Panaudotos el. cigaretės ir butelių kamšteliai – Ukrainos kariams

4
Šiauliai
Olek­sand­ras, Ro­ma­nas ir De­ni­sas, įsi­kū­rę Lie­tu­vo­je, ne­ga­li ne­pa­dė­ti sa­vo ka­riau­jan­čiai ša­liai.
Oksana Laurutytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Į savaitraštį „Etaplius“ vėl kreipėsi Šiauliuose gyvenantis savanoris Oleksandras Lymar’as (tarptautinis labdaros fondas VšĮ TRUCK HELP UA–LT), į Ukrainą priešakinių karo linijų kariams nuolat gabenantis paramą. Su dviem bendraminčiais – Denisu Mutylika ir Romanu Rudovu – apsisprendė iš žmonių aukų nupirkti nešiojamąją įkrovimo stotelę „EcoFlow“ bei prašo neišmesti plastikinių dangtelių nuo butelių ir panaudotų elektroninių cigarečių. Pastarųjų akumuliatorius kariai įsigudrino panaudoti, gaminant išorines baterijas (angl. „power bank“).

Šiauliuose su šeima apsigyvenęs tolimųjų reisų vairuotojas Oleksandras, statybininkas Romanas ir kario tarnybą Ukrainos kariuomenėje dėl sužeidimų baigęs Denisas, įsikūrę Lietuvoje, negali nepadėti savo kariaujančiai šaliai. Renka lėšas ir kitokią paramą, drauge apgailestaudami, kad niekam ne paslaptis, jog paramos net patys aktyviausi Ukrainos rėmėjai surenka vis mažiau. Todėl savanoriai labai nori priminti, kad bet kokia finansinė parama, daiktai, net vaikų piešiniai karius palaikys morališkai, neleis palūžti, kovojant jau ilgiau nei pusantrų metų trunkančiame kare.

Bet dabar jie akcentuoja pačius svarbiausius dalykus – panaudotas elektronines cigaretes, plastikinius kamštelius nuo butelių ir, žinoma, kviečia paaukoti pinigų. Kelis kartus per mėnesį Oleksandras nuveža paramą, surinktą Lietuvoje, o Ukrainoje automobilius kariams būtinais daiktais papildo iš vietoje esančių labdaros organizacijų ir pavienių ukrainiečių.

„Kai kareivis sulaukia dovanų, žino, kad už jo nugaros yra žmonių, kuriems rūpi, yra reikalingas. Tai įkvepia, palaiko kovinę dvasią“, – sako Denisas, karo lauke patyręs dvi kontuzijas, dėl to nebegalintis kariauti. Vyras mielai prisidėjo prie savanorių gretų ir renka paramą su kitais vyrais ir moterimis. „Mūsų veikla – kad paramos nemažėtų, kad nenuleistume rankų. Karas juk tebevyksta“, – sako Oleksandras.

Užsukami plastikinių butelių kamšteliai reikalingi perdirbimui. Kamšteliai išlydomi, iš jų būna gaminami turniketai (priemonė kraujavimui stabdyti).

Romanas sako, kad į Ukrainą jie mielai nuvežtų ir kariams padovanotų Šiaulių mokyklų ir darželių vaikų nupieštų piešinių su palinkėjimais. Ukrainoje vaikai piešia piešinius, perduoda juos į frontą. Tokia karius džiuginanti akcija galėtų būti organizuojama ir Šiaulių mokyklose.

Dabar savanorių tikslas – kariaujantiems broliams nupirkti nešiojamąją įkrovimo stotelę „EcoFlow“, kainuojančią apie 1 tūkst. Eur. Denisas net pasirengęs aukotojams parduoti išsaugotą rusų raketos S-300 skeveldrą, kuri Kupiansko mieste sugriovė namą.

„Iš sugriauto namo išėjo moteris ir mus, Ukrainos karius, užsipuolė, kad viskas per mus. Rusai jos namą sugriovė, o ji kaltina ukrainiečius. Daug ten prorusiškai nusiteikusių žmonių, nesuvokiančių, kur melas, kur tiesa. Kupianskas labai nukentėjo, o skeveldra – tikra retenybė, tokių randama labai mažai. Saugojau ją dėl savęs, bet dabar pasirengiau parduoti, nes pinigų kariams padėti tikrai labai reikia“, – sako vyras, turintis ir vaizdo įrašą, kaip raketa pataikė į namą ir kas iš jo liko.

Ukrainiečiai savanoriai Šiauliuose labai prašo atvežti, atsiųsti ar specialiai surinkti panaudotų vienkartinių elektroninių cigarečių. Iš jų akumuliatorių pradėtos gaminti išorinės baterijos Ukrainos kariams. Baterijų energiją taip pat kariai panaudoja apšvietimo reikmėms ar kitiems įkrovimams.

Pašnekovų teigimu, yra žmonių, kurie panaudotas elektronines cigaretes tiesiog išmeta į šiukšliadėžes, o tai didina taršą. Atiduodami panaudotas el. cigaretes ukrainiečiams, padarysime ir gerą darbą gamtai, jos neteršdami.

Ukrainos savanoriai kviečia aukoti organizacijai TRUCK HELP UA–LT į sąskaitą:  LT243500010015549574. SWIFT: EVIULT2VXXX, banko pavadinimas – Paysera LT, UAB, adresas – Pilaitės pr. 16, Vilnius, LT-04352, Lietuva. Pasiteirauti galima ir paramos organizacijos feisbuko puslapyje TRUCK HELP UA–LT.Deniso tel. +370 671 65 796, Oleksandro tel. +370 676 63 618, Romano tel. +370 654 05 791.