Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Šį sekmadienį TV8 žiūrovus popietę prie televizoriaus ekrano kaip visada prasmingai praleisti kvies medicinos laida „Sveikatos medis“. Joje, minint pasaulinę širdies dieną, Lietuvos ir pasaulio medikai kalbės apie padidėjusio kraujospūdžio sukeliamas ligas bei prevenciją, kurią kiekvienas galime atlikti sau namuose.
Laidoje taip pat bus domimasi odos vėžio, arba melanomos, rizika, baleto šokėjas primarijus Nerijus Juška atskleis, kokiais preparatais rūpinasi savo prostatos sveikata, o rubrikoje „Ačiū, daktare“, kaip visada, lauks jautri pacientės padėka gydytojams už išgelbėtą gyvybę.
Kasmet paskutinį rugsėjo sekmadienį minima pasaulinė širdies diena. Šį kartą didelis medikų dėmesys sutelkiamas būtent į padidėjusį kraujo spaudimą, kuris neretai nulemia kitų organų sveikatą. Lietuvos širdies asociacijos prezidentė, doc. med. m. dr. Sigita Glaveckaitė sako, jog arterinė hipertenzija yra koreguojama, tačiau ne kiekvienam, kuriam tai yra būtina daryti.
„Širdies kraujagyslių ligos yra numeris vienas žudikas Lietuvoje. Jei pasaulyje 40 procentų gyventojų miršta nuo kraujotakos ligų, tai Lietuvoje ši mirtis pagal statistiką siekia net 55 procentus“, - laidoje pasakos kardiologė S. Glaveckaitė
Apie priemones stebėti ir kontroliuoti kraujospūdį tarptautinėje aštuntoje Vilniaus-Gdansko universitetų konferencijoje, skirtoje hipertenzijos, diabeto, inkstų ligų, širdies ir kraujagyslių sistemos apsaugai, kalbėjo garbūs daktarai bei mokslininkai.
„Aukštas kraujo spaudimas turi kelis pagrindinius organus-taikinius: tai širdis, inkstai, smegenys, akys, na, ir viso organizmo kraujagyslės. Bet kuriam pacientui, kuriam diagnozuojame padidėjusį kraujo spaudimą, ieškome ar nėra šių organų mažesnio ar didesnio pažeidimo, yra daromi įvairūs tyrimai ir mūsų tikslas tampa kovoti su šia tyliąja epidemija, nes padidėjusio kraujo spaudimo, priešingai nuo kitų ligų, dažniausiai žmonės ir nejaučia. Yra daugybė prevencijos programų, siekiančių užkirsti kelią galimoms ligoms, tačiau taip pat be galo svarbu žinoti savo kraujo spaudimą bei gliukozės kiekį kraujyje“, - pasakos VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro direktorius, prof. med. m. dr. Marius Miglinas.
Kraujo spaudimo matavimo aktualumą konferencijos metu minėjo ne tik Lietuvos medikai, bet ir vienas iš konferencijos iniciatorių, Gdansko medicinos universiteto Hipertenzijos ir Diabetologijos klinikos vadovas, profesorius Krzystof Narkiewicz.
„Problema, su kuria susiduriame, yra tai, kad daugybę pacientų, pradėję gydyti hipertenziją, kažkuriuo momentu ima ir nutraukia gydymą, nustoja vartoti vaistus, todėl gydytojo nurodymų dėl vaistų vartojimo nesilaikymas yra rimta problema. Deja, vis dėl to daugybė pacientų nežino, jog jie turi hipertenziją, todėl vienintelis būdas ją aptikti – yra matuoti savo kraujo spaudimą“, - laidoje teiks profesorius iš Lenkijos.
Anot viso pasaulio medikų, aukštas kraujospūdis yra vienas pagrindinių veiksnių prieširdžių virpėjimo atsiradimui, galvos smegenų insultui, todėl kiekvienas gydytojas pataria reguliariai matuoti kraujo spaudimą, ypač kai šiai dienai kraujospūdžio matavimo aparatą galima turėti tiesiog savo namuose.
„Renkantis kraujospūdžio matavimo aparatą, svarbu atkreipti dėmesį, jog aparatas atpažintų ritmo sutrikimus, kurie informuoja žmogų, jei yra pastebimas prieširdžių virpėjimas ir gali jį atskirti nuo atsiradusių neritmiškų širdies susitraukimų“, - patarimais, kaip teisingai matuoti kraujo spaudimą ir išsirinkti matavimui bei insulto prevencijai tinkantį aparatą, dalinsis VUL Santaros klinikų gydytojas-kardiologas Rokas Šerpytis.
Prostatos sveikata – kiekvieno save gerbiančio vyro rūpestis
Rugsėjis – prostatos vėžio žinomumo mėnuo. Tačiau medikai kaskart pabrėžia, kad šiam organui vyrai dėmesį turėtų skirti ne tik rugsėjį, bet visus metus. Siekiant išvengti prostatos sutrikimų ar prostatos vėžio, itin svarbu rūpintis savo sveikata, tinkamai maitintis, judėti, reguliariai lankytis pas gydytojus bei vartoti vitaminus, gerinančius antrosios vyro širdies veiklą.
„Nematau visiškai jokios gėdos kalbėti apie prostatą ir jos ligas. Tačiau kaip ir man, taip ir daugeliui vyrų yra taip – kol nesusiduri su šia problema, tol nekreipi tiek dėmesio. Bet reikia roges pradėti ruošti vasarą ir tikrintis savo sveikatą, kol dar nėra jaučiami jokie simptomai“, - laidoje pasakos baleto šokėjas, primarijus Nerijus Juška, atskleisdamas ir vartojamų fitoterapinių preparatų naudą.
Apie prostatos sveikatą įžvalgomis ir patarimais dalinsis du žinomi profesoriai, urologai Balys Dainys ir Vytautas Kamarauskas.
Odos vėžys – pavojus ne tik vasaros metu
Melanoma – itin klastingas ir neretai agresyvus vėžinis susirgimas. Klaidinga yra manyti, jog saugotis odos vėžio ir rūpintis jos sveikata reikėtų tik šiltuoju metų laiku, kuomet didžiąją dalį dienos praleidžiame lauke, saulės spinduliuose. Laidoje melanomai bus skiriamas didelis dėmesys – mat praėjus vasarai, itin svarbu nuodugniai apžiūrėti savo odą.
„Dažniausiai vyrams melanomą pamato ar įtaria, jog tai gali būti piktybinis odos navikas antra pusė – žmona arba draugė. Kas priešingai yra moterims – jos dažniausiai pastebi pačios“, - pasakos NVI galvos ir kaklo navikų chirurgijos skyriaus vadovė, onkologė Jolita Gibavičienė.
„Ačiū, daktare“ pilvo chirurgams už išgelbėtą gyvybę tars ponia Aldona
„Sveikatos medžio“ laidos rubrikoje „Ačiū, daktare“ šį sekmadienį laukia nuoširdi pacientės Aldonos padėka VUL „Santaros“ klinikų pilvo chirurgams, nuo kurių kadaise priklausė jos gyvybės stebuklas.
„Mes, gydytojai, tikrai norime padaryti viską kuo geriau <...>, tačiau kuomet atvejis yra užleistas, padažnėja ir komplikacijų tikimybė. Bet kokie intensyvūs pilvo skausmai ir karščiavimas turi versti žmogų kreiptis pas gydytojus. Pilvo skausmus gali įspėti apie bet kokią ligą – skrandžio ligas, opaligę, tulžies pūslės ar kasos uždegimus, kraujagyslines patologijas, akmenligę, žarnyno ligas“, - laidoje teigs gydytojas pilvo chirurgas Anatolij Ostapenko.
Kaip pastebėti pirmuosius odos vėžio požymius, ką turi žinoti kiekvienas vyras apie savo antrosios širdies – prostatos – sveikatą, kaip užkirsti kelią nepastebimam padidėjusiam kraujo spaudimui ir dar daug kitų naudingų patarimų - jau šį sekmadienį, 15 val. per TV8 televiziją.
Šeštąjį sezoną skaičiuojanti medicinos laida „Sveikatos medis“ ir toliau džiugina savo žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalina patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindina su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsako į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.
„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.
Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas - sekmadieniais, 15 val. per TV8!