PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2017 m. Lapkričio 30 d. 14:11

„Pajudinta“ Šiaulių arenos koncesijos sutartis atvėrė skaudulius (VIDEO)

Šiauliai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


21901

Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje į posėdį rinkosi Koncesijos priežiūros komisija. Posėdžio būtinybė – neabejotina, mat nuo pat sutarties pasirašymo, jau vienuolika metų, ši sutartis nebuvo keista. Šiaulių arenos koncesininkas sulaukė nemažai kritikos ir pastabų. Savivaldybės atstovai nusprendė, jog būtina redaguoti koncesijos sutartį, peržiūrėti mokestį. Koncesininkas VšĮ „Pramogų sala“ nuo šiol turės teikti veiklos ataskaitas su analize kas ketvirtį.

Pozityvo gerokai mažiau, nei jautrių klausimų

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio, Koncesijos priežiūros komisija nagrinėjo devynis klausimus. Vieni jų buvo ne tokie opūs, kiti – didžiuliai skauduliai. Susitikimo tikslas – įvertinti, ar koncesijos sutartis išpildoma, ar pasiteisina šalių lūkesčiai.

Koncesininkas, pristatydamas ataskaitą, nurodė, jog praėjusiais metais Šiaulių arenoje buvo suorganizuota 316 renginių, iš kurių 119 – didieji. Areną aplankė daugiau nei 190 tūkstančių žmonių.

„Tai rodo, kad koncesijos sutartimi sudarytos sąlygos įveiklinti Šiaulių areną per įvairius renginius veikia. Tačiau be to pozityvo yra ir daugybė jautrių klausimų. Vienas iš jų – pačios koncesijos veiklos paskutiniai šešeri metai, kai VšĮ „Pramogų sala“ dirba nuostolingai. Tokios veiklos nuostolingumas mums kelia rūpestį“, - sakė A. Bartulis.

Nuostolingumas iššaukia pareigą mokėti koncesijos mokestį

Administracijos direktorius Antanas Bartulis sako, kad būtent tas šešerius metus besitęsiantis nuostolingumas priverčia savivaldybę mokėti koncesijos mokestį, kuris siekia 214 tūkstančių eurų.

„Ši pozicija mums kelia nerimą. Svarstėme 2016 metų ataskaitą, ten daug savigyros. Ji yra objektyvi, tačiau matome, kad praėjusių metų rezultatas – virš aštuonių tūkstančių neigiamas“, - pasakojo A. Bartulis.

Koncesininko buvo paprašyta pateikti visų Šiaulių arenoje subnuomos pagrindais veikiančių įmonių sąrašą, tačiau jis nebuvo parengtas, tad šį klausimą teko atidėti.

Dėl kasmet patiriamo nuostolio, komisijai susidaro įspūdis, jog dirbti su nedideliu nuostoliu koncesininkui yra patogiau, mat taip galima gauti dotaciją iš mokesčių mokėtojų pinigų.

"Turėtų būti mechanizmas, kokiais kriterijais, požymiai remiantis, kokiais terminais, kokia tvarka būtų peržiūrimas koncesijos mokestis. Šis mechanizmas leistų kai kuriais atvejais pakelti, kitais atvejais sumažinti mokestį. Tai turėtų būtų lanksti ir atitinkanti viešąjį interesą sistema, kuri motyvuotų koncesininką, kad nuostoliai mažėtų", – mano Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius.

Auditas įstaigoje nėra tinkamas

Komisijai teko atidėti ir klausimą dėl 2016 metų audito ataskaitos, nes ji nėra tinkama. Koncesijos sutartis numato, kad auditą įstaigoje kasmet privalo atlikti tarptautinė audito kompanija. Tokios kompanijos Lietuvoje yra keturios, tačiau nei vienos iš jų pavadinimo ataskaitoje nematyti, auditą atliko vietinė kompanija.

„Visus šituos metus šis punktas nebuvo vykdomas. Audito ataskaitos buvo atneštos vietinių auditorių, nors abi sutarties šalys įvardijo, jog nori kokybiško audito. Tad koncesininko buvo pareikalauta pristatyti sutartyje numatyto tarptautinio auditoriaus išvadas“, - sakė Antanas Bartulis.

Neturėjo mokėti PVM?

Pridėtinės vertės mokesčio įstatymas aiškiai nurodo, kad kai suteikiančioji institucija koncesininkui dengia nuostolingos veiklos patirtas išlaidas, tokia dotacija nėra PVM objektas.

„Štai mes 11 metų traktavome tai kitaip. „Pramogų sala“ išrašinėjo mums sąskaitas viduje įdėdami PVM, kai savo prigimtimi tai nėra PVM. Įstatymas leidžia penkerius metus perdeklaruoti, įmonė turi teisę susigrąžinti permokėtą pridėtinės vertės mokestį. Tokia labai svarbi apskaitinė klaida, kurios nekėlė auditoriai. Įsivaizduokime, jei iš 214 tūkstančių koncesijos mokesčio, apie 37 procentus eina kaip PVM, jis grįžta į įmonę, tai gal pakeičia metinį veiklos rezultatą? Trys, aštuoni ar dešimt tūkstančių nuostolio jau virsta pliusu“, - svarsto Antanas Bartulis.

Pasak administracijos direktoriaus, jei veikla tampa pelninga, koncesijos mokestis, 214 tūkstančių eurų turėtų grįžti savivaldybei. Šiuo klausimu komisijai reikalinga kompetentinga konsultacija.