PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Rugpjūčio 7 d. 10:38

Padėtį kalėjimų sistemoje aptars „valstiečių“ lyderis ir teisingumo ministras

Lietuva

Eltos nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


47835

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius antradienį aptars padėtį kalėjimų sistemoje, taip pat liepos pradžioje R. Karbauskio Seime užregistruotą įstatymo projektą daliai nuteistųjų suteikti amnestiją.

Teisingumo ministras parėžia, kad Kalėjimų departamento įstaigose matomas visiškas chaosas ir ramina, kad jau imtasi visų priemonių situacijai gerinti. Pasak ministro, kalėjimų sistemai būtina pertvarka. Visi įvykiai kalėjimuose pastaruosius metus susiję su pareigūnų trūkumu bei nekompetencija, motyvacinės sistemos nebuvimu. Ministras žada, kad keisis Kalėjimų departamento struktūra, bus didinamos pareigūnų skaičius bei jų kompetencija ir atlyginimai pareigūnams. Visa tai jau numatyta Vyriausybės biudžete.

Žadama įkurti Specialųjį būrį iš geriausių pareigūnų, kurie įsilies į kalėjimų darbą, rotuosis tarp įstaigų. Bus ypač stiprinama kriminalinė žvalgyba, vyks vadovų rotacija bei nauja vadovų paieška.

Ministras pripažįsta, kad valstybė skyrė labai mažai dėmesio kalėjimų sistemai. Per visus metus buvo renovuotas tik Kauno tardymo izoliatorius. Šiuo metu Pravieniškių pataisos namų ir kitų kalėjimų situacija yra kritinė. Siauri koridoriai, mažai pareigūnų tokiam dideliam skaičiui kalinių. Neįmanoma užtikrinti pareigūnų saugumo. Pasak ministro, yra didelė tikimybė gauti dvidešimt milijonų eurų finansavimą, pataisos namai bus modernizuojami iš Norvegijos fondų, didelis finansavimas numatytas ir valstybės biudžete.

Pasak E. Jankevičiaus, nebus taikstomasi su kalinių subkultūra įkalinimo įstaigose ir dėl kiekvieno smurto atvejo bus pradedami ikiteisminiai tyrimai.

„Teisingumo ministerija ir Kalėjimų departamentas siekia, kad iš bausmių vykdymo įstaigų būtų išgyvendintos nuteistųjų pasaulio nerašytos taisyklės, kai mušami kiti nuteistieji ar priešinamasi prižiūrėtojams. Dėl kiekvieno tokio atvejo bus pradedami ikiteisminiai tyrimai“, - sako ministras.

Liepos pabaigoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sveikatos sutrikdymo Pravieniškių pataisos namuose kalintiems asmenims, o savaitgalį - ikiteisminis tyrimas dėl išžaginimo. Trys nuteistieji, galimai susiję su šiais nusikaltimais, yra izoliuoti.

Praėjusią savaitę iš Pravieniškių pataisos namų pirmo sektoriaus, kuriame bausmę atlieka neigiamą įtaką darantys nuteistieji, 20 nuteistųjų jau perkelta į Alytaus pataisos namus. Artimiausiomis savaitėmis tai bus padaryta dar su 180 nuteistųjų.

Teisingumo ministras pažymi, kad visos baudžiamosios bylos dėl smurto panaudojimo įkalinimo įstaigose bus perduotos teismui, todėl kaltais pripažintiems asmenims pailgės bausmės atlikimo terminas. Taip pat primenama, kad asmenims, padariusiems nusikaltimą įkalinimo įstaigose, netaikomas lygtinis paleidimas.

„Kol pataisos namuose nebus įrengtos kamerų tipo patalpos, nebus taip paprasta užkardyti nuteistųjų subkultūrą“, - teigia teisingumo ministras.

Artimiausiomis dienomis bus sustiprinta Pravieniškių pataisos namų vadovybė ir padidintas kriminalinės žvalgybos pareigūnų skaičius šioje įkalinimo įstaigoje.

Lietuvoje nuteistųjų skaičius yra didžiausias Europoje. Todėl Lietuvoje labai trūksta kamerinių kamerų, t.y. kamerų vienam arba dviem kaliniams. Pasak ministro, planuose jau yra suplanuota artimiausiu metu įrengti 360 kamerinių kamerų Pravieniškėse.

Šiuo metu Pravieniškių pataisos namuose yra 2207 nuteistieji bei 767 pareigūnai. Pataisos namai suskirstyti į tris sektorius, viename sektoriuje budi iki 12 prižiūrėtojų.

Pasak R. Karbauskio, Seimas turi galimybę pasinaudoti jam Konstitucijos suteikta amnestijos akto išleidimo teise.

„Valstybės atkūrimo šimtmečio metai primena reikšmingas Lietuvos valstybingumui datas bei įvykius, o artėjantis popiežiaus Pranciškaus vizitas bei Jono Pauliaus II apsilankymo metinės skatina vadovautis humanizmo principais. Juolab kad tapęs popiežiumi Pranciškus ėmėsi misijos skatinti užuojautą labiausiai pažeidžiamiems žmonėms: neįgaliesiems, pagyvenusiems, gyvenimo sunkumus patiriančioms motinoms ar kaliniams. Jis ne kartą ragino vyriausybes ieškoti galimybių, kaip daliai kalinių suteikti amnestiją arba bent pagerinti įkalinimo sąlygas. Tokios humanistinės nuostatos buvo artimos ir Jonui Pauliui II. Todėl būtų nuoseklu, kad minint valstybei ypač reikšmingas datas bei laukiant popiežiaus Pranciškaus vizito būtų priimtas sprendimas daliai kalinčiųjų suteikti amnestiją“, - sako R. Karbauskis.

Amnestijos įstatymu LVŽS frakcijos seniūnas siūlo nuo neatliktosios laisvės atėmimo bausmės dalies atleisti ypač pažeidžiamoms visuomenės grupėms priklausančius asmenis - nėščias moteris ir motinas, auginančias iki 18 metų vaikus, kurios nuteistos laisvės atėmimo bausme iki 6 metų imtinai bei pirmą kartą nuteistus laisvės atėmimo bausme iki 3 metų imtinai moteris ir vyresnius kaip 65 metų vyrus, asmenis, kuriems nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis, ir nepilnamečius, išskyrus asmenis, nuteistus už šio įstatymo 5 straipsnyje numatytus nusikaltimus.

Taip pat siūloma, kad neatliktoji laisvės atėmimo bausmė nėščioms moterims ir motinoms, auginančioms vaiką iki 18 metų, būtų sumažinama per pusę, bet ne daugiau kaip 5 metais - nuteistoms laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams už nusikaltimus, padarytus dėl neatsargumo; vienu trečdaliu, bet ne daugiau kaip 3 metais - nuteistoms laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams už tyčinius nusikaltimus.

Asmenims, nuteistiems už nusikaltimus, padarytus dėl neatsargumo, neatliktą laisvės atėmimo bausmę siūloma sumažinti: vienu trečdaliu - nuteistiems laisvės atėmimo bausme iki 6 metų imtinai; vienu ketvirtadaliu, bet ne daugiau kaip 2 metais - nuteistiems laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams.

„Amnestijos pritaikymas motinoms, auginančioms nepilnamečius vaikus, ir besilaukiančioms moterims lems, kad jos laisvėje galės auginti savo vaikus ir jais rūpintis, taip neprarasdamos prigimtinio motinos ir vaiko ryšio. Amnestija pagerins ir vyresnio amžiaus bei negalią turinčių kalinių gyvenimą: jie galės greičiau sugrįžti pas savo šeimas ir tinkamiau pasirūpinti savo sveikata būdami laisvėje. Taip pat tikimasi, kad dėl amnestijos nepilnamečiai nuteistieji galės greičiau integruotis į visuomenę, turės geresnes mokymosi ir ugdymosi sąlygas bei galimybę augti šeimoje“, - sako LVŽS seniūnas.

Amnestija būtų netaikoma asmenims, nuteistiems už genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimai, nusikaltimus Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus finansų sistemai, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, nusikaltimus visuomenės saugumui, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, susijusius su disponavimu ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis, sprogstamosiomis ar radioaktyviosiomis medžiagomis arba karine įranga, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, susijusius su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis, nuodingosiomis ar stipriai veikiančiomis medžiagomis, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus valdymo tvarkai.

ELTA