitai atrakinti“, - teigia gaisrinės saugos specialistas, lektorius Robertas Ūselis.

Privati nuosavybė daugiabučiuose namuose – dar vienas iššūkis. Čia kyla kiti pavojai: elektros instaliacija ar degių medžiagų sandėliavimas rūsiuose. „Ne paslaptis, kad daugelis laiko ir kontrabandinį kurą ar skiediklius, tirpiklius. Jie savaime neužsiliepsnos, tačiau atsiradus išoriniam ugnies šaltiniui jie gali lengvai užsidegti ar net sprogti“, - teigia R. Ūselis. Specialistas pastebi, kad rekomendacija turėti gesintuvą bute – neveiksni. Jei pavyzdžiui, dūmų daviklį turėti yra privaloma, gesintuvą – tik rekomenduojama. Tačiau dažnai žmonės neturi nei vieno, nei kito. Pasak R. Ūselio, tai jau švietimo problema, kurios išties trūksta. Bent jau panedmijos požiūriu viešoji komunikacija, kuri anksčiau buvo nukreipta į gaisrinę saugą tiesiog pradingo.

Baugina lėšų trūkumas

Nors pandemijos laikotarpiu ypač daug laiko praleidžiame namuose ar pastatuose paklaustas apie galimą COVID-19 pandemijos įtaką gaisrinės saugos klausimui Robertas Ūselis teigia, kad rūpestis gaisrine sauga sumažėjo. Žmonių dėmesys nukrypo visiškai kita linkme dabar labiausiai rūpi higienos klausimas, o taip pamirštama gaisrinės saugos svarba, ką galime matyti ir pagal rinkos suprastėjimą. „Nežinau, kaip bus ateityje, ko gero žmonių santaupos vis mažėja, tačiau labai baisu, kad gaisrinė sauga netaptų tas dalykas, kuris pamirštamas dėl lėšų trūkumo“, - teigia Robertas Ūselis.

Lietuvos būsto rūmai: gyventojų informavimas ir mokymai būtini

„Mūsų tikslas - ne tik padėti administravimo įmonėms ar bendrijoms sklandžiai vykdyti veiklą, tačiau mums rūpi ir gyventojai, jų teisės ir saugumas. Gaisrinės saugos klausimas ypač aktualus, o pandemijos kontekste jį pamiršdami darome sau didelę meškos paslaugą. Labai svarbu nuolat rūpintis gaisrine sauga, prižiūrėti pastatus: ne tik gyvenamąjį plotą, bet ir ūkinę pastatų dalį“, - teigia Lietuvos būsto rūmų prezidentė Daiva Matonienė. Lietuvo būsto rūmai ir toliau rūpinsis gyventojų bei administratorių informavimu, švietimu vykdydami mokymus bei seminarus įvairiomis aktualiomis temomis, tarp jų ir gaisrinės saugos mokymais.

Daugiau informacijos:

Vita Montrimaitė

Lietuvos būsto rūmai

Tel.: +370 664 31388