Paminėtas Lygiadienis ir Baltų vienybės diena

Paminėtas Lygiadienis ir Baltų vienybės diena
Raseiniai
Gražina Pečkaitienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Palukščio kaimo bendruomenės inf.

Nuostabus ruduo Kejėnuose. Savo tyla visus stebina gamta. Kaip ir kasmet, susirinkome paminėti Lygiadienio ir Baltų vienybės dienos. Lygiadienis – rudens ir pavasario akimirkos metuose, kai saulė atsiduria dangaus pusiaujo ir ekliptikos susikirtimo taškuose. Tuo metu diena ir naktis susilygina visose žemės platumose.

Tyrinėdama senąsias civilizacijas, Prof. M. Gimbutienė sujungė archeologiją, mitologiją, lingvistiką, religijotyrą ir, aiškindama archeologinių iškasenų prasmę, ne tik jas aprašė, bet ir mėgino perskaityti jų simbolines reikšmes bei religinį turinį. Taip ji tapo naujos mokslo šakos – archeomitologijos – pradininke. 2022 metai pavadinti prof. M. Gimbutienės vardu.

Tradiciškai susirinkę Kejėnų piliakalnio prieigose, pasiklausę skambių dainų, patraukėme į Pilkapius. Čia Betygalos kaimo bendruomenės pirmininkė Gema Račienė uždegė aukurą, prisiminė senąsias protėvių tradicijas. Renginio dalyviai uždegė žvakeles. Pilkapiuose Girkalnio pagrindinės mokyklos mergaitės – „vaidilutės“ suteikė prasmę teritorijai, o jaunieji šauliai (taip pat Girkalnio moksleiviai) – budėję, tarsi sargyboje, suteikė rimties. Uždegta aukuro ugnis. Sklindanti žvakelių šiluma- tai mūsų padėka protėviams.
 
Švenčiant Lygiadienį pabrėžėme svarbiausius akcentus – šiltojo metų laiko pabaigą ir perėjimą į šaltąjį. Prasidėjo Ilgių metas, artėjama prie Vėlinių, prisimenamas anapusinis pasaulis. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia sugrįžta į namų židinį...