Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šiemet gegužės viduryje medienos aukcionai registravo istorines kainų aukštumas. Mediena priklausomai nuo rūšies pabrango maždaug 40–70 procentų. (Wirestock nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Per pandemiją sustojus daliai verslų, darbo ir švietimo procesui tapus nuotoliniu, popieriaus poreikis Europoje sumažėjo daugiau nei dešimtadaliu. Rinkai atsigaunant, šiemetinis medienos kainų šuolis popieriaus gamintojus kone pribaigė. Tarp dviejų girnapusių atsidūrę popieriaus gamintojai, tiekėjai ir pardavėjai vienas po kito kartoja: popierius ir jo gaminiai brangs.
Kaina kyla
„Mes iš visų popieriaus tiekėjų esame gavę oficialius laiškus, kad produkcija brangsta 5–7 procentais. Tai yra susiję praktiškai su žaliavos brangimu. Kadangi brangsta miškas, automatiškai – ir miško žaliava mediena, ir visa popieriaus produkcija: ir popierius, ir sąsiuviniai, ir spaudiniai“, – jau pačioje pokalbio pradžioje ne kaip kainų kilimo prognozę, o jau kaip faktą patvirtina Alvidas Daukšas, didmenine biuro ir kanceliarijos prekyba Lietuvoje užsiimančios bendrovės „Sidabrinis medis“ vadovas.
„Brangsta 10–15 procentų, priklausomai nuo rūšies. Bet tai – ne esmė: jo nėra išvis. Reikia jau kalendorius spausdinti, o kartono, tokio, kokio nori, nėra rinkoje“, – susirūpinęs sako UAB „Šiaulių spaustuvė“ direktorius Stanislovas Dikšas. Anot jo, didesnė problema ne ta, kad popierius brangsta, o tai, kad kai kurių pozicijų rinkoje nėra, užsakius laukti tenka du–tris mėnesius. Todėl reikia labai iš anksto planuotis gamybą.
Lietuvoje visas popierius įvežtinis (iš Azijos, Skandinavijos, Argentinos), nėra nė vieno vietinio popieriaus gamintojo. Tačiau tas kainų kilimo procesas vyksta ne tik Lietuvoje. Kad pigesnio popieriaus nėra iš kur atsivežti, pastebi ir kaimynai.
Apie tai, kad jau nuo birželio reikia mokėti brangiau (po 60 Eur už dengto popieriaus toną ir net po 75–80 Eur už laikraštinio popieriaus toną) laišku buvo informuotas ir Lenkijoje esančios „Polska press grupa“ spaustuvės direktorius Pavelas Zechas, atsigabenantis popierių iš Skandinavijos gamintojų.
Pandemija sustabdė popieriaus gamybą
Dėl pasaulinės pandemijos sumažėjusi ar beveik sustabdyta gamyba bei darbo ir mokslo procesai per nuotolį poligrafinio popieriaus poreikį Europoje sumažino daugiau kaip dešimtadaliu. Vartotojų elgesys per karantiną ir poreikiai negrįžtamai pasikeitė. Popieriaus kaina krito ir jo gamyba tapo nuostolinga. Kai kurie gamintojai ar perdirbėjai buvo priversti visiškai uždaryti savo fabrikus.
Antra, dėl prekių judėjimo apribojimų sutriko pervežimai rinkoje, dėl to itin sumažėjo žaliavų (medienos) atsargos. Kartu suklestėjo internetinė prekyba, kurioje itin išaugo popierinių pakuočių paklausa. Kiekviena siunta internetinėje prekyboje yra pakuojama į dėžutę. Susidarius stygiui, tam tikro pluošto žaliava dar sparčiau ėmė brangti.
closeup-shot-several-newspapers-stacked-top-each-other.jpg
Mediena pabrango dvigubai
Po to, kai pasibaigė per pastaruosius kelerius metus Europoje vykusių vabzdžių pažeistų miškų kirtimų mediena, jau pernai rudenį miškas ėmė brangti. Šiemet gegužės viduryje medienos aukcionai registravo istorines kainų aukštumas. Mediena priklausomai nuo rūšies pabrango maždaug 40–70 procentų.
Atsigaunant rinkai, dėl žaliavų trūkumo augančios jų kainos ėmė didinti ir popieraus gamintojų sąnaudas. Šie, nukentėję per karantiną ir išnaudoję savus resursus, atitinkamai kelia kainas popieriaus vartotojams.
Kad poligrafinio popieriaus vartojimas ir kainos grįš į priešpandeminį lygį, mažai tikėtina: net jei mediena šiek tiek atpigtų, popierinių procesų skaitmenizavimas jau gerokai įsivažiavęs. Popieriaus gamintojai teigia rinkoje nematantys jokių požymių, kad kainos vėl galėtų kristi.
Logistikos kaštai vis dar auga
Kainą didina ir pervežimai. Sutrikus prekių judėjimui, kai krovinių oru, sausuma ar vandeniu tenka laukti mėnesiais, logistikos kaštai per pandemijos laikotarpį padidėjo net keturis kartus. Ir jie vis dar auga. Kai užsakovas nekantrauja, o gabenimo konteinerių eilės reikia laukti, pavyzdžiui, du mėnesius, tiekėjas kartais pasiryžta mokėti brangiau. Taip kaina dar pakyla. Esant tokiai konkurencijai, neatmetama ir spekuliacijos galimybė.
Kainų kilimas – kompleksinis dalykas. Didėja ne tik logistikos sąnaudos, bet ir kuro kaina, nuo liepos 1 d. Lietuvoje didėjo energetikos kainos. Taip pat, sekant „žalias“ tendencijas, plastiko pakuotes keičia tas pats brangstantis popierius.
Pirkėjai jau rudenį mokės brangiau
Padidėjusius kaštus kol kas yra pajutę žaliavos supirkėjai, perdirbėjai, gamintojai ir tiekėjai. Kol sandėliuose yra likę pigesnės produkcijos, dar įmanoma rasti nusipirkti popieriaus pigiau.
„Mes, kaip didmenininkai, dar turime senesnių atsargų ar ilgalaikių kontraktų su tiekėjais, kur užfiksuotos galiojančios senos kainos. Tai mes dar sugebame išlaikyti praktiškai nepakitusį popieriaus kainų lygį. Kiek tai bus ilgai, mes nežinome“, – sako biuro ir kanceliarijos didmenininkas A. Daukšas.
Tačiau atsargos senka daugelio tiekėjų sandėliuose. Kol sutartys su prekybos centrais įpareigoja išlaikyti senas kainas, o tiekėjai ir pardavėjai tą kainų kilimą kompensuoja iš savo pelno, galutinis vartotojas to pabrangimo dar nejaučia. Bet jau artimiausiu metu, įvertinus visas minėtas priežastis, šį rudenį pirkėjai už popierių mokės 20 procentų brangiau. Tikėtina, kad lygiagrečiai brangs ir visi popieriaus gaminiai: nuo spaudinių ir leidinių (kalendorių ir knygų) iki pakavimo ir higienos prekių (servetėlių, rankšluosčių, tualetinio popieriaus).