PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2023 m. Gegužės 5 d. 09:26

„Saulės veidrodis“ – naujas meno kūrinys Šiauliuose

Šiauliai

EtapliusŠaltinis: Etaplius.lt


266376

„Saulės veidrodį“ – naują vizualinį meninį objektą Saulės mieste. Iš bronzos padarytas kūrinys ne tik traukia akį, bet ir verčia suklusti. Šiaulių TIC šiauliečius ir miesto svečius kviečia prieiti, išbandyti ir pamilti naują interaktyvų – grojantį, šviečiantį – objektą. „Pagal progas keisime ir muziką, ir spalvas“, – intriguodama veidrodį pristatė TIC direktorė Rūta Stankuvienė.

Kaip renginio pradžioje dainavo šiauliečių grupės „Vairas“ lyderis Rolandas Janušas, „Šiaulių brodvėjuje nusijuokia širdis, veidai pažįstami, kažkur regėti“. Apie vienijantį, o ne skaldantį šį veidrodį prabilo ir renginio svečias, paskaitas apie Saulės svarbą mitologijoje bei Saulės ir Šiaulių miesto įvaizdį skaitęs etnoastronomas Jonas Vaiškūnas: „Tai yra labai didelė jėga, kai veidrodis ne skiria, o jungia, kai atspindi mūsų darbus, mūsų šypsenas ir kai veidrodis rodo, koks gražus, švytintis pasaulis“. Beje, svečias pažadėjo vien dėl šio objekto į Šiaulius ne kartą sugrįžti...

Prie „Saulės veidrodžio“ kūrimo, tikimasi, pritrauksiančio ir miestiečių, ir turistų, pusmetį dirbo net keletas menininkų: skulptoriai Kazys Bimba ir Edmundas Gaubas, inžinierius Algirdas Šileika ir kompozitorius Gediminas Dapkevičius.

„Čia buvo labai įdomus kūrybos procesas, kadangi objektas nėra įprastinis, daug kur tokių gal net nėra ir mes neturėjome jokio analogo, kad maždaug galėtume pažiūrėti“, – atskleidė vienas iš idėjos įgyvendintojų, skulptorius K. Bimba. Pasak jo, pati idėja buvo aiški – Saulė ir ją supančios planetos. Objektui padaryti gerų medžiagų negailėta – naudota labai gera bronzinė medžiaga, granitas.

Nauja atrakcija mieste skirta ne tik pasifotografuoti – palieskite saulę ar planetas ir pasklis muzika. Kompozitoriaus G. Dapkevičiaus teigimu, muzikos kūrimas šiam „Saulės veidrodžiui“ pažėrė nemažai iššūkių, nes norėjosi kiekvienai planetai vis kitokio skambesio, vis kitokio „kosmoso“, sklindančio iš savęs. „Tai lyg holistinis muzikos instrumentas. Aš naudojau daugiau elektroninę muziką, bet man patinka gyvi, tikri instrumentai, tai čia skambės daugiau tradiciniai, liaudiški instrumentai, kaip santūras, cimbolai, fleita, skudučiai ir elektronika, – kalbėjo kompozitorius. – Man buvo labai įdomu į tą kiekvieną planetą įdėti savo nuotaiką, nes, prie kiekvieno to objekto prisilietus, suskamba tam tikra mūsų vidinė būsena, mūsų vidinis kosmosas. Bet, kai skamba bendrai, mano tikslas buvo, kad viskas skambėtų harmoniškai.“

Džiaugsmingai šią idėją sutiko ir „palaimino“ dizaineris Vilmantas Dambrauskas: „Kuo daugiau Saulės mieste yra Saulės simbolių, tuo geriau. Čia tiems visą laiką burbantiems, kad Saulės miestas yra pritemptas simbolis, ta prasme toks neegzistuojantis. Tai čia į jų kuprinę, kad pagaliau nepaneštų ir nusiramintų, pradėtų džiaugtis tuo, kas yra. O visą laiką kartojau ir kartosiu, kad Saulės, kaip miesto simbolio, gali mums pavydėti bet koks pasaulio miestas. Tiesiog reikia džiaugtis, jį išnaudoti, kad būtų kuo daugiau.“

TIC direktorė R. Stankuvienė džiaugiasi, kad Šiauliuose atsiradęs dar vienas Saulę įprasminantis objektas yra kartu su Jelgavos miesto savivaldybe ir Joniškio turizmo ir verslo informacijos centru vykdomo projekto „Bendro tarpvalstybinio paveldo turizmo produkto „Saulės kelias“ kūrimas“, finansuojamo 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programos, dalis.

„Mūsų miestui tas pavadinimas ir visa ta tema yra labai aktuali, nes Šiauliai – Saulės miestas. Jau turbūt ir miestiečiai, ir miesto svečiai pamatė, kad mes kovo pradžioje prie laikrodžio „Gaidys“ pastatėme būtent iš šito projekto taktilinį žemėlapį su esančiais Saulės objektais. O šiandien pristatome naują vizualinį meninį objektą „Saulės veidrodis“. Jau nuo pat vasaros vyko kūrybinės dirbtuvės, kur dalyvavo ir dailininkai, architektai, dizaineriai, dailės pedagogai, kultūros darbuotojai ir iš esamų keturių idėjų visi bendru sutarimu priėmėme, kad bus kuriamas šalia TIC naujo fasado būtent „Saulės veidrodis“. Labai džiaugiamės, kad tai kūrė, darė Šiaulių miesto ir regiono menininkai“, – trečiadienį, pristatant naują kūrinį mieste, kalbėjo R. Stankuvienė.

„Saulės veidrodis“ skleis muziką kasdien nuo 8 iki 22 val., o atėjus prietemai – dar bus ir apšviestas. TIC direktorė tikisi, kad šis kūrinys bus dar viena vieta prisiminti ir žinoti, kad Šiauliai yra Saulės miestas, tad kviečia visus prieiti, kūrybiškai ir žaismingai nusifotografuoti, paklausyti muzikos ar tiesiog pabūti prie jo.

Straipsnis parengtas įgyvendinant 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programos projektą Nr. LLI-464 „Bendro tarpvalstybinio paveldo turizmo produkto „SUN ROUTE“ kūrimas“ (akr.. „Saulės kelias“). Visas projekto biudžetas – 840 tūkst. Eur. Iš jų Europos regioninės plėtros fondo bendrasis finansavimas – 714 tūkst. Eur. Už šį turinį atsako Šiaulių turizmo informacijos centras. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.