Paleistas Rusijos kontroliuojamos Zaporižios atominės elektrinės vadovas

Paleistas Rusijos kontroliuojamos Zaporižios atominės elektrinės vadovas
Pasaulis
Stop kadras
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Penktadienį sulaikytas Maskvos kontroliuojamos Zaporižios atominės elektrinės (AE) generalinis direktorius buvo paleistas, pirmadienį pranešė Jungtinių Tautų atominės energijos agentūros vadovas.

„Džiaugiuosi, kad buvo paleistas Ihoris Murašovas, Ukrainos Zaporižios atominės elektrinės generalinis direktorius; man buvo patvirtinta, kad ponas Murašovas saugiai grįžo pas savo šeimą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis).

Zaporižios AE – didžiausia Europoje branduolinė jėgainė – pastarosiomis savaitėmis yra atsidūrusi geopolitinės įtampos centre. Maskva ir Kyjivas kaltina vienas kitą šios elektrinės apšaudymais, dėl kurių kilo nuogąstavimų dėl galimos branduolinės katastrofos.

Ukrainiečių branduolinės energetikos agentūros „Enerhoatom“ vadovas Petro Kotinas šeštadienį pranešė, kad I. Murašovą penktadienį apie 16 val. vietos (ir Lietuvos) laiku sulaikė „rusų patrulis“, kai direktorius važiavo iš elektrinės į Maskvos kontroliuojamą Enerhodaro miestą.

Pasak jo, I. Murašovo automobilis buvo sustabdytas, jis buvo išlaipintas ir „užrištomis akimis išvežtas nežinoma kryptimi“.

P. Kotinas pabrėžė, kad sulaikytam direktoriui „tenka pagrindinė ir išskirtinė atsakomybė už Zaporižios jėgainės branduolinę ir radiacinę saugą“.

Kyjivas šeštadienį pasmerkė „neteisėtą“ I. Murašovo sulaikymą ir paragino nedelsiant jį paleisti.

Atominė elektrinė yra Rusijos dalinai užimtoje Ukrainos pietinėje Zaporižios srityje. Šį regioną Kremlius penktadienį aneksavo kartu su dar trimis Ukrainos teritorijomis: Donecko, Luhansko ir Chersono sritimis.

Dėl karo veiksmų aplink elektrinę Kyjivas ir jį remiančios Vakarų šalys ragina demilitarizuoti Ukrainos branduolinių objektų zonas.

Rugsėjo pradžioje Zaporižios AE lankėsi JT inspektorių grupė ir TATENA spaudžia Kyjivą bei Maskvą sutikti, kad aplink elektrinę būtų nustatyta saugumo zona ir būtų galima išvengti branduolinių nelaimių.

R. Grossi savaitgalį sakė, jog tikisi šią savaitę nuvykti į Kyjivą ir Maskvą aptarti šio klausimo.