PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Balandžio 23 d. 21:02

Pa­gal­bi­nio ap­vai­si­ni­mo pa­slau­go­mis nau­do­ja­si vis dau­giau gy­ven­to­jų

Vilnius

(User18526052 nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


213674

Pa­gal­bi­nis ap­vai­si­ni­mas tam­pa vis la­biau priei­na­mas Lie­tu­vos gy­ven­to­jams. Per­nai spe­cia­lis­tų pa­gal­bos su­lau­kė 2915 žmo­nių, t. y. dvi­gu­bai dau­giau nei 2017 m., kai šios pa­slau­gos pra­dė­tos kom­pen­suo­ti iš Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do (PSDF).
 

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, pernai aštuonios gydymo įstaigos suteikė pagalbinio apvaisinimo paslaugas 1598 moterims ir 1317 vyrų. Šioms paslaugoms bei kompensuojamiems vaistams apmokėti iš PSDF buvo skirta kiek daugiau nei 6 mln. Eur.

Iš viso nuo 2017 m. pagalbinio apvaisinimo paslaugomis pasinaudojo 4684 moterys ir 4466 vyrai.

„Šiuolaikinės medicinos pasiekimai kuria stebuklus, o pats didžiausias stebuklas yra naujagimis. Matome, kad kompensuojamomis pagalbinio apvaisinimo paslaugomis Lietuvoje pasinaudoja vis daugiau žmonių, ir džiaugiamės už kiekvieną porą, turinčią galimybę pabandyti tapti tėvais, sumažinant galimą finansinę naštą“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė.

Primename, kad gyventojai, norintys gauti pagalbinio apvaisinimo paslaugas, apmokamas PSDF lėšomis, pirmiausiai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba akušerį ginekologą ir gauti siuntimą konsultacijai dėl pagalbinio apvaisinimo. Gavus siuntimą, galima registruotis konsultacijai vienoje iš gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo.

PSDF biudžeto lėšomis apmokamos šios pagalbinio apvaisinimo paslaugos:

  •  akušerio ginekologo konsultacija, teikiama part-neriams dėl pagalbinio apvaisinimo;
  •  akušerio ginekologo konsultacija, kai taikoma kontroliuojamoji kiaušidžių stimuliacija;
  •  pagalbinis apvaisinimas ne moters kūne savaiminio apvaisinimo būdu arba atliekant intracitoplazminę spermatozoido injekciją;
  •  vyriškų lytinių ląstelių paėmimas iš sėklidžių ir jų apdorojimas;
  •  intracitoplazminė spermatozoido injekcija, kai naudojamos lytinių ląstelių banke saugomos moteriškos lytinės ląstelės;
  •  lytinių ląstelių banke saugomų embrionų paruošimas ir perkėlimas į moters kūną.

Gydytojo akušerio ginekologo konsultacijos dėl pagalbinio apvaisinimo metu partneriams atliekami laboratoriniai ir, jei reikia, instrumentiniai tyrimai, reikalingi prieš pagalbinį apvaisinimą.

PSDF lėšomis apmokami du pagalbinio apvaisinimo gydymo ciklai.

SAM ir VLK informacija