Pakvieskite „Kino karavaną“ į savo miestą: ateinančios vasaros lauko seansų maršrutą nuspręs patys žiūrovai

Pakvieskite „Kino karavaną“ į savo miestą: ateinančios vasaros lauko seansų maršrutą nuspręs patys žiūrovai
Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Aštuntą vasarą po Lietuvą važinėjęs „Kino pavasario“ projekto „Kino karavanas“ autobusiukas per du mėnesius aplankė 40 miestų ir miestelių, kuriuose surengė 111 nemokamų seansų po atviru dangumi ir subūrė 12,8 tūkstančių kiną mylinčių žmonių. Sezoną užbaigę organizatoriai jau planuoja kitų metų maršrutą ir praneša naujieną šį kartą prie projekto judėjimo krypties gali prisidėti ir patys žiūrovai.

Stipriai išaugusi „Kino karavano“ geografija šiemet atkreipė aktyvių, kultūra besidominčių Lietuvos gyventojų dėmesį ir paskatino imtis iniciatyvos: per vasarą projekto komanda sulaukė kelių dešimčių įvairių bendruomenių žinučių su pasiūlymais aplankyti jų miestelius. Dėl iš anksto suplanuoto intensyvaus tvarkaraščio organizatoriams teko jų atsisakyti, tačiau keleto nuoširdžių laiškų niekaip nepavyko pamiršti. Taip gimė mintis paskelbti atvirą kvietimą ir planuojant kitų metų programą atsižvelgti į pačių bendruomenių poreikį bei vykti ten, kur kino ir pramogų trūksta labiausiai.

Projektas ateinančią vasarą planuoja aplankyti apie 40 vietovių ir kviečia miestų atstovus iki lapkričio 30 d. užpildyti specialią paraiškos formą. Atrinktos gyvenvietės bus įtrauktos į jau pradėtą dėlioti 2022 m. vasaros nemokamų lauko kino seansų žemėlapį. Paraiškos formą galima rasti šioje nuorodoje https://forms.gle/rzntJw6voZoYUmtU6.

Kino dėka užgimusios draugystės

Šių metų „Kino karavano“ atidarymas vyko nedideliame, vos 400 gyventojų turinčiame miestelyje šalia pajūrio – Girkaliuose. Čia neseniai po renovacijos atidaryti kultūros namai šiltai priėmė pirmą kartą užsukusį projektą, o visos viešnagės metu buvo juntamas tiek vietinių gyventojų, tiek iš netoliese esančių Palangos ir Klaipėdos miestų atvykusių svečių susidomėjimas.

Pasak Girkalių kultūros namų renginių režisierės Violetos Lisovaitės, „Kino karavano“ atvykimas į Girkalius jiems buvo malonus netikėtumas: „Metų eigoje siūlome platų spektrą renginių, tačiau kino dar niekada nesame rodę, nors tokių minčių dažnai kildavo karantino metu. Jei atvirai, kai išgirdome apie „Kino karavano“ ir dar atidarymo renginį – buvome euforijoje. Mums tai buvo ir vis dar yra pasididžiavimas, mažas kultūrinis stebuklas – svetur važiuoti nereikia, menas ir kultūra atvažiuoja pas tave ir dar nemokamai.“

V. Lisovaitės teigimu, bendruomenei yra labai reikalingi tokio žanro renginiai: „Mažos gyvenvietės žmonės iš tiesų nori veiklos, kažką pamatyti, būti šiuolaikiškais, neatsilikti nuo šiuolaikinio meno – ir „Kino karavanas“ atvažiavo tiesiog į kiemą. Klausyti ir stebėti triukšmingą koncertą minioje mėgsta ne visi, o jaukiai įsitaisyti su užkandžiais ant žolės ir stebėti kino filmą – daugelio pamėgtas laisvalaikio praleidimo būdas. Nebuvo nei vieno blogo atsiliepimo. Visus sujungė kino teatro atmosfera. Įspūdingas LED ekranas sukėlė žmonėms pojūtį, kad Girkaliuose – aukščiausio lygio kultūrinis renginys ir technine prasme. Tiems, kurie neturi galimybės nuvažiuoti į didmiesčio kultūrinius renginius, patiko ypatingai“.

2021 m. „Kino karavano“ akimirkos:

Kasmet kino ekspedicija leidžiasi į naujas, dar neatrastas vietoves, tačiau kartu aplanko ir ilgamečius draugus. Prieš ketverius metus užsimezgusi „Kino karavano“ bičiulystė su Marijampolės miestu jau tapo šio krašto kultūrinio gyvenimo dalimi. Čia su miesto savivaldybės pagalba reguliarūs seansai tradiciškai yra rengiami kelias savaites ar net visą vasarą iš eilės, o prie sugrįžtančių gerbėjų vis dažniau prisijungia ir nauji veidai.

„Žmonės jau taip priprato prie kino seansų Poezijos parke, kad nebeturime kur trauktis, turime juos daryti, – juokiasi Marijampolės savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Vilija Dulskė. – „Kino karavano“ vardas čia jau yra žinomas, yra susidaręs nemažas ratas žiūrovų, kurie rašo mums laiškus, klausia, ar ir šiemet rodysime filmus. Nors lietuviškus orus vasarą sunku nuspėti ir dažnai pasitaiko lietaus, žmonės vis tiek nepraleidžia seansų, atsineša ką pasitiesti, šilčiau apsirengia.“

V. Dulskė pasakoja, kad viskas prasidėjo nuo noro parko erdvėje pasiūlyti žmonėms įdomių renginių. Kartą atvažiavęs „Kino karavanas“ sudomino gyventojus ir taip po truputį susiformavo tradicija vasaros trečiadieniais Poezijos parke rodyti filmus. Jos teigimu, didžiausio pasisekimo Marijampolėje susilaukia lietuvių klasikos retrospektyviniai filmai, o į seansus susirenka labai skirtingi žmonės – ne tik jaunimas, bet ir šeimos bei vyresnio amžiaus marijampoliečiai. „Sėdėti rugpjūtį, žiūrėti kiną ir dar skaičiuoti krentančias žvaigždes danguje. Va čia tai, žinokit, iš tikrųjų būna pasaka“, – sako V. Dulskė.

Kasmet „Kino karavano“ programoje pristatoma plati kino panorama – žiūrovų pamilti festivalio „Kino pavasaris“ hitai, įsimintiniausi Europos filmai, juostos visai šeimai ir lietuvių kino aukso fondas, o kino žiūrėjimo patirtį praturtina papildomi renginiai.

„Pagrindinė „Kino karavano“ idėja visada buvo vežti kokybišką kiną į tas vietas, kuriose 25 kilometrų spinduliu nėra kino teatrų, nepamirštant net pačių mažiausių gyvenviečių. Kartu tai ir edukacinis socialinis projektas. Mes norime įveiklinti filmo žiūrėjimą kaip patirtį, kuri plečia pasaulėžiūrą ir skatina kritiškai mąstyti, todėl seansus lydi papildomas turinys, įvairūs pokalbiai, diskusijos. Žmonės juos ypač džiugiai priima“, – dalijasi „Kino pavasario“ vykdomoji direktorė Agnesta Filatovė.

Kiekviename miestelyje vaizdingoje vietoje projekto komanda įrengia tarsi vienos dienos lauko kino teatrą ir parodo du arba tris filmus, kurių puikią vaizdo ir garso kokybę užtikrina naujasis skaitmeninis LED ekranas, o po seansų vyksta įvairūs renginiai: šiemet žiūrovai dalyvavo susitikimuose su aktorėmis Vaiva Mainelyte, Gabija Jaraminaite, Milda Noreikaite, bendravo su ornitologu Mariumi Karlonu, gamtininku Selemonu Paltanavičiumi, klimatologais, psichologais, mokslininkais, savanoriais bei aktyvistais. Susitikimus planuojama tęsti ir ateinančią vasarą.

Kino karavanas“ įgyvendinamas Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos subsidijuoto Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis. Projektą remia Lietuvos kino centras, projekto partneris – Reikjaviko tarptautinis kino festivalis. Projekto draugas, besirūpinantis Skandinavijos šalių kinu – Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Kinui energijos suteikia „Ignitis grupė“.

Remiamas turinys